Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal
  • PRANEŠIMAS SPAUDAI

Padirbtų eurų banknotų skaičius 2023 m. tebėra nedidelis

2024 m. sausio 29 d.

  • 2023 m. iš apyvartos išimta 467 000 padirbtų eurų banknotų – tai vienas mažiausių iki šiol užfiksuotų rodiklių, palyginti su apyvartoje esančių banknotų skaičiumi.
  • Daugiau kaip 70 % iš apyvartos išimtų padirbtų banknotų sudarė 20 ir 50 eurų nominalo banknotai.
  • Eurų banknotai ir toliau yra saugi ir patikima mokėjimo priemonė.
  • Eurų banknotus galima patikrinti taikant metodą „apčiuopkite–pažvelkite–pakreipkite“.

2023 m. iš apyvartos išimta apie 467 000 padirbtų eurų banknotų. Palyginti su apyvartoje cirkuliuojančių tikrų eurų banknotų skaičiumi, padirbtų banknotų skaičius tebėra nedidelis, todėl tikimybė gauti padirbtą banknotą išties yra itin maža. 2023 m. aptiktų padirbtų banknotų skaičius, tenkantis vienam milijonui apyvartoje cirkuliuojančių tikrų banknotų, buvo tik 16 banknotų – tai vienas mažiausių rodiklių nuo eurų banknotų išleidimo į apyvartą (žr. toliau pateiktą paveikslą).

Paveikslas

Per metus aptiktų padirbtų eurų banknotų skaičius, tenkantis milijonui apyvartoje cirkuliuojančių tikrų banknotų

Nors padirbtų banknotų dalis yra labai maža, faktinis padirbtų banknotų skaičius padidėjo, palyginti su 2022 m., kai po koronaviruso (COVID-19) pandemijos padirbtų banknotų skaičius buvo itin mažas. Bet kokiu atveju, padirbtų banknotų skaičius vis dar buvo mažesnis nei iki pandemijos.

Ir toliau dažniausiai buvo padirbinėjami 20 ir 50 eurų nominalo banknotai – jie sudarė daugiau kaip 70 % visų padirbtų banknotų (žr. lentelę toliau). 97,2 % padirbtų banknotų aptikta euro zonos šalyse, 1,9 % – euro zonai nepriklausančiose ES valstybėse narėse ir 0,9 % – kitose pasaulio šalyse.

Lentelė

Padirbtų banknotų pasiskirstymas pagal nominalus, 2023 m.

Nominalas

5 €

10 €

20 €

50 €

100 €

200 €

500 €

Procentinė visų banknotų dalis

1,8

8,4

34,0

38,4

11,7

4,5

1,2

Didžiąją dalį padirbtų banknotų paprasta pastebėti, nes juose nėra jokių apsaugos priemonių arba jos labai blogai imituotos. Nors visuomenei ir nėra pagrindo nerimauti dėl banknotų padirbinėjimo, budrumo prarasti nereikėtų. Banknotus galima patikrinti taikant nesudėtingą metodą „apčiuopk–pažvelk–pakreipk“, aprašytą specialiai apsaugos priemonėms skirtame mūsų interneto svetainės puslapyje ir euro zonos nacionalinių centrinių bankų interneto svetainėse. Eurosistema taip pat padeda su grynaisiais pinigais dirbantiems specialistams užtikrindama, kad sėkmingai testuoti banknotų tvarkymo ir apdorojimo aparatai galėtų patikimai atpažinti padirbtus banknotus ir nebegrąžintų jų į apyvartą.

Atsiskaitymas padirbtais pinigais laikomas nusikalstama veika, dėl kurios gali būti traukiama baudžiamojon atsakomybėn. Jeigu gavote įtartiną banknotą, palyginkite jį su kitu banknotu, kurio tikrumu neabejojate. Jeigu jūsų įtarimai pasitvirtina, praneškite policijai arba kreipkitės į savo šalies nacionalinį centrinį banką arba savo mažmeninį ar komercinį banką, jeigu jūsų valstybėje nustatyta tokia tvarka. Eurosistema aktyviai palaiko teisėsaugos institucijas kovoje su valiutos padirbinėjimu.

Žiniasklaidos atstovai užklausas gali teikti Nicosui Keranisui tel.: +49 172 758 7237.

KUR KREIPTIS

Europos Centrinis Bankas

Komunikacijos generalinis direktoratas

Leidžiama perspausdinti, jei nurodomas šaltinis.

Kontaktai žiniasklaidai