European Central Bank - eurosystem
Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Ko Eiropas Centrālā banka dara un kā tas ietekmē jūs?

01.06.2018. (aktualizēts 30.01.2021.)

Lepojamies, ka varam kalpot 340 milj. eiropiešu, kuri ikdienā izmanto euro

Vai euro jūsu makā rītdien būs tikpat vērtīgs, cik šodien? Vai varat paļauties uz savu banku kā labos, tā sliktos laikos? ECB ir 4000 darbinieku, kas pieliek visas pūles, lai nodrošinātu, ka atbilde uz šiem jautājumiem ir pārliecinošs "jā"!

Mēs atrodamies Frankfurtē, taču mūsu darbinieki ir no visas Eiropas un pie mums dzirdamas 24 dažādas valodas. Mēs arī cieši sadarbojamies ar kolēģiem no euro zonas valstu centrālajām bankām. Tālāk sniegsim 10 piemērus par to, ko darām jūsu labā.

Vēlamies, lai jūs varētu paļauties, ka saglabāsies jūsu nopelnītās naudas vērtība. Stabila pirktspēja arī stimulē tautsaimniecību un nodarbinātību

1. Mēs nodrošinām jūsu naudas vērtību

Mēs nevēlamies, lai strauja cenu kāpuma rezultātā krasi samazinātos naudas vērtība. Tāpat nevēlamies, lai iestātos ilgstošs cenu krituma periods, jo tad cilvēki atliek pirkumus. Tas var mazināt tautsaimniecības izaugsmi un palielināt bezdarbu. Ja saglabājas stabilas cenas, iedzīvotājiem un uzņēmumiem vieglāk plānot nākotni.

2. Mūsu darbs stimulē tautsaimniecību un nodarbinātību

Mēs izmantojam virkni monetārās politikas instrumentu, lai nodrošinātu cenu stabilitāti. Tādējādi tiek stimulēta tautsaimniecība, iedzīvotāju ienākumi un jaunu darba vietu radīšana. Mēs izmantojam tādus instrumentus kā galveno procentu likmju noteikšanu, aizdevumu izsniegšanu bankām, lai veicinātu kredītu plūsmu mājsaimniecībām un uzņēmumiem, kā arī aktīvu iegādes, lai uzlabotu finansēšanas nosacījumus visās tautsaimniecības jomās.

Vēlamies, lai varat droši veidot uzkrājumus un veikt ieguldījumus, tāpēc mēs uzraugām banku un finanšu sistēmas darbību

3. Mēs uzraugām jūsu banku

Lai nodrošinātu, ka varat uzticēties euro zonas bankām, mēs kopš 2014. gada monitorējam to stabilitāti un noturību. Ja tiek konstatētas nepilnības, bankām tās jānovērš. Mēs paši veicam lielo banku uzraudzību, bet mazāko banku pārraudzībā sadarbojamies ar valstu uzraudzības iestādēm.

4. Mēs sekojam finanšu sistēmas stabilitātei

Lai nodrošinātu, ka pat satricinājumu laikā iedzīvotāji var piekļūt saviem banku kontiem, uzņēmumi var veikt un saņemt maksājumus un ieguldītāji var ieguldīt. Stabila finanšu sistēma var izturēt satricinājumus bez nopietnām sekām.

Mēs gādājam, lai jūs varētu droši veikt skaidrās naudas, karšu vai tiešsaistes maksājumus

5. Mēs izgatavojam euro banknotes

Vai jūs prastu atpazīt viltotu banknoti? Kopā ar 19 valstu centrālajām bankām pēdējo gadu laikā esam ieviesuši jaunu euro banknošu izlaidumu. Jauno banknošu uzlabotie pretviltošanas elementi vēl vairāk apgrūtina naudas viltošanu.

6. Mēs gādājam par to, lai jūs varētu droši veikt elektroniskos maksājumus

Mēs gādājam, lai euro maksājumi ar karti vai internetā varētu tik veikti droši un raiti, izmantojot mūsu pašu vai mūsu pārraudzītās maksājumu sistēmas. Mūsu sistēmas ļauj bankām veikt jūsu naudas pārvedumus visā Eiropas Savienībā tikai dažu sekunžu laikā.

Rūpējoties par jūsu naudas drošību, mēs pētām jaunās tehnoloģijas un kiberdrošības jautājumus

7. Mēs pētām kriptoaktīvus un blokķēdi

Kā kriptovalūtas varētu ietekmēt bankas un jūsu naudu? Kā to pamatā izmantotās tehnoloģijas, piemēram, blokķēde, varētu uzlabot maksājumu veikšanu? Šos jautājumus pētī mūsu speciālisti, kas atbildīgi par inovācijām.

8. Mēs palīdzam jūsu bankai uzlabot noturību pret kiberuzbrukumiem

Lai palīdzētu nosargāt jūsu naudu no kibernoziedzniekiem, mēs kopā ar visiem finanšu jomā iesaistītajiem uzņēmumiem gatavojamies jebkāda veida kiberdraudiem. Tas ietver kibernoturības testus, izmantojot godprātīgos hakerus. Hakeri cenšas ielauzties bankas sistēmās, lai konstatētu visas vājās vietas.

Mēs strādājām, lai palīdzētu jums

9. Mēs esam neatkarīgi, tāpēc varam rīkoties jūsu interesēs

Mūsu neatkarība nozīmē to, ka mūs neietekmē īstemiņa politiskie apsvērumi. Mūsu uzmanības centrā ir tautsaimniecības izaugsme vidējā termiņā, lai euro zonas iedzīvotāji varētu izjust stabilitāti.

10. Mēs atskaitāmies jums

Mūsu darbība ietekmē jūs – miljoniem iedzīvotāju un uzņēmumu euro zonā –, un īpaši jūsu lēmumus par ieguldījumiem, aizņēmumiem un aizdevumiem. Tāpēc cenšamies jums izskaidrot savu darbību un mums ir juridiskas saistības par to atskaitīties jūsu vēlētajiem pārstāvjiem Eiropas Parlamentā.

Mēs zinām, ka sazināties ar mums nav vienkārši.

Taču mēs labprāt biežāk ar jums parunātu! Šajā lapā pieejama mūsu kontaktinformācija. Jūs arī varat ar mums sazināties, izmantojot Twitter, LinkedIn un Instagram. Mūsu apmeklētāju centrs šobrīd slēgts koronavīrusa (Covid-19) dēļ, taču jūs varat doties virtuālā ekskursijā pa apmeklētāju centru no jebkuras pasaules malas!