Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa
Fabio Panetta
Member of the ECB's Executive Board
Valdis Dombrovskis
Executive Vice-President of the European Commission
  • BLOG ECB

Prečo Európa potrebuje digitálne euro

28. júna 2023

člen Výkonnej rady ECB Fabio Panetta a výkonný podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis

Digitálne euro je nevyhnutné na to, aby náš menový systém držal krok s vývojom v oblasti digitalizácie. Bude bežne dostupné a jednoducho použiteľné a zároveň zachová ochranu súkromia – rovnako ako hotovosť.

Náš svet sa mení. Digitalizácia vyvolala v spoločnosti zmeny, ktoré by sme si ešte len pred desiatimi rokmi vedeli ťažko predstaviť. Mení sa aj spôsob, akým platíme: ľudia chcú čoraz viac platiť digitálne. Pandémia COVID-19 tento trend urýchlila.

Centrálne banky po celom svete v súčasnosti pracujú na tom, aby verejné peniaze, ktoré poskytujú dnes – hotovosť – doplnili o ich digitálnu verziu: digitálnu menu centrálnej banky. V eurozóne by digitálne euro ponúkalo digitálne platobné riešenie, ktoré by bolo k dispozícii všetkým, všade a bezplatne.

Hotovosť je stále dôležitá: zostáva uprednostňovaným prostriedkom drobných platieb v obchodoch a transakcií medzi súkromnými osobami. Väčšina ľudí v eurozóne chce mať aj naďalej možnosť platiť bankovkami a mincami. Európska komisia a Európska centrálna banka (ECB) sú preto v plnej miere odhodlané zabezpečiť, aby hotovosť bola naďalej plne akceptovaná a dostupná vo všetkých 20 krajinách eurozóny.

Realizácia platieb v hotovosti však v mnohých častiach sveta vrátane Európy nepopierateľne klesá. Na ceste k skutočne digitálnemu hospodárstvu je prispôsobenie hotovosti potrebám digitálneho veku ďalším logickým krokom.

Mať obidve možnosti – hotovostné i digitálne euro – by znamenalo, že každý si bude môcť vybrať spôsob platby a pri digitalizácii platieb sa na nikoho nezabudne. Rozhodujúce je, že Európania by mali možnosť platiť digitálne v celej eurozóne, od Dublinu až po Nikóziu a od Lisabonu až po Helsinky.

Spotrebiteľom by digitálne euro prinieslo mnoho praktických výhod. Jeho používanie by bolo jednoduché a bezplatné. V rámci eurozóny by ľudia bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, mohli komukoľvek bez poplatkov platiť v digitálnych eurách, napríklad prostredníctvom digitálnej peňaženky na svojich telefónoch. Nemuseli by dokonca byť ani pripojení k internetu: platiť by mohli aj offline.

Ochrana súkromia je zásadnou súčasťou digitálneho eura. ECB by nevidela žiadne osobné údaje používateľov ani ich platobné zvyklosti. Funkcionalita offline by takisto priniesla vyšší stupeň ochrany údajov než akékoľvek iné v súčasnosti dostupné digitálne platobné metódy.

Podnecovaním hospodárskej súťaže v Európe by digitálne euro zároveň znížilo spotrebiteľom poplatky spojené s platbami. V súčasnosti dve tretiny európskych digitálnych maloobchodných platieb spracúva zopár globálnych spoločností. Vďaka väčšej konkurencii by zákazníci a obchodníci mali prospech z lacnejších služieb.

Pre banky a ostatných poskytovateľov platobných služieb by digitálne euro slúžilo ako odrazový mostík pre vývoj nových celoeurópskych platobných a finančných služieb, ktoré by stimulovali inovácie a uľahčili konkurenciu s veľkými mimoeurópskymi finančnými a technologickými firmami. Jeho súčasťou by boli ochranné mechanizmy, ako napríklad obmedzenie objemu prostriedkov na osobnom účte, ktoré by zabránili rozsiahlejšiemu odlevu vkladov z bánk. Používatelia, ktorí by stanovený platobný limit chceli prekročiť, by však mali možnosť svoju digitálnu peňaženku prepojiť so svojím bankovým účtom.

Digitálne euro takisto prináša významné strategické výhody. Európa si ako najväčší jednotný trh na svete nemôže dovoliť zostať pasívna, zatiaľ čo iné krajiny napredujú. Ak by sa umožnilo rozsiahlejšie používanie digitálnych mien iných centrálnych bánk pri cezhraničných platbách, riskovali by sme zníženie atraktívnosti eura, ktoré je v súčasnosti po americkom dolári druhou najdôležitejšou svetovou menou. Euro by tiež mohlo byť viac vystavené konkurencii alternatív, ako sú globálne stablecoiny. To by v konečnom dôsledku mohlo ohroziť našu menovú suverenitu a stabilitu európskeho finančného sektora.

Digitálne euro by zároveň zvýšilo integritu a bezpečnosť európskeho platobného systému v čase, keď rastúce geopolitické napätie zvyšuje našu zraniteľnosť voči útokom na našu kritickú infraštruktúru. Systém postavený na európskej infraštruktúre by dokázal účinnejšie odolávať nepriaznivým vplyvom vrátane kybernetických útokov a výpadkov elektrickej energie.

Stále sme len na začiatku tohto vzrušujúceho nového projektu. Európska komisia dnes predstavuje svoj legislatívny návrh. ECB túto jeseň dokončí výskumnú fázu koncepcie a distribúcie digitálneho eura. Následne rozhodne, či pristúpi k prípravnej fáze s cieľom posúdiť vývoj a testovanie novej digitálnej meny.

Peniaze centrálnej banky sú základom našej dôvery vo všetky formy peňazí, ako aj stability a odolnosti nášho platobného systému. Sú základom európskeho finančného systému a menovej únie. Digitálne euro by zachovalo úlohu peňazí centrálnej banky, pretože bez ohľadu na jeho podobu – hotovostnú či digitálnu – euro zostane eurom.

Náš menový systém, ktorého základom je naša spoločná mena, musí držať krok s digitálnym vývojom. Sme odhodlaní zabezpečiť, aby sa to podarilo.

Tento blogový príspevok bol zverejnený vo viacerých európskych periodikách.