Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
  • TISKOVÁ ZPRÁVA

ECB představuje nové bankovky 100 € a 200 €

17. září 2018

  • Dne 28. května 2019 budou uvedeny do oběhu nové bankovky 100 € a 200 €.
  • Bankovky obsahují nové a inovativní ochranné prvky: hologram se satelity a zdokonalené smaragdově zelené číslo.
  • Bankovky 100 € a 200 € završují celou sérii Europa.

Evropská centrální banka (ECB) dnes představila nové bankovky 100 € a 200 €, které budou uvedeny do oběhu 28. května 2019. Po bankovkách v hodnotě 5 €, 10 €, 20 € a 50 € jsou bankovky 100 € a 200 € posledními nominálními hodnotami ze série Europa a tuto série tak završují.

Nové bankovky 100 € a 200 € používají nové a inovativní ochranné prvky. Stejně jako u ostatních nominálních hodnot lze ochranné prvky nových bankovek snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.

V horní části stříbřitého proužku jsou na hologramu se satelity zobrazeny drobné symboly €, které se pohybují kolem čísla a  jsou ostřeji viditelné pod přímým světlem. Na stříbřitém proužku je také podobizna Európy, architektonický motiv a velký symbol €. Na nových bankovkách 100 € a 200 € je také zdokonalené smaragdově zelené číslo. I když je toto smaragdově zelené číslo použito na všech zbývajících bankovkách série Europa, jeho zdokonalené provedení zobrazuje uvnitř hodnotových čísel také symboly €.

Nové bankovky 100 € a 200 € mají oproti starým bankovkám 100 € a 200 € jiné rozměry. Obě nominální hodnoty mají nyní stejnou výšku jako bankovka 50 €. Jejích délka však zůstává beze změny, přičemž platí, že čím je bankovka delší, tím je vyšší její hodnota. Vzhledem k tomu, že bankovky 50 €, 100 € a 200 € mají nyní stejnou výšku, lze je snadněji zpracovávat, a to včetně zpracování strojového. Také budou lépe odpovídat velikosti peněženky a mít delší životnost, neboť se budou méně opotřebovávat.

Vedle ochranných prvků, které lze zkontrolovat pouhým okem, jsou eurobankovky opatřeny také strojově čitelnými ochrannými prvky. Na nových bankovkách 100 € a 200 € byly tyto prvky zdokonaleny a doplněny o nové, které umožňují bankovky rychle zpracovávat a ověřovat jejich pravost. Jak zdůraznil člen Výkonné rady Yves Mersch v projevu při příležitosti představení nových bankovek, s přechodem na nové bankovky 100 € a 200 € bude mít celý soubor eurobankovek nadále vysokou ochranu před paděláním. Tím jsou eurobankovky ještě bezpečnější a také jejich kontrola a zpracování je snazší.

Eurosystém, tj. ECB a 19 národních centrálních bank eurozóny, podporuje výrobce a majitele strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti při přípravě na nové bankovky. V rámci této podpory umožňuje zkoušky zařízení a zveřejňuje seznam strojů na zpracování bankovek, které úspěšně prokázaly, že nové bankovky série Europa mohou zpracovávat.

Na dotazy médií odpoví Esther Tejedor, tel.: +49 69 1344 95596.

Poznámky

Seznam ověřených strojů na zpracování bankovek
KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média