Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Eurosystém představí novou bankovku 20 € a bude poskytovat podporu výrobcům a dodavatelům zařízení na zpracování bankovek

19. prosince 2014

EMBARGO

Embargo na zveřejnění do 10.00 SEČ v pátek 19. prosince 2014
  • Eurosystém představí 24. února 2015 novou bankovku 20 € ze série Europa. Bude obsahovat zdokonalené ochranné prvky.
  • Výrobcům a dodavatelům zařízení na zpracování bankovek bude Eurosystém i nadále poskytovat podporu při úpravě jejich strojů a zařízení pro ověřování pravosti bankovek.

Po bankovkách 5 € a 10 € bude nyní jako třetí ze série Europa představena nová bankovka 20 €. ECB a národní centrální banky zemí eurozóny – Eurosystém – tuto bankovku představí 24. února 2015, kdy také oznámí přesné datum emise. Série Europa je zaváděna v zájmu dalšího zlepšení důvěryhodnosti eurobankovek a zachování náskoku před padělateli.

Na podporu výrobců zařízení na zpracování bankovek, dodavatelů a majitelů strojů a zařízení pro ověřování pravosti bankovek přijímá Eurosystém několik opatření:

  • novou bankovku jim dává k dispozici v národních centrálních bankách zemí eurozóny v předstihu před jejím vydáním, aby mohli své stroje a zařízení otestovat a upravit; poté, co budou bankovky 20 € představeny, bude možné je použít pro potřeby testů mimo prostory centrálních bank;
  • pořádá řadu událostí a akcí k přípravě na emisi nové bankovky 20 €, přičemž první z nich bude seminář Eurosystému pro příslušné organizace, který se bude konat v Banca d’Italia v Římě 6. února 2015;
  • poskytuje řadu komunikačních nástrojů a materiálů, které jim mají pomoci s přípravou na uvedení nové bankovky do oběhu.

„ECB a národní centrální banky zemí eurozóny se těší na opětovnou úzkou spolupráci s výrobci, dodavateli, provozovateli a vlastníky zařízení na zpracování bankovek. Vždyť právě oni připravují své stroje a zařízení na přijímání nové bankovky před jejím vydáním,“ uvedl Yves Mersch, člen Výkonné rady Evropské centrální banky.

Informace pro média poskytne William Lelieveldt, tel.: +49 69 1344 7316.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média