Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa
TLAČOVÁ SPRÁVA

Otvorenie štvrtého ročníka súťaže Generácia €uro

30. septembra 2014

EMBARGO

Nezverejňovať do 12:00 SEČ v utorok 30. septembra 2014
  • Generácia €uro je súťaž pre študentov stredných škôl v eurozóne, ktorej súčasťou je simulácia realizácie menovej politiky.
  • V stredu 1. októbra sa začne jej štvrtý ročník, ktorý bude prebiehať počas školského roka 2014/2015.
  • Súťaž je spoločným projektom Európskej centrálnej banky (ECB) a jedenástich národných centrálnych bánk krajín eurozóny.

ECB zajtra v spolupráci s jedenástimi národnými centrálnymi bankami krajín eurozóny (Belgicka, Fínska, Írska, Luxemburska, Nemecka, Portugalska, Rakúska, Slovenska, Slovinska, Španielska a Talianska) otvorí štvrtý ročník súťaže pre študentov stredných škôl v eurozóne pod názvom Generácia €uro. Národné centrálne banky súťaž organizujú na národnej úrovni, zatiaľ čo ECB usporiadava súťaž pre európske a medzinárodné školy.

Študenti vo veku od 16 do 19 rokov v súťaži prostredníctvom simulácie rozhodnutí ECB o úrokových sadzbách v reálnom čase získajú príležitosť zoznámiť sa s problematikou menovej politiky. Súťaž pozostáva z troch samostatných kôl – online kvízu, eseje a prezentácie – ktoré prebehnú počas školského roka 2014/2015 a vyvrcholia odovzdávaním európskych cien v priestoroch ECB vo Frankfurte nad Mohanom. Víťazným tímom ceny odovzdá prezident ECB Mario Draghi v sprievode guvernéra príslušnej národnej centrálnej banky.

Súťaž Generácia €uro, ktorá sa prvýkrát uskutočnila v roku 2011, oslovuje viac než 10 000 stredných škôl v celej eurozóne.

Podľa vyjadrenia Shauna Riordana, učiteľa International College Spain, ktorá sa stala víťazom súťaže európskych a medzinárodných škôl v ročníku 2013/2014, je „súťaž Generácia €uro veľmi úspešná a jej úspech spolu s čoraz väčšou popularitou ďalej rastie. Pre študentov, ktorí postúpia do posledného kola, ide o nezabudnuteľný zážitok, ktorý vedia zúročiť aj vo svojich prihláškach na vysoké školy".

Bližšie informácie o súťaži (vrátane postupu registrácie) sú k dispozícii na stránke www.generationeuro.eu, resp. na písomnú žiadosť adresovanú na generationeuro@ecb.europa.eu.

Pravidelné aktualizácie sa okrem toho nachádzajú na našej osobitnej facebookovej stránke ( https://www.facebook.com/GenerationEuro).

Kontaktnou osobou pre médiá je Eszter-Miltényi-Torstensson (tel.: +49 69 1344 8034; e-mail: eszter.miltenyi@ecb.europa.eu).

KONTAKT

Európska centrálna banka

Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.

Kontakty pre médiá