Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Vstup Chorvatska do Evropské unie

1. července 2013

Dnes došlo přistoupením Chorvatska k rozšíření Evropské unie a celkový počet členských států EU tak vzrostl na 28.

Od dnešního dne je chorvatská centrální banka – Hrvatska narodna banka – členem Evropského systému centrálních bank (ESCB) a její guvernér se stává členem Generální rady Evropské centrální banky. Odborníci z chorvatské centrální banky mají status členů ve výborech ESCB, vždy když tyto výbory zasedají na úrovni celého ESCB. Od podpisu Smlouvy o přistoupení v prosinci 2011 se již účastnil guvernér chorvatské centrální banky zasedání Generální rady jako pozorovatel. Stejně tak odborníci této národní centrální banky působili v roli pozorovatelů při zasedáních výborů ESCB.

Chorvatsko nezavede euro okamžitě, ale až poté, co splní požadavky stanovené ve Smlouvě o fungování Evropské unie. Na rozdíl od Dánska a Spojeného království nemá Chorvatsko možnost se rozhodnout, že jednotnou měnu nezavede.

ECB i Evropská komise připravují každé dva roky, nebo na žádost členského státu, který ještě euro nezavedl, tzv. konvergenční zprávy. Z těchto zpráv vychází Rada EU při rozhodování, zda daný členský stát splňuje nezbytné podmínky pro zavedení eura.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média