Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs
INFORMĀCIJA PRESEI

Eurosistēma nodod atklātībai Eiropas sērijas 5 euro banknoti

2013.10.01.

Eiropas Centrālās bankas (ECB) prezidents Mario Dragi (Mario Draghi) šodien nodeva atklātībai Eiropas sērijas 5 euro banknoti. Iepazīstināšana ar jauno banknoti bija galvenais notikums izstādes "Euro jaunā seja" atklāšanā. Izstāde apskatāma Arheoloģijas muzejā Frankfurtē pie Mainas no 2013. gada 11. janvāra līdz 10. martam.

Jaunajā 5 euro banknotē izmantoti jaunākie sasniegumi banknošu tehnoloģijā, kas attīstījusies kopš pirmās sērijas ieviešanas pirms vairāk nekā 10 gadiem. Tajā izmantoti daži jauni un uzlaboti pretviltošanas elementi. Uz ūdenszīmes un hologrammas redzams Eiropas portrets. Eiropa ir grieķu mitoloģijas tēls un tās vārdā nosaukta šī banknošu sērija. Uzmanību piesaista smaragdzaļais skaitlis, kas maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu. Uz tā redzams kustīgas gaismas efekts – tā pārvietojas augšup un lejup. Īsas reljefas līnijas banknotes kreisajā un labajā malā ļauj viegli atpazīt banknoti, īpaši cilvēkiem ar redzes traucējumiem.

Paredzēts, ka šie pretviltošanas elementi tiks iekļauti visās jaunajās banknotēs. Tos viegli pārbaudīt, banknotes aptaustot, apskatot un pagrozot.

Uz jaunās sērijas banknotēm redzami pirmās sērijas laikmetu un stilu motīvi un izmantotas tās pašas dominējošās krāsas. Kā pirmā 2013. gada 2. maijā apgrozībā tiks laista 5 euro banknote. Citu nominālvērtību banknotes, t.i., 10 euro, 20 euro, 50 euro, 100 euro, 200 euro un 500 euro, tiks ieviestas tuvāko gadu laikā pieaugošā secībā.

Pirmās sērijas banknotes sākotnēji būs apgrozībā paralēli jaunajām banknotēm, bet pamazām tiks izņemtas no apgrozības un ar laiku pārstās būt likumīgs maksāšanas līdzeklis. Datums, kad tas notiks, tiks laikus paziņots. Taču pirmās sērijas banknotes saglabās vērtību bez laika ierobežojuma un tās jebkurā laikā varēs apmainīt euro zonas nacionālajās centrālajās bankās.

Sīkāka informācija pieejama materiālu komplektā presei un interneta vietnē www.jaunaiseuroizskats.eu. Šajā interneta vietnē iekļauta arī spēle "Euro Cash Academy" – mācību līdzeklis, kas aizraujošā veidā iepazīstina ar jauno 5 euro banknoti un pārējām euro banknotēm. Turklāt 2013. gada aprīlī bankās, veikalos un citos uzņēmumos visā euro zonā tiks izplatītas brošūras par jauno 5 euro banknoti. Visi šie pasākumi palīdzēs sabiedrībai un skaidrās naudas apstrādātājiem laikus iepazīt jaunās banknotes un nodrošinās Eiropas sērijas banknošu raitu ieviešanu.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem