Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri
PRESSITEADE

Täna lastakse ringlusse uus 20-eurone pangatäht

25. november 2015
  • Täna lastakse ringlusse uus 20-eurone pangatäht.
  • Uus rahatäht on võltsimiskindlam.
  • Eurosüsteem on koostanud teabematerjalid, mis aitavad kohandada sularahakäitluses kasutatavaid seadmeid uue 20-eurose vastuvõtuks.

Täna ringlusse lastav uus 20-eurone on teise seeria kolmas pangatäht. Pangatähe kujundust on värskendatud, selle värvid on tugevamad ja lisatud on uudne turvaelement – hologrammi ülaosas paiknev portreeaken, mis muutub vastu valgust vaadates läbipaistvaks. Aknasse ilmub Kreeka mütoloogiast tuntud Europe portree, mis on nähtav pangatähe mõlemal küljel. Portreed kujutatakse ka vesimärgil. Lisaks kasutatakse uuel 20-eurosel (nagu ka teise seeria 5- ja 10-eurosel pangatähel) smaragdrohelist numbrit, millel on pangatähte kallutades näha üles ja alla liikuv valgusefekt.

Uue pangatähe ja selle ehtsuse kontrollimise viiside kohta pakub lisateavet Euroopa Liidu 23 keeles kättesaadav video „Tutvu uue 20-eurose pangatähega”. Tegu on ühega mitmest sularahateemalisest videost veebilehel www.uus-euro.eu, kust leiab ka muid pangatähtedeteemalisi õppevahendeid, näiteks rakenduse „Euro Cash Academy”.

Esimese seeria 20-eurosed pangatähed jäävad koos uutega kasutusele, kuid eemaldatakse järk-järgult ringlusest.

Eurosüsteem on toetanud ja innustanud Euroopa tööstusliite, sularahakäitluses kasutatavate seadmete tootjaid ja teisi partnereid oma seadmeid ette valmistama ja kohandama neid aegsasti uue rahatähe vastuvõtmiseks. Ligikaudu 15% jaemüüjatest euroalal kasutab autentimisseadmeid.

Täna algab ka veebivõistlus „Euro Run”, mis on mõeldud euroala riigis elavatele 9–12-aastastele lastele. Mängus tuleb joosta läbi kujuteldava maastiku, vastates lihtsatele küsimustele eurosularaha kohta ning vältides takistusi ja lõkse. Mängijad koguvad punkte, läbides seitse erinevat taset. Parimad 100 mängijat saavad auhinnaks uue 20-eurose pangatähega meene. Võistlus kestab 25. veebruarini 2016.

Meediakanalite küsimustele vastab Eva Taylor (tel +49 69 1344 7162).

KONTAKTANDMED

Euroopa Keskpank

Avalike suhete peadirektoraat

Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale.

Meediakontaktid