European Central Bank - eurosystem
Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

2-eurosed mälestusmündid – 2010

Müntide kirjeldused pärinevad Euroopa Liidu Teatajast ning neid ei ole ühtlustatud sellel veebilehel avaldatud varasemate aastate müntide kirjeldustega.

Kreeka

Motiiv: Marathoni lahingu 2500. aastapäev

Kirjeldus: mündiga tähistatakse 2500 aasta möödumist Marathoni lahingust. Mündil sümboliseerivad kilp ja jooksja/sõdalase kujutis võitlust vabaduse eest ja õilsaid ideaale, mida Marathoni lahing tähistab. Kilbil olev lind sümboliseerib Lääne tsivilisatsiooni sündi selle tänapäevasel kujul. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 2,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: oktoober 2010.

Vatikani Linnriik

Motiiv: preestrite aasta

Kirjeldus: mündiga tähistatakse paavst Benedictus XVI välja kuulutatud preestrite aastat (19. juuni 2009 kuni 19. juuni 2010), mille lõpetas rahvusvaheline preestrite kohtumine, kus osales ka paavst. Mündil kujutatakse karjust päästmas lambatalle lõvi suust. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 115 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2010.

Soome

Motiiv: 1860. aasta rahaseadus, millega anti Soomele õigus emiteerida pangatähti ja münte

Kirjeldus: mündi siseosas kujutatakse Soome vapilt pärit stiliseeritud lõvi, sellest vasakul on emiteerimise aasta 2010 ning paremal rahapaja tunnus ja erinevaid nimiväärtusi kujutavad numbrid. Mündi allosas keskel paikneb riigi tunnus FI. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,6 miljonit münti

Emissiooni aeg: oktoober 2010.

San Marino

Motiiv: Sandro Botticelli 500. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündiga tähistatakse Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi (1445–1510) 500. sünniaastapäeva. Firenze koolkonda esindanud Itaalia maalikunstnikku tuntakse paremini Sandro Botticcelli või Il Botticello („Väike vaat”) nime all. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 130 000 münti

Emissiooni aeg: september 2010.

Portugal

Motiiv: Portugali Vabariigi 100. aastapäev

Kirjeldus: mündiga tähistatakse 100 aasta möödumist kuningas Manuel II-aegse konstitutsioonilise monarhia lõpust ja Portugali Vabariigi väljakuulutamisest pärast 5. oktoobri 1910. aasta revolutsiooni. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 2 miljonit münti

Emissiooni aeg: september 2010.

Prantsusmaa

Motiiv: 18. juuni üleskutse 70. aastapäev

Kirjeldus: mündiga tähistatakse 70 aasta möödumist üleskutsest, mille liikumise „Vaba Prantsusmaa” juht kindral Charles de Gaulle luges ette 18. juunil 1940 Londonis BBC raadios pärast Prantsusmaa langemist. Prantsuse rahva poole pöördudes kuulutas de Gaulle, et sõda ei ole veel lõppenud. Seda kõnet peetakse prantsuse vastupanuliikumise sünniks ja okupatsioonivastase võitluse alguseks Teise maailmasõja ajal. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 20 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuni 2010.

Belgia

Motiiv: Belgia Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisperiood 2010. aastal

Kirjeldus: mündi siseosas kujutavad stiliseeritud tähed „EU” ja „trio.be” mälestuslogo, mida ümbritsevad sõnad „BELGIAN PRESIDENCY OF THE COUNCIL OF THE EU 2010” ja riigi nimi kolmes keeles „BELGIE BELGIQUE BELGIEN”. Logo all, riigi nime kohal asub emiteerimise aasta 2010, vasakul paikneb rahapaja tunnus ja paremal graveerija tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 5 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuni 2010.

Sloveenia

Motiiv: Ljubljana Botaanikaaia 200. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosal on kujutatud taim Hladnikia pastinacifolia. Taimest vasakul on kaarjalt kirjutatud nimi „HLADNIKIA PASTINACIFOLIA”. Kujutist ümbritsevad ringjalt sõnad „200 LET”, „BOTANIČNI VRT”, „LJUBLJANA” ja „SLOVENIJA 2010”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: mai 2010.

Hispaania

Motiiv: Córdoba ajalooline keskus – UNESCO maailmapärand

Kirjeldus: mündiga tähistatakse esimese Hispaania piirkonna, Córdoba ajaloolise keskuse lisamist UNESCO maailmapärandi nimekirja 1984. aastal. Córdoba mošee, mille ehitustööd kestsid 8.–10. sajandini, on üks uhkemaid ja vanemaid islami kunsti näiteid Euroopas. Hiljem pühitseti mošee kristlikuks katedraaliks ning hoonet on mitmeid kordi muudetud. Tegemist on esimese mündiga uuest seeriast, mis on pühendatud UNESCO maailmapärandi nimekirja lisatud Hispaania piirkondadele. Münte hakatakse emiteerima kord aastas alates 2010. aastast. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 8 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2010.

Itaalia

Motiiv: Cavouri krahvi 200. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündiga meenutatakse Itaalia ühendamise ühe peategelase, Itaalia varase liberalismi suurkuju ja poliitilise ajalehe „Il Risorgimento” asutaja Cavouri krahv Camillo Benso (1810–1861) 200. sünniaastapäeva. Mündil kujutatakse krahvi portreed, mille maalis 1864. aastal Francesco Hayez. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 4 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2010.

Luksemburg

Motiiv: suurhertsogi vapp

Kirjeldus: mündi siseosa vasakul poolel on kujutatud suurhertsog Henri portreed vaatega paremale. Portree kõrval on suurhertsogi vapp ning selle kohal veidi välisosale ulatuvalt aastaarv 2010, mida ümbritsevad rahapaja tunnused. Portree all ulatub mündi käibele lasknud riigi nimi „LËTZEBUERG” veidi välisosale. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2010.

Saksamaa

Motiiv: Bremeni liidumaa

Kirjeldus: mündi siseosal on kujutatud Bremeni raekoda, esiplaanil Rolandi raidkuju. Raekojahoone alla raidkujust paremale on kirjutatud sõna „BREMEN”. Raekojahoone kohal vasakul pool on tähtedega A, D, F, G või J märgitud rahapaja tunnus. Mündi kõige alumises osas otse raidkuju all on kunstnik Bodo Broschati initsiaalid. Mündi välisosal on Euroopa Liidu lipu 12 tähe hulgas ülal ja all vastavalt mündi käibele lasknud riigi tunnus D ja emiteerimise aasta 2010.

Emissiooni maht: 30 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2010.