Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
Fabio Panetta
Member of the ECB's Executive Board
Valdis Dombrovskis
Executive Vice-President of the European Commission
  • ECB BLOGS

Kāpēc Eiropai nepieciešams digitālais euro?

2023. gada 28. jūnijā

Eiropas Centrālās bankas Valdes locekļa Fabio Panetas (Fabio Panetta) un Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieka Valda Dombrovska komentārs

Digitālais euro ir nepieciešams solis, lai nodrošinātu, ka mūsu monetārā sistēma seko līdzi digitālajam progresam. Tas būs plaši pieejams un vienkārši izmantojams, vienlaikus saglabājot privātumu – tieši tāpat kā skaidrā nauda.

Pasaule mainās. Digitalizācija ir pārveidojusi sabiedrību tā, kā vēl pirms desmit gadiem būtu grūti iedomāties. Ir mainījušies arī mūsu maksāšanas ieradumi – cilvēki arvien vairāk vēlas maksāt digitāli. Covid-19 pandēmija šo pāreju paātrināja.

Centrālās bankas visā pasaulē tagad strādā pie tā, lai papildinātu pašlaik piedāvāto valstu izlaisto naudu – skaidro naudu – ar tās digitālo versiju. Euro zonā digitālais euro piedāvātu digitālo maksājumu risinājumus, kas būtu bez maksas pieejami visiem un visur.

Skaidrā nauda joprojām ir svarīga – tā arvien ir iecienīts maksāšanas līdzeklis nelieliem maksājumiem veikalos un darījumiem starp personām. Vairākums euro zonas iedzīvotāju vēlas saglabāt iespēju norēķināties ar banknotēm un monētām. Tieši tāpēc Eiropas Komisija un Eiropas Centrālā banka (ECB) ir apņēmušās nodrošināt, lai skaidrā nauda arī turpmāk tiktu pieņemta un būtu pieejama visās 20 euro zonas valstīs.

Tomēr nenoliedzami, ka daudzviet pasaulē, arī Eiropā, skaidro naudu maksājumiem izmanto arvien mazāk. Virzoties uz digitālo ekonomiku, naudas pielāgošana digitālā laikmeta realitātei ir loģisks nākamais solis.

Abu iespēju – euro skaidrās naudas un digitālā euro – pieejamība ļautu ikvienam izvēlēties maksāšanas veidu un maksājumu digitalizācijas rezultātā neviens netiktu atstāts novārtā. Būtiski, ka tādējādi Eiropas iedzīvotājiem būtu iespēja veikt digitālos maksājumus visā euro zonā – no Dublinas līdz Nikosijai un no Lisabonas līdz Helsinkiem.

Patērētājiem digitālais euro sniegtu daudzas praktiskas priekšrocības. To būtu vienkārši izmantot un tas būtu bezmaksas. Neatkarīgi no savas atrašanās vietas euro zonā cilvēki varētu bez maksas norēķināties ar digitālo euro, piemēram, izmantojot digitālo maku savā tālrunī. Viņiem pat nebūtu jāveic maksājumi tiešsaistē, jo tie būtu iespējami arī bez interneta pieslēguma jeb bezsaistē.

Privātuma aizsardzība ir būtiska digitālā euro iezīme. ECB nebūtu pieejami lietotāju personas dati vai informācija par viņu maksāšanas paradumiem. Turklāt bezsaistes funkcionalitāte nodrošinātu augstāku datu privātuma pakāpi nekā jebkuras citas pašlaik pieejamās digitālās maksāšanas metodes.

Pateicoties lielākai konkurencei, digitālais euro arī samazinātu ar maksājumiem saistītās komisijas maksas. Pašlaik divas trešdaļas Eiropas digitālo mazumtirdzniecības maksājumu apstrādā tikai daži globālie uzņēmumi. Lielākas konkurences rezultātā klienti un tirgotāji saņemtu lētākus pakalpojumus.

Bankām un citiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem digitālais euro kļūtu par virzītājspēku jaunu Eiropas mēroga maksājumu un finanšu pakalpojumu attīstībai, stimulējot inovācijas un atvieglojot konkurenci ar lielajiem ārpus Eiropas esošajiem finanšu un tehnoloģiju uzņēmumiem. Digitālajam euro būtu arī zināmi ierobežojumi, piemēram, turējumā esošā apjoma limiti, lai izvairītos no būtiskas noguldījumu aizplūdes no bankām. Taču lietotāji, kuri vēlētos veikt par noteikto limitu lielākus maksājumus, varētu to darīt, sasaistot savu digitālo euro maku ar savu bankas kontu.

Digitālais euro sniedz arī būtiskas stratēģiskas priekšrocības. Eiropa kā pasaulē lielākais vienotais tirgus nevar atļauties atpalikt, kamēr citas jurisdikcijas virzās uz priekšu. Ja pārrobežu maksājumos tiktu atļauts plašāk izmantot citas centrālo banku digitālās valūtas, pastāvētu risks, ka euro – pašlaik pasaulē otrā nozīmīgākā valūta pēc ASV dolāra – zaudētu pievilcīgumu. Tāpat euro tiktu vairāk pakļauts konkurencei, ko rada tādas alternatīvas kā globālās stabilās kriptovalūtas. Gala rezultātā tas varētu apdraudēt mūsu monetāro suverenitāti un Eiropas finanšu sektora stabilitāti.

Digitālais euro arī uzlabotu Eiropas maksājumu sistēmas integritāti un drošību laikā, kad augošās ģeopolitiskās spriedzes dēļ esam vairāk pakļauti uzbrukumiem mūsu kritiskajai infrastruktūrai. Balstoties uz Eiropas infrastruktūru, sistēma būtu labāk sagatavota, lai novērstu dažādus traucējumus, t. sk. kiberuzbrukumus un elektroapgādes pārtraukumus.

Mēs joprojām atrodamies šī aizraujošā projekta pašā sākumā. Eiropas Komisija šodien nāk klajā ar tiesību akta priekšlikumu. ECB šoruden pabeigs digitālā euro dizaina un izplatīšanas izpētes posmu. Pēc tam tā lems, vai sākt sagatavošanās posmu jaunās digitālās valūtas izstrādei un testēšanai.

Centrālās bankas nauda ir pamatā mūsu uzticībai visiem naudas veidiem, kā arī mūsu maksājumu sistēmas stabilitātei un noturībai. Tā ir Eiropas finanšu sistēmas un monetārās savienības pamats. Digitālais euro saglabātu centrālās bankas naudas lomu, jo euro neatkarīgi no tā veida vienmēr būs euro – gan skaidrās naudas, gan digitālās naudas formā.

Mūsu monetārajai sistēmai, kuras pamatā ir mūsu vienotā valūta, ir jāseko līdzi digitālajam progresam. Mēs esam apņēmušies to nodrošināt.

Šis bloga ieraksts ir publicēts vairākos Eiropas laikrakstos.