Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

ECB publisko jauno 50 euro banknoti

2016. gada 5. jūlijā

EMBARGO

Pārsūtīšanas embargo līdz otrdienai, 2016. gada 5. jūlijam, plkst. 14.15 pēc Viduseiropas laika
  • Jaunā 50 euro banknote nonāks apgrozībā 2017. gada 4. aprīlī.
  • 50 euro banknote ir visbiežāk izmantotā euro banknote.
  • Jaunas drošas banknotes uzsver Eurosistēmas apņemšanos izmantot skaidro naudu kā maksāšanas līdzekli.

Eiropas Centrālā banka (ECB) šodien publiskoja jauno 50 euro banknoti, kas nonāks apgrozībā 2017. gada 4. aprīlī. Jaunās banknotes ieviešana ir pēdējais solis euro banknošu drošības uzlabošanā. 50 euro banknote, pirms kuras jau ieviesta 5 euro, 10 euro un 20 euro banknote, ir ceturtā banknote euro banknošu otrajā izlaidumā, ko dēvē arī par Eiropas sēriju.

"Jaunās 50 euro banknotes ieviešanas rezultātā mūsu nauda kļūs vēl drošāka," sacīja ECB Valdes loceklis Īvs Meršs (Yves Mersch). "Tās modernie pretviltošanas elementi palīdz aizsargāt mūsu naudu. Tā ir daļa no mūsu nerimstošajiem centieniem saglabāt euro kā stabilu valūtu, valūtu, kurai 338 miljoni iedzīvotāju visā euro zonā uzticas katru dienu. Pakāpeniski ieviešot jaunās euro banknotes ar jauniem un uzlabotiem pretviltošanas elementiem, arī tiek uzsvērta Eurosistēmas apņemšanās saglabāt skaidro naudu kā uzticamu un efektīvu maksāšanas līdzekli."

50 euro banknote ir visbiežāk izmantotā euro banknote – tā veido 45% no visām apgrozībā esošajām banknotēm. Apgrozībā esošo 50 euro banknošu skaits pārsniedz visu 5 euro, 10 euro un 20 euro banknošu kopskaitu. Apgrozībā esošo 50 euro banknošu skaits arī ir gandrīz vienāds ar visu 2002. gada beigās (šajā gadā tika ieviestas euro banknotes un monētas) apgrozībā esošo nominālvērtību banknošu skaitu.

Uz jaunās 50 euro banknotes redzams logs ar portretu – jauns un inovatīvs pretviltošanas elements, kuru pirmoreiz izmantoja Eiropas sērijas 20 euro banknotē. Aplūkojot banknoti pret gaismu, tās augšējā malā hologrammā ietvertais logs kļūst caurskatāms un tajā banknotes abās pusēs redzams grieķu mitoloģijas tēla Eiropas portrets. Šis portrets redzams arī ūdenszīmē. Banknotes aversā redzams smaragdzaļš skaitlis – spīdošs skaitlis, kas, banknoti pagrozot, maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu un uz kura saskatāms kustīgas gaismas efekts. Šo pretviltošanas elementu dēļ ir viegli noteikt jaunās 50 euro banknotes autentiskumu, banknoti aptaustot, apskatot un pagrozot.

Lai palīdzētu nodrošināt banknošu apstrādes iekārtu un autentiskuma noteikšanas iekārtu savlaicīgu sagatavošanu jaunās 50 euro banknotes laišanai apgrozībā, Eurosistēma uzsākusi Partnerības programmu. Tā ietver vairāk nekā 500 industriālo partneru visā Eiropā un piedāvā plašu izglītojošu rīku un citu materiālu klāstu saistībā ar jauno banknoti. Vairāk nekā 50 industriālo partneru arī parakstījuši saprašanās memorandu par banknošu iekārtu pielāgošanu jaunajai 50 euro banknotei, lai uzsvērtu savu apņemšanos nodrošināt raitu jaunās banknotes ieviešanu.

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus lūdzam vērsties pie Evas Teilores (Eva Taylor; tālr. +49 69 1344 7162).

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem