Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa
TLAČOVÁ SPRÁVA

Odovzdávanie cien víťazom súťaže pre študentov Generácia €uro

20. júna 2012

Prezident ECB Mario Draghi a guvernéri príslušných národných centrálnych bánk Eurosystému dnes odovzdali ceny tímom, ktoré v jednotlivých krajinách zvíťazili v súťaži pre študentov Generácia €uro 2011/2012. Na slávnostnom odovzdávaní cien boli víťazné tímy z jedenástich krajín eurozóny: z Rakúska, Belgicka, Fínska, Nemecka, Írska, Talianska, Holandska, Portugalska, Slovenska, Slovinska a Španielska. Študenti vyhrali výlet do jedného z najväčších zábavných parkov v Európe – Europa Park na juhu Nemecka.

„Súťaž pre študentov Generácia €uro, ktorú Eurosystém plánuje organizovať pravidelne, dáva študentom príležitosť pochopiť, ako funguje menová politika v eurozóne a aký má vplyv na ekonomiku ako celok“, povedal vo svojom úvodnom príhovore Mario Draghi.

Súťaž mala tri kolá a prebiehala počas školského roka 2011/2012. V uvedených krajinách eurozóny sa do súťaže zapojilo spolu viac ako 1 800 študentov vo veku od 16 do 19 rokov. Prvým kolom, ktorým bol kvíz, prešlo spolu 528 hráčov. Títo boli pozvaní do druhého kola, v ktorom bolo ich úlohou napísať esej s predikciou rozhodnutia Rady guvernérov ECB o úrokových sadzbách na marec 2012 a jeho zdôvodnením. Spolu bolo prijatých 208 esejí. V poslednom kole bolo úlohou najlepších tímov prezentovať svoje rozhodnutie o úrokových sadzbách na jún 2012 a jeho zdôvodnenie pred porotou zloženou z odborníkov z centrálnej banky.

„Je super učiť sa o ekonomike a môcť potom využívať teoretické vedomosti v praxi. Som rada, že som mala v tejto súťaži príležitosť naučiť sa niečo o tej oblasti ekonomiky, ktorá nie je zahrnutá do našich maturitných predmetov“, povedala Victoria Fernandezová Grandeová z medzinárodnej školy International College Spain, ktorá obsadila prvé miesto v kategórii európskych a medzinárodných škôl.

Podrobnejšie informácie o súťaži, mená víťazných škôl a obrázky z tohtoročného odovzdávania cien sú k dispozícii aj na stránke www.generationeuro.eu, prípadne si ich môžete vyžiadať mailom: generationeuro@ecb.europa.eu.

Zoznam škôl, ktoré zvíťazili v jednotlivých krajinách:

 1. Sint-Lodewijkscholen BuSO (Belgicko)
 2. Centre scolaire Saint-Adrien Val Duchesse (Belgicko)
 3. Private Kant-Oberschule, Berlin-Steglitz (Nemecko)
 4. Marian College, Dublin (Írsko)
 5. Istituto Tecnico Baruffi (Taliansko)
 6. Van Maerlantlyceum (Holandsko)
 7. Bundeshandelsakademie Linz-Auhof (Rakúsko)
 8. Escola Secundária de S. Lourenço (Portugalsko)
 9. Gymnázium Jura Hronca, Bratislava (Slovensko)
 10. Lahden yhteiskoulun lukio (Fínsko)
 11. Srednja gradbena, geodetska in ekonomska šola, Ljubljana (Slovinsko)
 12. Colegio Xaloc de Hospitalet de Llobregat, Barcelona (Španielsko)

Víťazná škola v kategórii medzinárodných a európskych škôl:

International College Spain

KONTAKT

Európska centrálna banka

Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.

Kontakty pre médiá