Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

Kas ir ienākumus nenesošie kredīti (INK)?

12.09.2016.

Uzskata, ka bankas kredīts nenes ienākumus, ja pagājušas vairāk nekā 90 dienas, kopš kredītņēmējs nav veicis nepieciešamos procentu maksājumus. Ienākumus nenesošos kredītus dēvē arī par "sliktiem kredītiem".

Kāpēc INK rada problēmas bankām?

Ienākumus nesošs kredīts nodrošina bankai procentu ienākumus, kas tai nepieciešami, lai gūtu peļņu un izsniegtu jaunus aizdevumus. Ja klienti 90 dienas vai ilgāk nepilda noteiktos kredītu atmaksas grafikus, bankai jānodrošina vairāk kapitāla, pieņemot, ka kredīts netiks atmaksāts. Tādējādi sarūk bankas spēja izsniegt jaunus kredītus.

Lai banka sekmīgi darbotos ilgtermiņā, tai jānodrošina zems slikto kredītu līmenis, lai joprojām gūtu peļņu no klientiem izsniegtajiem kredītiem.

Ja bankas bilancē ir pārāk daudz slikto kredītu, cieš bankas pelnītspēja, jo tā pelna mazāk naudas par izsniegtajiem kredītiem. Turklāt bankai nākas veidot uzkrājumu kā drošības tīklu gadījumam, ja kādā brīdī nepieciešams pilnībā apjomā norakstīt kredītu.

Kā tas saistīts ar monetāro politiku?

Euro zonas tautsaimniecība lielā mērā atkarīga no banku izsniegtajiem kredītiem.

Monetārās politikas instrumenti balstās uz šo faktu. ECB var paaugstināt vai pazemināt procentu likmes, kas bankām jāmaksā, ja tās aizņemas naudu no ECB. Tas ļauj ietekmēt kreditēšanas izmaksas privātajā sektorā, tādējādi nodrošinot, ka vidējā termiņā inflācijas līmenis ir mazāks par 2%, bet tuvu šai robežai.

Taču, ja bankām ir pārāk daudz INK, tās nespēj izsniegt tik daudz kredītu, mazinot mehānisma, kas ietekmē privātā sektora procentu likmes, efektivitāti.

Uzraudzība – dziļāks ieskats. Kas ir ienākumus nenesošie kredīti?