Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność

Jak EBC rozlicza się ze swoich działań?

10 lipca 2015

Działalność EBC wpływa na 340 milionów ludzi i miliony firm w strefie euro – na ich decyzje o tym, czy oszczędzać czy inwestować, czy zaciągać pożyczki czy ich udzielać. Dlatego właśnie EBC powinien rozliczać się ze swoich działań. I robi to – wyjaśnia je opinii publicznej oraz organom demokracji, a także przedstawicielom mediów i uczestnikom rynków finansowych.

Formalnie EBC jako instytucja unijna rozlicza się z odpowiedzialności wobec obywateli Europy za pośrednictwem Parlamentu Europejskiego. Jest to wymóg określony w traktatach unijnych, w których wskazano także formy zdawania sprawozdań, w tym stały dialog między prezesem EBC a Parlamentem Europejskim.

Odpowiedzialność demokratyczna

Oprócz wypełniania tych prawnych obowiązków informacyjnych członkowie Zarządu regularnie występują publicznie i udzielają wywiadów na temat sytuacji gospodarczej, polityki pieniężnej i innych ważnych kwestii. Wypowiedzi te są publikowane na naszej stronie internetowej – w większości tylko po angielsku, niektóre także w tłumaczeniu na jeden lub więcej języków. Ponadto od 2015 roku po każdym posiedzeniu Rady Prezesów poświęconym polityce pieniężnej nie tylko odbywa się konferencja prasowa, lecz także ukazuje się relacja z obrad, dzięki czemu jeszcze bardziej wzrasta przejrzystość działań EBC.

SEE ALSO

Find out more about related content