Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Eurosystém představuje bankovku 5 € ze série Europa

10. ledna 2013

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi dnes představil bankovku 5 € ze série Europa. Představení bankovky bylo hlavním bodem zahájení výstavy „Nová tvář eura“, která probíhá v Archeologickém muzeu ve Frankfurtu nad Mohanem od 11. ledna do 10. března 2013.

Od zavedení první série eurobankovek uběhlo více než deset let a nová bankovka 5 € tak může těžit z pokroku dosaženého v technologii výroby bankovek. Součástí nové bankovky jsou některé nové a zdokonalené ochranné prvky. Ve vodoznaku a na hologramu je zobrazena podobizna Európy, postavy z řecké mytologie. Od ní je také název této série bankovek odvozen. Nápadné „smaragdově zelené číslo“ mění barvu ze smaragdově zelené na tmavě modrou a vytváří světelný efekt, který se pohybuje nahoru a dolů. Při levém a pravém okraji je bankovka opatřena řadou krátkých plastických čar usnadňujících její identifikaci, zejména pro zrakově postižené.

Počítá se s tím, že tyto ochranné prvky budou součástí všech nových bankovek. Lze je snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.

Bankovky nové série nadále zobrazují „epochy a slohy“ první série a používají i stejné hlavní barvy. Bankovka 5 € bude vydána jako první počínaje 2. květnem 2013. Ostatní nominální hodnoty, tj. 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 €, budou uváděny do oběhu během několika příštích let, a to v uvedeném pořadí.

Bankovky první série budou nejdříve v oběhu společně s novou sérií, postupně však budou z oběhu stahovány a nakonec přestanou být zákonným platidlem. Přesné datum bude oznámeno s dostatečným předstihem. Bankovky první série si však stále zachovají svou hodnotu a jejich výměna u národních centrálních bank zemí eurozóny nebude nijak časově omezena.

Více informací je k dispozici v informačních materiálech pro média a na internetových stránkách www.novatvareura-cs.eu. Součástí internetových stránek je také „Euro Cash Academy“, naučná hra, která zábavným způsobem přibližuje novou bankovku 5 € i ostatní eurobankovky. Kromě výše uvedeného budou v dubnu 2013 rozeslány bankám, obchodům a dalším podnikům v eurozóně letáčky o nové bankovce 5 €. Všechna tato opatření by měla veřejnosti i profesionálním zpracovatelům hotovosti umožnit, aby se s novými bankovkami včas seznámili a aby zavedení série Europa proběhlo hladce.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média