Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

Procedury przetargowe i przedział oprocentowania operacji kredytowo-depozytowych od 21 stycznia 2009 r.

18 grudnia 2008 r.

W nawiązaniu do komunikatu prasowego pt. „Zmiany w procedurze przetargowej oraz przedziale oprocentowania operacji kredytowo-depozytowych” z 8 października 2008 r. Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podjęła dziś następujące decyzje:

  • Po upływie okresu utrzymywania rezerw kończącego się 20 stycznia 2009 r. podstawowe operacje refinansujące będą nadal prowadzone w formie przetargu kwotowego z pełnym przydziałem. Rozwiązanie to będzie obowiązywać tak długo, jak będzie to konieczne, a przynajmniej do rozstrzygnięcia ostatniego przetargu w trzecim okresie utrzymywania rezerw w 2009 r., które przypada 31 marca.
  • Z dniem 21 stycznia 2009 r. przedział oprocentowania operacji kredytowo-depozytowych, który 9 października 2008 r. zwężono do 100 punktów bazowych względem aktualnej stopy podstawowej operacji refinansującej, zostanie z powrotem rozszerzony do 200 punktów bazowych. W związku z tym począwszy od 21 stycznia oprocentowanie kredytu w banku centralnym wzrośnie z 50 do 100 punktów bazowych ponad stopę podstawowej operacji refinansującej, zaś oprocentowanie depozytu w banku centralnym obniży się z 50 do 100 punktów bazowych poniżej stopy podstawowej operacji refinansującej.
KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami