Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
  • PAZIŅOJUMS PRESEI

Eurosistēma uzsāk digitālā euro projektu

2021. gada 14. jūlijā

  • Digitālā euro projekta izpētes posms ilgs līdz 24 mēnešiem.
  • Tas tiks izstrādāts, pamatojoties uz lietotāju vēlmēm un no tirgotājiem un starpniekiem saņemtajiem tehniskajiem ieteikumiem.
  • Sākotnējā eksperimentālajā posmā netika konstatēti nekādi tehniski šķēršļi.

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome šodien nolēma uzsākt digitālā euro projekta izpētes posmu. Pēc lēmuma pieņemšanas Eurogrupas prezidents Paskāls Donoho (Paschal Donohoe) pievienojās sanāksmei, apsveica Padomi un pauda stingru atbalstu projektam.

"Pagājuši deviņi mēneši, kopš publicējām ziņojumu par digitālo euro. Šajā laikā esam veikuši turpmāku analīzi, lūguši izdzīvotājus un profesionāļus paust viedokli, kā arī īstenojuši dažus eksperimentus un guvuši pozitīvus rezultātus. Visi šie pasākumi kopā ļāvuši mums pieņemt lēmumu spert nākamo soli un sākt digitālā euro projektu," teica ECB prezidente Kristīne Lagarda (Christine Lagarde). "Mūsu darba mērķis ir nodrošināt, lai digitālajā laikmetā cilvēkiem joprojām būtu pieejams visdrošākais naudas veids – centrālās bankas nauda."

Izpētes posms ilgs 24 mēnešus un tā mērķis ir izzināt būtiskākos jautājumus attiecībā uz digitālā euro izstrādi un izplatīšanu. Digitālajam euro jāatbilst eiropiešu vajadzībām, vienlaikus palīdzot novērst nelikumīgas darbības un neradot nevēlamu ietekmi uz finanšu stabilitāti un monetāro politiku. Tas neietekmēs nevienu no turpmāk pieņemtajiem lēmumiem par iespējamo digitālā euro emisiju. Jebkurā gadījumā digitālais euro skaidro naudu papildinātu, nevis to aizstātu.

"Mēs sadarbosimies ar Eiropas Parlamentu un citiem Eiropas lēmumu pieņēmējiem un regulāri informēsim tos par saviem konstatējumiem. Būs iesaistīti arī iedzīvotāji, tirgotāji un maksājumu nozare," pauda ECB Valdes loceklis un augsta līmeņa darba grupas digitālā euro jautājumos priekšsēdētājs Fabio Paneta (Fabio Panetta).

Projekta izpētes posmā Eurosistēma koncentrēsies uz potenciālo funkcionālo veidolu, kura pamatā būs lietotāju vajadzības. Darbs notiks mērķa grupās, tiks izstrādāti prototipi un veikti konceptuāli pasākumi. Izpētes posmā tiks aplūkotas galvenās digitālajam euro nepieciešamās lietošanas iespējas, lai tas atbilstu noteiktajam mērķim – izstrādāt pieejamu un efektīvu bezriska digitālās centrālās bankas naudas veidu.

Projekts arī varētu palīdzēt identificēt iespējamās nepieciešamās ES tiesību aktu pārmaiņas. Tās tiks apspriestas ar Eiropas likumdevējiem, kuri pēc tam lems par tām. Izpētes stadijā ECB turpinās sadarboties ar Eiropas Parlamentu un citiem Eiropas politikas veidotājiem. Tiks pastiprināts arī ar digitālo euro saistītais tehniskais darbs kopā ar Eiropas Komisiju.

Visbeidzot, izpētes posmā tiks vērtēta digitālā euro iespējamā ietekme uz tirgu, identificējot tā iespējamo veidolu, lai nodrošinātu privātumu un novērstu riskus euro zonas iedzīvotājiem, starpniekiem un tautsaimniecībai kopumā. Tiks arī noteikts uzraudzīto starpnieku uzņēmējdarbības modelis digitālā euro ekosistēmā. Izpētes posmā tirgus konsultatīvā grupa uzklausīs iespējamo digitālā euro lietotāju un izplatītāju viedokļus. Šos viedokļus apspriedīs arī Euro neliela apjoma maksājumu padome.

Izpētes posmā tiks izmantotas atziņas, ko ECB un euro zonas nacionālās centrālās bankas guvušas pēdējo deviņu mēnešu laikā veiktajos eksperimentos, kuros bija iesaistīti akadēmisko aprindu un privātā sektora pārstāvji.

Eksperimenti notika šādās četrās jomās: digitālā euro virsgrāmata, privātums un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana, apgrozībā esošo digitālā euro apjoma ierobežojumi, tiešsaistē neesošu galalietotāju piekļuve, kā arī iekļautības veicināšana, izmantojot atbilstošus paņēmienus. Attiecībā uz novērtētajām izstrādes iespējām netika konstatēti nekādi šķēršļi.

Apstiprinājās, ka gan Eurosistēmas TARGET ātro maksājumu norēķini (TIPS), gan to alternatīvas, piemēram, blokķēde, spēja apstrādāt vairāk nekā 40 000 darījumu sekundē. Eksperimenti arī atklāja, ka iespējamas arhitektūras, kas apvieno centralizētus un decentralizētus elementus.

Saskaņā ar šiem eksperimentiem digitālā euro pamatinfrastruktūra būs videi draudzīga – salīdzinājumā ar kriptoaktīvu, piemēram, bitcoin, enerģijas patēriņu pārbaudītās arhitektūras patērē niecīgu enerģijas daudzumu desmitiem tūkstošu darījumu veikšanai.

Šie praktiskie secinājumi lieti noderēs izpētes posmā.

Lai saņemtu papildinformāciju, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus lūdzam vērsties pie Aleksandrīnes Buijē (Alexandrine Bouilhet; tālr. +49 172 174 93 66.)

Piezīmes.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem