Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri
PRESSITEADE

EKP uue hoonekompleksi sarikapidu

20. september 2012

Täna tähistas Euroopa Keskpank (EKP) sarikapeoga oma uue hoonekompleksi põhikonstruktsioonide valmimist endise hulgimüügituru Grossmarkthalle asupaigas Maini-äärses Frankfurdis.

„Sarikapidu on järjekordne teetähis EKP uue kodu valmimisel,” sõnas EKP president Mario Draghi ning jätkas: „EKP nõukogu nimel tahaksin tänada kõiki, kes on osalenud selle ainulaadse kompleksi ehitamisel alates planeerimisest kuni praeguse etapini, pühendumuse eest, mida nad on selle keerulise projekti teostamisel näidanud. Uuest hoonekompleksist saab EKP moodne ja funktsionaalne peakorter ning ma loodan, et see kujuneb sobivaks täienduseks Frankfurdi panoraamile ja Euroopa maastikule üldiselt.”.

Pärast EKP juhatuse liikme Jörg Asmusseni avasõnu esinesid kõnedega Frankfurdi linnapea Peter Feldmann ja konstruktsioonitööde eest vastutava Ed. Züblin AG juhatuse esimees Klaus Pöllath. Seejärel kinnitasid EKP juhatuse, nõukogu ja üldnõukogu liikmed hoonele riputatava pärja külge Euroopa Liidu ja 27 liikmesriigi lipud. Tseremoonia lõppes pärja tõstmisega hoone tippu ja ehitustööde juhi traditsioonilise toostiga.

Kõrghoonetesse on kavandatud enamik EKP töökohtadest. Lisaks kõrghoonetele kuuluvad kompleksi Grossmarkthalle (kus asuvad konverentsiruumid ja külastuskeskus), pääslahoone ja mitmed abihooned.

Kõigi kolme põhihoone ehitustööd on käimas. Kõrghoone ehitus kulgeb plaanipäraselt ning tehnoalade teraskonstruktsioonid ja hoone tipus paiknev antenn valmivad aasta lõpuks. Fassaadi ja tehnilise infrastruktuuri paigaldamine ning seadistustööd edenevad samuti kavakohaselt. Grossmarkthalle ja pääslahoone ehitustööd on aga ligikaudu kuus kuud ajakavast maas, sest selle muinsuskaitsealuse hoone taastamine on osutunud eeldatust keerulisemaks.

Ehitus- ja muudeks kuludeks (sh krundi soetamine) on seni kulunud ligikaudu 530 miljonit eurot.

2005. aastal hinnati kogu investeerimiskuluks (2005. aasta püsivhindades) 850 miljonit eurot. Ehitusmaterjalide ja -tööde hinnatõus alates 2005. aastast kuni objekti valmimiseni 2014. aastal suurendab eelduste kohaselt projekti kogumaksumust 200 miljoni euro võrra. Lisaks on projekti käigus tekkinud mitmeid ootamatuid probleeme. Esiteks ei andnud peatöövõtja leidmiseks läbiviidud esialgne hankemenetlus rahuldavat tulemust, mistõttu pidi EKP võtma kasutusele teistsuguse hankemudeli. Teiseks tuvastati seoses Grossmarkthallega – 1928. aastast pärineva suure ajaloolise tööstuskompleksiga – mitmeid probleeme, mida enne objekti soetamist läbi viidud kontrolli käigus ei avastatud. Grossmarkthalle vundament osutus ebapiisavaks ja vajas täiendavat toestamist ning katusematerjal oli saastunud ja seepärast ei saanud seda plaanitud viisil käidelda. Lisaks polnud mõned betoonelemendid teraskonstruktsioonidega piisavalt toestatud. Nende tegurite tõttu tekib tõenäoliselt ligikaudu 100–150 miljoni euro ulatuses lisakulusid, mis suurendavad investeeringu kogumaksumust 10–14% võrra.

EKP kolimine uude peakorterisse on jätkuvalt kavandatud 2014. aastaks.

Lisateave EKP uute hoonete kohta ja tseremoonial peetud kõnede tekstid on avaldatud EKP kodulehel aadressil http://www.ecb.europa.eu/newpremises.

KONTAKTANDMED

Euroopa Keskpank

Avalike suhete peadirektoraat

Taasesitus on lubatud, kui viidatakse algallikale.

Meediakontaktid