Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra tylusis laikotarpis?

2016 04 14 (atnaujinta 2019 01 29)

Prieš svarbiuosius posėdžius Valdančiosios tarybos nariai, įskaitant ir šešis ją sudarančius Vykdomosios valdybos narius, bei jų pakaitiniai nariai laikosi vadinamojo tyliojo laikotarpio taisyklės. Tai reiškia, kad septynias dienas iki numatytų posėdžių pinigų politikos klausimais jos nariai susilaiko nuo komentarų, galinčių daryti poveikį lūkesčiams dėl pinigų politikos sprendimų. Minėtu laikotarpiu jų bendravimas su žiniasklaidos atstovais ir rinkos dalyviais, pavyzdžiui, interviu ar dalyvavimas konferencijose, yra apribotas.

Kodėl ECB laikosi tyliojo laikotarpio taisyklės? Finansų rinkos labai jautriai reaguoja į centrinio banko prieš posėdžius pinigų politikos klausimais teikiamą informaciją. Labai daug centrinių bankų laikosi tam tikro tyliojo laikotarpio taisyklės, kad prieš numatytus posėdžius būtų išvengta pernelyg didelio rinkos kintamumo arba nereikalingų spėlionių, kurios galėtų turėti įtakos palūkanų normų ar kitiems pinigų politikos sprendimams. Beje, iki 2014 m. ECB tylųjį laikotarpį vadino „purdah“, tačiau vėliau šį pavadinimą pakeitė dėl atgyvenusių su lytimi susijusių konotacijų.

Tačiau skaidrumas ir toliau yra labai svarbus – ECB yra įsipareigojęs visuomenei ir rinkoms paaiškinti, kuo pagrįsti jo pinigų politikos sprendimai. Ir politikos formuotojams yra ne mažiau svarbu suprasti finansų rinkas, nes jos yra kanalai, per kuriuos pinigų politikos poveikis reiškiasi įmonėms ir namų ūkiams. Tylusis laikotarpis yra vienas iš pagrindinių išorės komunikacijos principų, patvirtintų Valdančiosios tarybos ir Priežiūros valdybos narių. Minėti principai padeda jiems atlikti šią svarbią pareigą išsaugant ECB reputaciją ir patikimumą.

Atnaujinimas: čia pateikta informacija buvo atnaujinta ir papildyta 2019 m. sausio 29 d.