Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa
  • BLOG ECB

Všetko najlepšie, eurové bankovky a mince!

Christine Lagardová, prezidentka ECB

Frankfurt nad Mohanom
31. decembra 2021

1. január bol pre mňa vždy výnimočný. Okrem toho, že pre všetkých samozrejme znamená začiatok nového roka, pre mňa je aj dňom narodenín. A 1. januára 2002 bol na oslavu aj ďalší dôvod: v tento deň eurozóna – v tom čase zoskupenie dvanástich krajín – uviedla do obehu bankovky a mince jednotnej meny.

Ja som ten deň strávila v kruhu najbližších v našom dome vo francúzskej Normandii a tesne pred polnocou sme sa nedočkavo vydali k najbližšiemu bankomatu vybrať si svoje prvé eurové bankovky. Pár priateľov sa obávalo, že bankomaty prechod na novú menu kapacitne nezvládnu a že v nich eurové bankovky nebudú. Uzavreli sme teda stávku: ak nám bankomat namiesto eurových bankoviek vydá francúzske franky, môžu si ich nechať.

Po uplynutí polnoci sme bankomat vyskúšali. Vydal nám čisto nové eurové banky a všetci sme si na novú európsku menu pripili.

Tento osobný zážitok bol len malým zlomkom najväčšej menovej reformy v dejinách ľudstva a eurozóna odvtedy ďalej rastie. Z pôvodne 12 krajín sa stalo 19 a jednotnú menu dnes bez ohľadu na jazyk, kultúru a národné hranice používa viac než 340 miliónov z nás. Euro nás pomohlo zjednotiť ako Európanov. Počas posledného prieskumu Eurobarometer na otázku, čo pre nich znamená Európska únia, 41 % obyvateľov uviedla euro. Naša jednotná mena nasledovala hneď po zavedení voľného pohybu.

Európa a euro k sebe medzičasom jednoznačne neoddeliteľne patria. Pre mladých Európanov, ktorí s jednotnou menou už vyrastali, musí byť Európa bez eura nepredstaviteľná. V roku 2021 dosiahla podpora eura rekordnú výšku. Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometer našu menu schvaľuje 78 % respondentov.

Pri spomienke na euro mám pred očami firmy a rodinné podniky, ktoré prosperujú vďaka výhodám eura a jednotného trhu. Zatiaľ čo od roku 1990 do roku 2002 sa obchodná výmena medzi nastávajúcimi krajinami eurozóny zvýšila o menej ako 5 %, od zavedenia jednotnej meny stúpla o takmer 200 %. Ľudia môžu cestovať bez obáv a nákladov spojených s výmenou peňazí a milióny študentov a odborníkov študujú a pracujú v zahraničí bez potreby používať rôzne meny.

Vďaka euru sme bezpochyby odolnejší. Od prijatia jednotnej meny sa dokážeme lepšie vyrovnávať s krízami. Nebyť stability a integrácie, ktorú euro vnieslo do nášho jednotného trhu, by nedávne hospodárske šoky boli ešte vážnejšie. V čase kríz ako je terajšia pandémia spoločná mena zohráva zásadnú úlohu v koordinácii prijatých opatrení po celej Európe.

Európska centrálna banka je správcom eura a našu jednotnú menu sa neúnavne snaží ochraňovať. Našou úlohou je zaručiť bezpečnosť vašich bankoviek rovnako, ako je našou povinnosťou hľadať doplnkové formy platenia ako napr. digitálne euro.

Po prvýkrát od zavedenia eurových bankoviek budeme meniť ich podobu. V rámci jej aktualizácie nám popri zachovaní bezpečnosti a inovatívnosti bankoviek ide aj o to, aby si k nim dokázali vytvoriť vzťah všetci Európania, bez ohľadu na svoj vek či pôvod. Pri výbere tém a koncipovaní budúcich bankoviek, ktoré zverejníme v roku 2024 pred plánovaním ich vydania, sa oboznámime aj s názormi verejnosti.

Počas spomínanej chladnej noci v Normandii pred dvomi desaťročiami som ešte nemohla tušiť, že jedného dňa sa euru budem venovať na plný pracovný úväzok. Práve k tomu som sa totiž pri podpisovaní eurových bankoviek, ktoré skoro každodenne držíte v rukách a používate, zaviazala. Svojím podpisom som sa zaviazala starať o jeden z našich najcennejších symbolov európskej jednoty.

Pripime si preto ešte raz – na šťastné 20. výročie eurových bankoviek!

Tento blogový príspevok vyšiel v nasledujúcich publikáciách: Kleine Zeitung (Rakúsko), Le Soir (Belgicko), 24 Chasa (Bulharsko), Večernji list (Chorvátsko), Politis (Cyprus), ERR (Estónsko), Kaleva (Fínsko), La Provence (Francúzsko), Frankfurter Rundschau (Nemecko), Efimerida ton Syntakton (Grécko), The Irish Independent (Írsko), Corriere della Sera (Taliansko), Delfi.lv (Lotyšsko), Verslo žinios (Litva), Luxemburger Wort (Luxembursko), Times of Malta (Malta), Algemeen Dagblad (Holandsko), Sábado (Portugalsko), Hospodárske noviny (Slovensko), Delo (Slovinsko), El Correo, El Diario Vasco, El Diario Montañés, La Verdad, Ideal, Hoy, Sur, La Rioja, El Norte de Castilla, El Comercio, Las Provincias a La Voz de Cádiz (Španielsko).