European Central Bank - eurosystem
Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra ateities gairės?

2017 12 15 (atnaujinta 2021 07 08)

Kai centrinis bankas pateikia ateities gaires, tai reiškia, kad jis informuoja apie pinigų politiką, kurią ketina vykdyti remdamasis savo paties atliktu kainų stabilumo prognozės vertinimu.

ECB ateities gaires pradėjo skelbti 2013 m. liepos mėn., kai ECB valdančioji taryba pasakė, jog tikisi, kad palūkanų normos išliks mažos dar gana ilgą laiką. Nuo tada ši ECB ateities gairių formuluotė vartojama įvairiuose kontekstuose ir šiuo metu Valdančioji taryba ją vartoja norėdama paaiškinti savo ketinimus ne tik dėl numatomos ECB nustatomų pagrindinių palūkanų normų raidos, bet ir dėl ECB vykdomos turto pirkimo programos laikotarpio.

Kad išliktų patikimos, ECB ateities gairės dėl jo ketinamos vykdyti politikos visada turi sutapti su Valdančiosios tarybos dabartinės ir būsimos ekonomikos padėties, ypač infliacijos, vertinimu.

Kaip tai veikia praktikoje?

Štai vienas pavyzdys, kaip ateities gairės veikia:

Ateities gairės

Kada reikia ateities gairių?

Siekdamas euro zonoje išlaikyti norimą infliaciją, ECB taiko tradicines pinigų politikos priemones (nustato pagrindines palūkanų normas). Jeigu infliacija pernelyg maža, ECB gali sumažinti palūkanų normas ir taip paskatinti infliaciją padidėti. Tačiau jeigu palūkanų normos jau yra labai mažos ir centrinis bankas negali jų dar labiau sumažinti, kartu užtikrindamas, kad toks sumažinimas turėtų pageidaujamo poveikio, reikia kitokių politikos priemonių. Ateities gairės ir yra viena iš tokių priemonių.

Tokiomis aplinkybėmis aiškus informavimas apie ketinamą vykdyti pinigų politiką padeda bankams ir kitiems finansų rinkos dalyviams, įmonėms ir vartotojams geriau suprasti, kaip ateityje gali kisti skolinimosi kaštai, o ekonomikai suteikti reikalingą stimulą.

Todėl ateities gairės padeda ECB padidinti jo vykdomos pinigų politikos efektyvumą ir siekti savo pagrindinio tikslo – tarnauti Europos gyventojams užtikrinant visoje euro zonoje stabilias kainas.

Atnaujinta 2021 m. liepos mėn. pagal 2020–2021 m. vykdytos strategijos peržiūros rezultatus.