Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

evropská centrální banka a eurosystém vydaly vzdělávací hry o měnové politice a inflaci

8. prosince 2010

Evropská centrální banka a národní centrální banky Eurosystému dnes vydaly dvě vzdělávací hry na téma centrální bankovnictví a ekonomie. Hry jsou určeny lidem ve věku 18-25 let a jejich cílem je nenuceným způsobem a formou samostudia vysvětlit, jak funguje měnová politika a jaký má vliv na společnost inflace. Hry dnes oficiálně představil prezident ECB Jean Claude Trichet na soutěžním klání studentů posledního ročníku středních škol.

Ve hře „€conomia – hra na měnovou politiku“ musí hráči každé čtvrtletí v rozmezí osmi let rozhodovat o úrokových sazbách a snažit se udržet míru inflace pod 2 %, ale blízko této úrovně. Pomáhá jim při tom tým poradců a stránka s ukazateli. Hráči rovněž dostávají zpětnou vazbu v podobě novinových titulků. Postupem času se hra stává čím dál náročnější, hráči totiž musí reagovat na řadu nepředvídatelných událostí (např. ropnou krizi), které mají vliv na inflaci a ekonomiku. Hra €conomia objasňuje jednoduchým způsobem, jak funguje měnová politika, přičemž nemusí vždy vyjadřovat názory ECB či jiné centrální banky v eurozóně.

Prostřednictvím hry „Inflation Island“ se mohou hráči dozvědět o výhodách cenové stability a negativních dopadech deflace, vysoké míry inflace a hyperinflace na jednotlivce a společnost. Umožní jim to režim „Prozkoumat ostrov“, pomocí nějž mohou sledovat, jak se ostrov a chování místních obyvatel mění, nebo režim „Otestuj se“, ve kterém musí hráči přiřadit výroky jednotlivců k různým inflačním scénářům. V kině pak mohou hráči shlédnout příklady inflace a deflace, ke kterým došlo ve skutečném světě.

Hry byly vytvořeny ve 22 oficiálních jazycích EU a jsou dostupné na internetových stránkách ECB v části Vzdělávací materiály (http://www.ecb.europa.eu/education) a na internetových stránkách národních centrálních bank Eurosystému.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média