Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Lotyšsko vstupuje do eurozóny

1. ledna 2014
  • Lotyšsko zavádí euro
  • Latvijas Banka se stává členem Eurosystému

Dnešním dnem bylo v Lotyšsku úspěšně zavedeno euro. Počet členských států Evropské unie (EU), které používají jednotnou evropskou měnu, tak vzrostl na 18 a počet obyvatel Evropy, kteří sdílejí euro, dosáhl zhruba 333 milionů.

„Jménem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) toto další rozšíření eurozóny vítám. Lotyšsko získává své místo jako nedílná součást Hospodářské a měnové unie“ uvedl k tomu prezident ECB Mario Draghi."

Se zavedením eura v Lotyšsku se lotyšská národní centrální banka Latvijas Banka stává členem Eurosystému, systému centrálních bank eurozóny, který se skládá z ECB a k dnešnímu dni z 18 národních centrálních bank členských států EU, které přijaly euro. V souladu se Statutem Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky splatila Latvijas Banka zbývající část svého příspěvku k základnímu kapitálu ECB a převedla příspěvek do devizových aktiv ECB.

Začlenění lotyšských měnových finančních institucí do bankovního systému eurozóny dne 1. ledna 2014 již bylo zohledněno při zveřejnění poptávky bankovního systému eurozóny po likviditě a srovnávací přidělované částky 27. prosince 2013. Lotyšské protistrany Eurosystému se budou moci účastnit operací ECB na volném trhu oznámených po 1. lednu 2014.

Seznam měnových finančních institucí v Lotyšsku, které jsou povinny držet minimální rezervy, bude v nejbližší době zveřejněn na internetových stránkách ECB spolu se seznamy měnových finančních institucí umístěných v ostatních členských státech EU, které přijaly euro. V rámci zavádění požadavků na povinné minimální rezervy lotyšských měnových finančních institucí bylo také stanoveno přechodné udržovací období od 1. do 14. ledna 2014. Aktiva umístěná v Lotyšsku, která jsou způsobilá jako zajištění v úvěrových operacích Eurosystému, budou doplněna do seznamu způsobilých obchodovatelných aktiv eurozóny. Tento seznam je k dispozici na internetových stránkách ECB.

Média se mohou s dotazy obracet na Nielse Bünemanna, tel. +49 69 1344 6594

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média