Možnosti vyhľadávania
Home Médiá ECB vysvetľuje Výskum a publikácie Štatistika Menová politika €uro Platobný styk a trhy Kariéra
Návrhy
Zoradiť podľa
TLAČOVÁ SPRÁVA

Výstava súčasného slovenského umenia

22. júna 2006

Erik Binder & Gabika Binderová, Robo Kočan, Marko Blažo, Stano Masár, Stano Bubán, Ilona Németh, Michal Černušák, Roman Ondák, Ivan Csudai, Lucia Tkáčová & Anetta Mona Chisa, Michal Czinege, Martin Sedlák, Richard Fajnor, Erik Šille, Bohdan Hostiňák, Filip Vančo, Dorota Kenderová, Emőke Vargová

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok 22. júna 2006 otvorila 14. výstavu zo svojej série „Súčasné umenie členských štátov Európskej únie“, ktorú zorganizovala v úzkej spolupráci s Národnou bankou Slovenska. Slovensko je v tejto sérii prvým z nových členských štátov. V posledných rokoch v tejto krajine vznikla mimoriadne životaschopná a zaujímavá umelecká scéna, ktorú nastal čas spoznať aj na medzinárodnej úrovni.

Polarizujúce pojmy ako „východné umenie“ a „západné umenie“, ktoré ovplyvňovali vnímanie európskej umeleckej scény do 80. rokov minulého storočia, sú už medzičasom minulosťou. Je síce pravda, že od 60. rokov na Slovensku – podobne ako v západnej Európe – zásadné podnety vychádzali z prúdov ako je minimalizmus, konceptualizmus a akčné umenie, ale možnosti umeleckého vyjadrovania prostredníctvom týchto inovatívnych smerov boli veľmi obmedzené: nepatrili medzi štátom uznávané umenie a z oficiálnych výstav preto boli vylúčené. Situácia sa začala pomaly meniť až v polovici 80. rokov.

Výstava v ECB, ktorá pozostáva z približne 60 diel dvadsiatich umelcov, prezentuje široké spektrum súčasného slovenského umenia, ktoré obsahuje práce z oblasti maľby, grafiky, inštalácie, videa a fotografie. Väčšina z vystavovaných umelcov už ťažké časy obmedzenej slobody počas svojej umeleckej tvorby nezažila a so slobodným subjektívnym pohľadom sa venuje celému radu výrazových foriem a obsahov.

V dnešnom slovenskom umení hrajú na jednej strane významnú úlohu aktuálne medzinárodné prúdy ako napr. reakcia na globalizáciu, popkultúru a virtuálnu realitu. Na druhej strane sa však veľa umelcov vo svojich dielach zaoberá aj históriou a súčasným stavom v krajine. Vyberajú si témy ako každodennosť a tradícia, ktoré boli v socialistickom realizme spravidla idealizované, a upravujú ich do ironicky humornej podoby. Gabika Binderová a Erik Binder tak napríklad vo svojom videu „Sunday Army" kolektívnym vyklepávaním tradičného nedeľného rezňa spôsobia zrútenie celého panelákového sídliska; Anetta Mona Chisa a Lucia Tkáčová si u veštice dajú predpovedať budúcnosť z diela Karla Marxa „Kapitál“. Umeleckú existenciu na periférii medzinárodnej umeleckej scény opisujú umelci ako Richard Fajnor, ktorý sa vo svojich vystúpeniach napríklad snaží získať peniaze na svoje projekty žobraním pred bránami známych múzeí.

Národná banka Slovenska výstavu dopĺňa vybranými zapožičanými dielami zo svojej zbierky, ako napr. objektmi mladého sklára Olivera Lešša.

Výstavu otvoril prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet a guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko.

Trvanie výstavy:

23. júna – 8. septembra 2006

K výstave bude vydaný katalóg v anglickom jazyku.

Miesto konania výstavy:

Európska centrálna banka, Kaiserstrasse 29, 60311 Frankfurt nad Mohanom

Výstava je prístupná iba v rámci vopred ohlásených exkurzií.

Kontakt pre novinárov:

Regina K. Schüller, vedúca Tlačového a informačného odboru

Tel. + 49 69 1344 7457, Fax + 49 69 1344 7404, e-mail: regina.schuller@ecb.int

KONTAKT

Európska centrálna banka

Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu

Šírenie je dovolené len s uvedením zdroja.

Kontakty pre médiá