Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Estonsko vstoupilo do eurozóny

1. ledna 2011

Dnešním dnem bylo v Estonsku úspěšně zavedeno euro. Počet členských států, které používají jednotnou evropskou měnu, tak vzrostl na 17 a počet obyvatel Evropy, kteří sdílejí euro, dosáhl zhruba 331 milionů. Evropská centrální banka (ECB) toto další rozšíření eurozóny vítá.

Se zavedením eura v Estonsku se národní centrální banka Estonska Eesti Pank stává členem Eurosystému, systému centrálních bank eurozóny. Eurosystém se skládá z ECB a k dnešnímu dni ze 17 národních centrálních bank členských států EU, které přijaly euro. V souladu se Statutem Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky splatila Eesti Pank zbývající část svého příspěvku k základnímu kapitálu ECB a převedla příspěvek do devizových aktiv ECB.

Začlenění estonských měnových finančních institucí (MFI) do bankovního systému eurozóny dne 1. ledna 2011 již bylo zohledněno při zveřejnění poptávky bankovního systému eurozóny po likviditě a srovnávací přidělované částky 28. prosince 2010. Estonské protistrany Eurosystému se budou moci účastnit operací ECB na volném trhu oznámených po 1. lednu 2011.

Seznam měnových finančních institucí v Estonsku, které jsou povinny držet minimální rezervy, je zveřejněn na internetových stránkách ECB spolu se seznamy měnových finančních institucí ostatních členských států EU, které přijaly euro. Pro zavedení povinných minimálních rezerv pro estonské měnové finanční instituce byla rovněž vytvořena rezerva na přechodné udržovací období od 1. do 18. ledna 2011. Aktiva umístěná v Estonsku, která jsou způsobilá jako zajištění v úvěrových operacích Eurosystému, byla doplněna do seznamu způsobilých obchodovatelných aktiv eurozóny. Tento seznam je k dispozici na internetových stránkách ECB.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média