Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal
PRANEŠIMAS SPAUDAI

Du kartus per metus skelbiama informacija apie eurų padirbinėjimą

2005 m. liepos 15 d.

Pirmąjį 2005 m. pusmetį iš apyvartos išimta 293 000 padirbtų eurų banknotų. Praėjusių metų antrąjį pusmetį buvo aptiktas labai panašus padirbtų banknotų kiekis (287 000), o 2004 m. pirmąjį pusmetį jų buvo aptikta daugiau (307 000). Šiuos skaičius reikėtų vertinti, atsižvelgiant į bendrą tikrų banknotų skaičių apyvartoje (jų yra apie 9 mlrd.).

Pagal nominalą padirbti banknotai pasiskirstę, kaip parodyta lentelėje:

5 € 10 € 20 € 50 € 100 € 200 € 500 €
Pasiskirstymas pagal nominalą (%) 1 6 16 62 9 5 1

Kaip visada, daugiausia padirbinėjami 50 € banknotai. Ši tendencija dar labiau išryškėjo 2005 m. pirmoje pusėje. Padirbti 50 € banknotai šiuo metu sudaro net 62% visų padirbtų banknotų. Atitinkamai, 20 € ir 100 € banknotų buvo padirbinėjama mažiau.

Nestebina tai, kad dauguma padirbtų eurų banknotų (97%) aptikta euro zonoje. 2% padirbtų banknotų aptikta euro zonai nepriklausančiose ES valstybėse narėse, 1% – kitose pasaulio šalyse.

Visuomenė gali pasitikėti eurų banknotų kokybe ir jų apsaugos požymiais. Tačiau Eurosistema, t.y. Europos Centrinis Bankas (ECB) ir 12 euro zonos nacionalinių centrinių bankų, ir toliau pataria visuomenei būti budriai, nes yra tikimybė gauti padirbtą banknotą. Daugumą, net ir labai kokybiškai padirbtų, eurų banknotų galima lengvai atpažinti taikant paprastą testą APČIUOPKITE-PAŽVELKITE-PAKREIPKITE, aprašytą Eurosistemos leidiniuose ir ECB interneto svetainėje[1]. Kilus abejonei, įtartiną banknotą reikėtų palyginti su tokiu banknotu, dėl kurio tikrumo abejonių nekyla.

Eurosistema kovoja su padirbinėjimu, artimai bendradarbiaudama su Europolu, Interpolu, Europos Komisija (kuri yra atsakinga už informacijos apie padirbtas euro monetas platinimą) ir nacionalinėmis policijos pajėgomis. Asmuo, įtaręs, kad gavo padirbtą banknotą, turėtų kreiptis į policiją arba, jei tai numatyta pagal vietinę tvarką, į atitinkamą nacionalinį centrinį banką, pateikdamas kiek galima daugiau informacijos apie tai, iš kur banknotas gautas.

  1. [1] Adresu http://www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/security/recognise/html/index.en.html

KUR KREIPTIS

Europos Centrinis Bankas

Komunikacijos generalinis direktoratas

Leidžiama perspausdinti, jei nurodomas šaltinis.

Kontaktai žiniasklaidai