Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Dnes byla uvedena do oběhu nová bankovka 20 €

25. listopadu 2015
  • Dnes byla uvedena do oběhu nová bankovka 20 €.
  • Nová bankovka je odolnější proti padělání.
  • K usnadnění úpravy strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti poskytl Eurosystém podklady.

Dnes byla uvedena do oběhu nová bankovka 20 €, třetí ze série Europa. Její podoba byla „omlazena“ a má výraznější barevné provedení. Její součástí je i nový druh ochranného prvku – okno s podobiznou v horní části holografického proužku, které při nastavení bankovky proti světlu zprůhlední. V okně se zobrazí podobizna Európy, postava z řecké mytologie, která je viditelná z obou stran bankovky. Stejná podobizna se zobrazuje také ve vodoznaku. Dalším ochranným prvkem je smaragdově zelené číslo, které při naklánění bankovky vytváří světelný efekt pohybující se nahoru a dolů – stejně jako u bankovek 5 € a 10 € ze série Europa.

Další informace o nové bankovce a kontrole její pravosti nabízí video „Poznejte novou bankovku 20 € blíže“, které je k dispozici ve 23 jazycích EU. Jedná se o jedno z několika videí na stránce www.nove-eurobankovky-cs.eu, která obsahuje i další možnosti, jak se o bankovkách dozvědět více – např. prostřednictvím „Euro Cash Academy“.

Bankovky 20 € první série zůstanou zákonným platidlem a budou nadále v oběhu společně s novými bankovkami, postupně však budou z oběhu stahovány.

Eurosystém podporuje a vybízí evropská odvětvová sdružení, výrobce strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti a další partnery, aby svá zařízení na novou bankovku včas připravili a provedli jejich úpravu. Zhruba 15 % maloobchodů v eurozóně používá zařízení na ověřování pravosti bankovek.

Dnešním dnem byla také zahájena online soutěž „Euro Run“ pro děti od 9 do 12 let, které žijí v eurozóně. V soutěži „běží“ imaginární krajinou a při tom odpovídají na jednoduché otázky na téma eurobankovky a mince a současně se vyhýbají překážkám. Při běhu přes sedm různých úrovní sbírají body. Nejlepších 100 hráčů získá novou bankovku 20 € zasazenou do speciálního gravírovaného rámečku. Soutěž potrvá do 25. února 2016.

Na dotazy médií odpoví Eva Taylor, tel.: +49 69 1344 7162.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média