Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

ECB zavádí zápornou úrokovou sazbu pro vkladovou facilitu

5. června 2014
  • Úroková sazba pro vkladovou facilitu se snižuje s účinností od 11. června 2014
  • Záporná sazba se uplatní také na průměrné rezervy držené nad rámec povinných minimálních rezerv a na další vklady uložené u Eurosystému

Rada guvernérů ECB se na svém dnešním zasedání při rozhodování o snížení základních úrokových sazeb ECB rozhodla snížit úrokovou sazbu pro vkladovou facilitu na −0,10 %.

Tato změna nabude účinnosti 11. června 2014 společně se změnami úrokových sazeb pro hlavní refinanční operace a pro mezní zápůjční facilitu. Záporná úroková sazba pro vkladovou facilitu se uplatní také na: (i) průměrné rezervy bank držené nad rámec povinných minimálních rezerv, (ii) vládní vklady uložené u Eurosystému, jež překračují určitou mezní hodnotu, která bude stanovena v příslušných obecných zásadách, jež budou zveřejněny 7. června, (iii) účty služby správy rezerv Eurosystému, pokud se aktuálně neúročí, (iv) zůstatky na účtech účastníků systému TARGET2, (v) zůstatky (jednodenní vklady) národních centrálních bank nezapojených do Eurosystému uložené v systému TARGET2 a (vi) jiné účty držené třetími stranami u centrálních bank Eurosystému za podmínek, že aktuálně nejsou úročené nebo jsou úročené úrokovou sazbou pro vkladovou facilitu.

Na dotazy médií odpoví William Lelieveldt, tel. +49 69 1344 7316.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média