Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri
PRESSITEADE

EKP selgitab netofinantsvarade kokkulepet

5. veebruar 2016
  • EKP avaldab andmed eurosüsteemi agregeeritud netofinantsvarade kohta.
  • Riikide keskpangad avaldavad andmed oma riigisiseste netofinantsvarade kohta.
  • EKP avaldab netofinantsvarade kokkuleppe ning täiendatud küsimused ja vastused kokkuleppe ja selle eesmärgi kohta.

Euroopa Keskpank (EKP) avaldab eurosüsteemi agregeeritud netofinantsvarade andmed ja selgitab netofinantsvarade kokkulepet.

Netofinantsvarade kokkulepe on sõlmitud euroala riikide keskpankade ja EKP vahel. Selles nähakse ette eeskirjad ja piirangud rahapoliitikavälistele finantsvaradele, mis on seotud riikide keskpankade riigisiseste ülesannete täitmisega.

EKP avaldab eurosüsteemi agregeeritud netofinantsvarade andmed ja riikide keskpangad avaldavad oma netofinantsvarade andmed igal aastal (samal ajal, kui avaldatakse igaaastane finantsaruanne). 2015. aasta lõpus moodustasid eurosüsteemi agregeeritud netofinantsvarad 490 miljardit eurot. Alates europangatähtede kasutuselevõtust 2002. aastal on netofinantsvarade maht kasvanud aastas keskmiselt 5%. Seega kasvas see aeglasemalt kui ringluses olevate pangatähtede väärtus, mis suurenes samal ajavahemikul aastas keskmiselt 9%.

Netofinantsvarade kokkulepet kasutatakse selleks, et kooskõlas rahapoliitiliste eesmärkidega piirata riikide keskpankade võimet luua likviidsust. Ehkki netofinantsvarade kokkulepe oli varem konfidentsiaalne dokument, otsustasid EKP ja riikide keskpangad ühehäälselt, et kokkuleppe teksti ja seda selgitava lisamaterjali avaldamine aitab paremini saavutada suuremat läbipaistvust, mis on kooskõlas EKP 2014. aastal tehtud otsusega hakata avaldama rahapoliitikaistungite ülevaateid ja 2015. aastal tehtud otsusega avaldada juhatuse liikmete kohtumiste ajakavad.

Lisaks kokkuleppe tekstile avaldab EKP küsimused ja vastused, milles selgitatakse netofinantsvarade kokkuleppe eesmärki ja üksikasju.

Meediakanalite küsimustele vastab Stefan Ruhkamp (tel: +49 69 1344 5057).

KONTAKTANDMED

Euroopa Keskpank

Avalike suhete peadirektoraat

Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale.

Meediakontaktid