Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

Eurosystem zapowiada nowy banknot 20 euro oraz wsparcie dla producentów i dostawców sprzętu do obsługi banknotów

19 grudnia 2014

EMBARGO

Embargo do godz. 10.00 czasu środkowoeuropejskiego w piątek 19 grudnia 2014 r.
  • 24 lutego 2015 r. Eurosystem oficjalnie zaprezentuje nowy banknot dwudziestoeurowy z serii „Europa”, ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami.
  • Eurosystem będzie nadal wspierać producentów i dostawców sprzętu do obsługi banknotów w adaptacji ich urządzeń i przyrządów.

Nowe 20 euro to trzeci nominał z serii „Europa” – w obiegu są już banknoty 5- i 10-eurowe. 24 lutego 2015 r. Eurosystem – czyli EBC i krajowe banki centralne ze strefy euro – zaprezentuje po raz pierwszy nowy banknot i poda dokładną datę jego wejścia do obiegu. Wprowadzenie serii „Europa” ma dodatkowo zabezpieczyć nienaruszalność banknotów euro i chronić je przed najnowszymi technikami fałszowania pieniędzy.

Eurosystem na różne sposoby wspiera producentów, dostawców i właścicieli urządzeń do obsługi banknotów i przyrządów do sprawdzania ich autentyczności:

  • Na długo przed wejściem do obiegu nowe dwudziestoeurówki będą udostępniane w krajowych bankach centralnych ze strefy euro do celów testowania i adaptacji sprzętu. Po oficjalnej prezentacji będzie je można testować także poza bankiem centralnym.
  • W ramach przygotowań do wejścia do obiegu nowego banknotu 20 euro będą prowadzone różne akcje i imprezy. Jako pierwsze zostanie zorganizowane seminarium dla zainteresowanych organizacji – odbędzie się ono w Rzymie w siedzibie Banca d'Italia 6 lutego 2015 r.
  • By pomóc w przygotowaniach do wprowadzenia nowego banknotu, Eurosystem zapewni różne materiały i narzędzia informacyjne.

„EBC i krajowe banki centralne ze strefy euro z przyjemnością nawiążą ponownie współpracę z producentami, dostawcami, operatorami i właścicielami sprzętu do obsługi banknotów. To przecież od nich zależy dostosowanie sprzętu do nowych banknotów, zanim wejdą one do obiegu” – powiedział Yves Mersch z Zarządu Europejskiego Banku Centralnego.

Kontakt z mediami: William Lelieveldt, tel. +49 69 1344 7316.

KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami