Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
  • TISKOVÁ ZPRÁVA

ECB zintenzivňuje práci na digitálním euru

2. října 2020

  • Byla zveřejněna zpráva o digitálním euru vypracovaná pracovní skupinou Eurosystému na vysoké úrovni
  • Eurosystém musí být připraven na případné budoucí rozhodnutí o zavedení digitálního eura
  • Počítá se s veřejnou konzultací a experimentální částí

Evropská centrální banka (ECB) dnes zveřejnila komplexní zprávu o možné emisi digitálního eura. Zprávu vypracovala pracovní skupina Eurosystému na vysoké úrovni pro digitální měnu centrální banky a schválila ji Rada guvernérů.

Digitální euro by bylo elektronickou podobou peněz centrální banky a bylo by k dispozici všem občanům a podnikům – podobně jako bankovky, avšak v digitální podobě. Díky němu by mohli provádět běžné platby rychle, snadno a bezpečně. Hotovostní peníze by digitální euro doplňovalo, ale nenahrazovalo. Eurosystém bude v každém případě hotovost nadále vydávat.

„Euro patří Evropanům a naším posláním je být jeho opatrovníkem,“ uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. „Evropané při utrácení, spoření a investování stále více používají digitální prostředky. Naší úlohou je zajistit důvěru v peníze. To znamená zajistit, aby euro bylo na digitální věk připraveno. Měli bychom být připraveni digitální euro vydat, pokud by taková potřeba nastala.“

Pracovní skupina Eurosystému, v níž jsou zastoupeni odborníci z ECB a 19 národních centrálních bank eurozóny, určila možné scénáře, které by emisi digitálního eura vyžadovaly. K těmto scénářům patří zvýšená poptávka po elektronických platbách v eurozóně, která by vyžadovala evropský bezrizikový digitální platební prostředek, výrazný pokles používání hotovosti jako platebního prostředku v eurozóně, zavedení globálních soukromých platebních prostředků, které mohou zvýšit regulatorní obavy a představovat rizika pro finanční stabilitu a ochranu spotřebitelů, a plošné použití digitálních měn centrálních bank emitovaných zahraničními centrálními bankami.

„Technologie a inovace mění podoby naší spotřeby, práce a vzájemných vztahů,“ uvedl člen Výkonné rady ECB a předseda pracovní skupiny Fabio Panetta. „Digitální euro by podpořilo orientaci Evropy směrem k nepřetržité inovaci. Také by přispělo k její finanční svrchovanosti a posílilo by mezinárodní úlohu eura.“

Digitální euro by zachovalo veřejný statek, který euro obyvatelům přináší: volný přístup k jednoduchému, univerzálně přijímanému, bezrizikovému a důvěryhodnému platebnímu prostředku. Představuje také výzvy, ale ty může Eurosystém dodržováním vhodných strategií při návrhu digitálního eura zohlednit.

Rada guvernérů zatím nepřijala rozhodnutí, zda digitální euro zavést.

Eurosystém široce zapojí do této problematiky občany, akademickou obec, finanční sektor a orgány státní správy tak, aby jejich potřeby i výhody a výzvy, které od vydání digitálního eura očekávají, podrobně posoudil. Veřejná konzultace bude zahájena 12. října.

Experimentální část začne souběžně, aniž by to předurčovalo konečné rozhodnutí.

Na dotazy médií odpoví Alexandrine Bouilhetová, tel.: +49 172 174 93 66

Pozn.:

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média