Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kam priklauso ECB?

2020 01 30

ECB priklauso visų ES šalių centriniams bankams. Galite laikyti juos akcininkais. Kiekvienam iš jų priklauso ECB kapitalo dalis. Kitaip tariant, jie visi skyrė lėšų tam, kad ECB galėtų dirbti ir siekti savo tikslo – palaikyti stabilias kainas visoje euro zonoje.

Šie centriniai bankai yra vieninteliai ECB savininkai – privačių ECB savininkų nėra. Tai, be kita ko, reiškia, kad nesame veikiami jokių privačių finansinių interesų, kurie galėtų pakenkti mūsų nepriklausomumui.

Kiek kiekvienas centrinis bankas moka?

Tai priklauso nuo to, kokią dalį visoje ES sudaro atskiros šalies gyventojų skaičius ir ekonomika. O čia jau reikia kalbėti apie vadinamąjį kapitalo raktą. Šį raktą naudojame, kad tiksliai apskaičiuotume, kiek turi mokėti kiekvienos šalies centrinis bankas.

null

Kai kurios šalys moka daugiau nei kitos, bet tai nereiškia, kad jų balsas yra svaresnis ECB priimant sprendimus. Jų mokama suma yra proporcinga jų dydžiui. Bet kuriuo atveju kiekviena eurą įsivedusi šalis turi balsą ECB valdančiojoje taryboje: kiekviena gali pareikšti savo nuomonę Valdančiosios tarybos posėdžiuose ir rotacijos tvarka balsuoti.

Tik šios šalys moka visą sumą, apskaičiuotą naudojant kapitalo raktą. O euro neįsivedusios ES šalys moka tik dalį (3,75 %) apskaičiuotos sumos. Pastarosios prisideda, nes jos irgi yra Europos centrinių bankų sistemos (ECBS) narės ir dalyvauja tam tikroje ECB sprendimų priėmimo veikloje.

Taigi, kiekvienas centrinis bankas moka skirtingą sumą. Ar ši suma kada nors keičiasi?

Taip. Kapitalo raktą – taigi ir kiekvieno centrinio banko mokamą sumą – koreguojame kas penkerius metus ir kaskart, kai pasikeičia ES šalių skaičius.

Tai būtina, kad būtų atsižvelgta į kiekvienos šalies gyventojų skaičių ir ekonomikos dydį, įvertinant ilgainiui įvykusius pokyčius ir santykį su kitomis ES šalimis.

TAIP PAT SKAITYKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis