Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

Kreeka

Kreeka euro müntide kujunduse valisid majandusminister ja Kreeka Keskpanga president kavandite hulgast, mille esitas kunsti- ja tehnikaekspertide komitee. Võidutöö autor on skulptor Georges Stamatopoulos, kelle tegevust toetas Kreeka Keskpank. Eri nimiväärtusega müntidel kasutatakse erinevat motiivi.

2 €

Mündil kujutatakse stseeni Sparta mosaiigilt (3. sajand), kus sõnni kuju võtnud Zeus röövib Europe. Europe on tegelane Kreeka mütoloogiast, kelle järgi Euroopa sai oma nime. 2-eurose mündi servatekst: EΛΛHNIKH ΔHMOKPATIA * (Kreeka Vabariik).

1 €

Mündil kujutatav öökulli motiiv on pärit Antiik-Ateena 4-drahmiselt mündilt (5. sajand eKr).

50 senti

Mündil kujutatakse Kreeka ühe silmapaistvama poliitiku Eleftherios Venizelose (1864–1936) portreed. Ta oli sotsiaalreformi algataja ja tunnustatud diplomaat, kes etendas keskset rolli Kreeka riigi reformimisel ning Põhja-Kreeka ja Egeuse saarte vabastamisel.

20 senti

Münt on pühendatud juhtivale Kreeka ja Euroopa poliitikule ning diplomaadile Ioannis Capodistriasele (1776–1831), kellest sai pärast iseseisvussõda (1821–1827) Kreeka esimene kuberner (1830–1831).

10 senti

Mündil on Rigas Fereose (Velestinlis; 1757–1798) portree. Tegu oli Kreeka valgustusajastu suurkujuga, kes võitles Balkani vabastamise eest Ottomani võimu alt.

5 senti

Mündil kujutatakse moodsat avameretankrit, mis sümboliseerib Kreeka laevanduse uuenduslikkust.

2 senti

Mündil kujutatakse Kreeka iseseisvussõjas (1821–27) kasutatud sõjalaeva korvetti.

1 senti

Mündil kujutatakse Ateena demokraatia ajast (5. sajand eKr) pärinevat trireemi, mis oli enam kui 200 aasta jooksul suurim sõjalaev.