Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
  • TISKOVÁ ZPRÁVA

Dnes byly uvedeny do oběhu nové bankovky 100 € a 200 €

28. května 2019

  • Dnes byly uvedeny do oběhu bankovky s novými a vylepšenými ochrannými prvky.
  • Díky hologramu se satelity a zdokonalenému smaragdově zelenému číslu jsou bankovky odolnější vůči padělání.
  • Bankovky 100 € a 200 € završují celou sérii Europa.

Nové bankovky100 € a 200 € – poslední ze série Europa – byly dnes uvedeny do oběhu. Na bankovkách jsou použity nové a inovativní ochranné prvky a lze je snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.

V horní části stříbřitého proužku jsou na hologramu se satelity zobrazeny drobné symboly €, které se při naklánění bankovky pohybují kolem hodnotového čísla, a jsou ostřeji viditelné pod přímým světlem. Na stříbřitém proužku je také podobizna Európy, architektonický motiv a velký symbol €. Na nových bankovkách 100 € a 200 € je rovněž zdokonalené smaragdově zelené číslo. I když je toto smaragdově zelené číslo použito na všech zbývajících bankovkách série Europa, jeho zdokonalené provedení zobrazuje uvnitř hodnotového čísla také symboly €.

Nové bankovky 100 € a 200 € mají nyní stejné rozměry na výšku jako bankovky 50 € – jejich strojní zpracování je tak snazší. Budou také lépe odpovídat velikosti peněženky a mít delší životnost, neboť se budou méně opotřebovávat.

Bankovka 100 € je po bankovce 50 € a 20 € třetí nejpoužívanější eurobankovkou. Poptávka po bankovkách 100 € a 200 € je stále vyšší – její meziroční tempo růstu dosahuje u bankovky 100 € 7,6 % a u bankovky 200 € 8,6 %.

Bankovky 100 € a 200 € z první série zůstanou, stejně jako všechny ostatní nominální hodnoty, zákonným platidlem. Budou nadále v oběhu společně s novými bankovkami, postupně však budou z oběhu stahovány.

Na dotazy médií odpoví Esther Tejedorová, tel.: +49 69 1344 95596.

Poznámky:

Nové bankovky 100 € a 200 € – přehled Seznam ověřených strojů na zpracování bankovek
KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média