Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

Dziś wchodzą do obiegu nowe banknoty 20 euro

25 listopada 2015
  • Dzisiaj pojawiły się w obiegu banknoty 20 euro z nowej serii.
  • Są one odporniejsze na fałszowanie.
  • Eurosystem zapewnił materiały mające ułatwić adaptację urządzeń do obsługi banknotów.

Od dziś jest w obiegu nowy banknot 20 euro – to już trzeci nominał z serii „Europa”. Ma odświeżoną szatę graficzną i żywsze kolory, a także nowy rodzaj zabezpieczenia: umieszczone w górnej części paska holograficznego okienko z portretem, które pod światło robi się przezroczyste. W okienku ukazuje się twarz Europy, postaci z mitologii greckiej. Widać ją po obu stronach banknotu. Inne zabezpieczenia znane już z banknotów 5 i 10 euro z serii „Europa” to znak wodny, który także przedstawia twarz Europy, oraz szmaragdowa liczba – oznaczenie nominału, które przy oglądaniu pod kątem wygląda, jakby przesuwał się po nim promień światła.

Więcej informacji na temat nowej dwudziestki i sposobów sprawdzania jej autentyczności zawiera spot filmowy pod tytułem „Przedstawiamy nowy banknot 20 euro”, dostępny w 23 językach Unii Europejskiej. Jest to jeden z serii krótkich filmów na temat gotówki dostępnych na stronie www.nowe-banknoty-euro.eu. Innym ciekawym sposobem na zapoznanie się z banknotami jest aplikacja „Euro Cash Academy”.

Banknoty 20 euro z pierwszej serii pozostaną w obiegu równolegle z nowymi jako prawny środek płatniczy, ale będą stopniowo wycofywane.

Eurosystem zachęcał europejskie stowarzyszenia branżowe, producentów sprzętu do obsługi banknotów i inne współpracujące podmioty, by przygotowali się na wprowadzenie nowego nominału i dostosowali swoje urządzenia do jego obsługi, i udzielał im w tym wsparcia. Z urządzeń do sprawdzania autentyczności banknotów korzysta około 15% firm detalicznych w strefie euro.

Dziś rozpoczyna się także konkurs online w grze EURO RUN, w którym mogą wziąć udział dzieci w wieku 9–12 lat mieszające w strefie euro. Gracze muszą przebiec przez fikcyjny świat, ominąć przeszkody i pułapki napotkane po drodze oraz odpowiedzieć na proste pytania dotyczące banknotów i monet euro. Na każdym z siedmiu poziomów gry zbiera się punkty. Stu najlepszych graczy otrzyma nowy banknot 20 euro w ramce ze specjalnym napisem. Konkurs będzie trwał do 25 lutego 2016.

Kontakt z mediami: Eva Taylor, tel. +49 69 1344 7162.

KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami