Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

ECB zavádí změny v referenčních směnných kurzech vůči euru

7. prosince 2015
  • Od 1. července 2016 budou referenční směnné kurzy ECB vůči euru zveřejňovány přibližně v 16.00 SEČ.
  • Je potvrzen a posílen účel referenčních směnných kurzů vůči euru „pouze pro informační účely“.
  • Výslovně se nedoporučuje používání k transakčním účelům.
  • Metodika stanovování kurzů zůstává beze změny.

ECB mění od 1. července 2016 dobu zveřejňování svých referenčních směnných kurzů vůči euru (referenční kurzy ECB) z přibližně 14.30 na přibližně 16.00 SEČ. Referenční kurzy ECB budou nadále stanovovány podle stávající metodiky na základě statického časového okamžiku ve 14.15 SEČ. Cílem nové úpravy zveřejňování je zvýraznit rozdíl mezi fixacemi směnných kurzů jako referenčních hodnot pro transakční účely a referenčními kurzy ECB, které jsou zveřejňovány „pouze pro informační účely“.

ECB bude pečlivě sledovat vývoj na devizovém trhu a očekává, že transakční aktivita související s referenčními kurzy ECB výrazně oslabí. Pokud k této situaci nedojde, ECB zváží další prodloužení zveřejnění referenčních kurzů – potenciálně na další pracovní den.

Změny referenčních kurzů ECB zohledňují doporučení Rady pro finanční stabilitu ohledně referenčních směnných hodnot i zásady postupů při stanovování referenčních hodnot v EU vypracované Evropským orgánem pro cenné papíry a trhy (ESMA) a Evropským orgánem pro bankovnictví (EBA) i zásady stanovování finančních referenčních hodnot vypracované celosvětově Mezinárodní organizací komisí pro cenné papíry (IOSCO). Více informací o postupu týkajícím se referenčních kurzů ECB obecně je k dispozici na internetových stránkách ECB.

„Vzhledem k tomu, že referenční kurzy ECB jsou poskytovány ve veřejném zájmu pro jednotlivé občany a instituce, je nezbytné zabezpečit vysokou míru důvěryhodnosti a zdůraznit, že mají být používány pouze jako odkaz pro informační účely a nikoli pro uzavírání transakcí,“ uvedl k tomu člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré.

ECB stanovuje a zveřejňuje své referenční kurzy vůči euru denně od zavedení této měny v lednu 1999. Kurzy se často používají pro roční účetní závěrky podniků, daňová přiznání, statistické zprávy a hospodářské analýzy. Na internetových stránkách ECB jsou nejvyhledávanější položkou – s více než milionem návštěv měsíčně.

Na dotazy médií odpoví Eszter Miltényi-Torstensson, tel.: +49 69 1344 8034.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média