Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal
  • PRANEŠIMAS SPAUDAI

ECB pasirinko galimas būsimų eurų banknotų temas: „Europos kultūra“ ir „Upės ir paukščiai“

2023 m. lapkričio 30 d.

  • Kaip galimos temos pasirinktos „Europos kultūra“ ir „Upės ir paukščiai“.
  • Patariamoji grupė iki 2024 m. pabaigos pasiūlys dizaino motyvus.
  • Valdančioji taryba 2026 m. turėtų išrinkti galutinį banknotų dizainą ir nuspręsti, kada naujieji banknotai bus pagaminti ir išleisti.

Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba kaip galimas būsimų banknotų temas, iš kurių bus galima rinktis, pasirinko „Europos kultūra“ ir „Upės ir paukščiai“. Priimant šį sprendimą buvo atsižvelgta į 2023 m. vasarą atliktų apklausų rezultatus, kurie šiandien buvo paskelbti atskiroje ataskaitoje. Apklausos buvo surengtos tam, kad Europos gyventojai galėtų pasisakyti, kurios iš septynių atrinktų temų jiems labiausiai patinka.

Pagal ECB užsakymu atliktos apklausos rezultatus, tarp euro zonos gyventojų populiariausia tema buvo „Europos kultūra“ (21 %), o antra ir trečia vietos atiteko temoms „Upės – gyvybės vandenys Europoje“ (18 %) bei „Paukščiai – laisvi, atsparūs ir įkvepiantys“ (17 %). Apklausoje dalyvavo 23 377 europiečių reprezentatyvioji imtis.

Tokią pačią apklausą 2023 m. liepos–rugpjūčio mėn. ECB atliko ir internetu. Joje sudalyvavo rekordiškai daug europiečių – daugiau kaip 365 000. Jos rezultatai papildo reprezentatyviosios apklausos rezultatus. Abiejose apklausose pirmenybė buvo teikiama toms pačioms trims temoms, nors ir išsidėsčiusioms kitokia seka. Be to, abiejose apklausose kitų keturių pasiūlytų temų rezultatai buvo gerokai prastesni.

Siekdama kuo plačiau atspindėti visuomenės pageidavimus, Valdančioji taryba nusprendė temas „Upės – gyvybės vandenys Europoje“ ir „Paukščiai – laisvi, atsparūs ir įkvepiantys“ sujungti į vieną bendrą su gamta susijusią temą.

„Mes labai džiaugiamės, kad žmonės aktyviai dalyvavo mūsų internetinėje apklausoje“, – sakė ECB Pirmininkė Christine Lagarde. „Abi pasirinktas temas sieja vienas bendrumas – jos abi susieja Europą ir europiečius, o tai labai atitinka mūsų tikslą – užtikrinti, kad banknotai būtų artimesni įvairių grupių žmonėms.“

Valdančioji taryba nusprendė įsteigti patariamąją grupę, kuri iki 2024 m. pabaigos pasiūlytų pasirinktų temų motyvus. Po to bus surengtas konkursas naujųjų banknotų dizainui sukurti, ir Europos piliečiai vėl turės galimybę pareikšti savo nuomonę dėl dizaino variantų.

„Banknotai – mūsų vienybės Europoje simbolis, ir dabar, ir ateityje. Esame įsipareigoję užtikrinti, kad visi galėtų pasirinkti, kaip mokėti – grynaisiais pinigais ar skaitmeninėmis mokėjimo priemonėmis“, – sakė Vykdomosios valdybos narys Piero Cipollone.

Sprendimą dėl galutinio dizaino ir dėl to, kada naujieji banknotai bus gaminami ir išleisti į apyvartą, ECB turėtų priimti 2026 m. Kai tik bus priimtas sprendimas gaminti naujus banknotus, prireiks keleto metų, kol pirmieji banknotai pasirodys apyvartoje.

Žiniasklaidos atstovai užklausas gali teikti Belénai Pérez Esteve tel. + 49 173 533 4269 arba Nicosui Keranisui tel. +49 172 758 7237.

Pastabos.

  1. ECB ir euro zonos nacionaliniai centriniai bankai privalo užtikrinti, kad eurų banknotai ir toliau būtų inovatyvi, saugi ir efektyvi mokėjimo priemonė. Centriniams bankams įprasta reguliariai kurti naujas banknotų serijas. Pasaulyje, kuriame sparčiai vystosi banknotų atkūrimo technologijos, o padirbinėtojai gali lengvai prieiti prie informacijos ir medžiagų, banknotus būtina reguliariai atnaujinti. ECB įsipareigojęs rūpintis ne tik saugumo aspektais, bet ir mažinti eurų banknotų poveikį aplinkai per visą jų gyvavimo ciklą ir užtikrinti, kad jie būtų įtraukesni ir artimesni įvairių demografinių grupių (pvz., pagal amžių, išsilavinimą ir kt.) Europos gyventojams, įskaitant pažeidžiamas grupes, pavyzdžiui, regos sutrikimų turinčius asmenis. Daugiau informacijos apie tai pateikta būsimiems banknotams skirtame ECB interneto svetainės puslapyje.
  2. Dabartinė eurų banknotų tema yra „amžiai ir stiliai“, o pagrindiniai dizaino motyvai, pavaizduoti ant kiekvieno banknoto, yra langai, vartai ir tiltai, pagrįsti įvairių Europos istorijos laikotarpių architektūriniais stiliais. Daugiau informacijos apie tai pateikta banknotų dizaino detalėms skirtuose ECB interneto svetainės puslapiuose.
  3. Dvi pasirinktos temos apibūdinamos taip:
  • „Europos kultūra“: turtingas Europos kultūros paveldas ir dinamiški kultūriniai bei kūrybiniai sektoriai stiprina europinę tapatybę ir bendruomeniškumo jausmą. Kultūra padeda puoselėti bendras vertybes, įtrauktį ir dialogą Europoje ir visame pasaulyje. Ji vienija žmones.
  • „Upės ir paukščiai“: upių ir paukščių nevaržo jokios sienos, jie simbolizuoja europiečių laisvę ir vienybę bei mūsų ryšį su gamta. Europoje gausu įvairių upių ir paukščių, mus įkvepiančių ir primenančių mums mūsų atsakomybę saugoti savo aplinką.
KUR KREIPTIS

Europos Centrinis Bankas

Komunikacijos generalinis direktoratas

Leidžiama perspausdinti, jei nurodomas šaltinis.

Kontaktai žiniasklaidai