Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

2-eurosed mälestusmündid – 2015

Müntide kirjeldused pärinevad Euroopa Liidu Teatajast ning neid ei ole ühtlustatud sellel veebilehel avaldatud varasemate aastate müntide kirjeldustega.

Leedu

Motiiv: leedu keel

Kirjeldus: mündil on sõna „AČIŪ” (aitäh), mis on üks kauneimaid sõnu leedu keeles. Mälestusmündi jaoks on kasutatud algupärast leedu kirjatüüpi, et see ühtiks paremini leedu keeles kõige sagedamini kasutatavate tähekombinatsioonidega.See kirjatüüp loodi ladina kirjatüübi alusel, et tähistada leedukeelsete trükiste avaldamiskeelu kaotamise 100. aastapäeva. Sõna „AČIŪ” taustal on kujutatud tähepilvena kõiki leedu keele tähti. Allosas on käibelelaskva riigi nimi „LIETUVA” ja nimest allpool käibelelaskmise aasta 2015. Sõna „AČIŪ” all on Leedu rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: detsember 2015.

Andorra

Motiiv: 30 aastat päevast, mil 18-aastaseks saanud mehi ja naisi hakati täisealiseks ja valimisõiguslikuks tunnistama

Kirjeldus: mündil on osaline kujutis valimissedelit kasti laskvast noorukist. Tema käes olevale valimissedelile on kirjutatud „ANDORRA”. Kujutisest vasakul on aastaarvud 1985 ja 2015 (mis on ka mündi käibelelaskmise aasta). Kujutist ümbritsevad sõnad „30è ANIVERSARI MAJORIA D’EDAT ALS 18 ANYS” (18-aastaselt täisealiseks tunnistamise 30. aastapäev). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 85 000 münti

Emissiooni aeg: detsember 2015.

Andorra

Motiiv: Euroopa Liiduga sõlmitud tollilepingule allakirjutamise 25. aastapäev

Kirjeldus: ülaosas on Andorra kaart, mille keskel on kujutatud vürstiriigi vapp. Allosas on kaks omavahel ristuvat noolt, mis sümboliseerivad Andorra ja ELi tollilepingut. Nooltel on aastaarvud 1990 ja 2015 (mis on ka mündi käibelelaskmise aasta) ja käibelelaskva riigi nimi „ANDORRA”. Andorra kaardi ümber on sõnad „25è aniversari de la Signatura de l’Acord Duaner amb la Unió Europea” („Euroopa Liiduga sõlmitud tollilepingule allakirjutamise 25. aastapäev”). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 85 000 münti

Emissiooni aeg: detsember 2015.

Monaco

Motiiv: 800 aastat esimesest kaljule ehitatud lossist

Kirjeldus: mündil kujutatakse kaljul asuvat torni. Ülaosas on Pariisi rahapaja tunnuse ja rahapaja juhataja tunnuse vahel käibelelaskva riigi nimi „MONACO”. Allosas on aastaarvude 1215 ja 2015 vahel kiri „FONDATION DE LA FORTERESSE” (kindluse asutamine). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 10 000 münti

Emissiooni aeg: november 2015.

Vatikani Linnriik

Motiiv: VIII ülemaailmne perekondade kohtumine

Kirjeldus: mündil kujutatakse kaht perekonda, kes on oma embusesse haaranud terve maakera. Ülaosas on käibelelaskmise aasta 2015. Vasakul pool on kunstniku nimi C. Principe. Rahapaja tunnus R on märgitud paremale poole ühe pereliikme käele. Motiivi ümbritseb poolkaares vasakult paremale kiri „VIII INCONTRO MONDIALE DELLE FAMIGLIE” (VIII ülemaailmne perekondade kohtumine) ning alaosas kiri „CITTA' DEL VATICANO”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 122 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2015.

Soome

Motiiv: kunstnik Akseli Gallen-Kallela 150. sünniaastapäev

Kirjeldus: kujunduse ülaosas on kujutatud toonela luike, kes ujub veepinnal, mille on lainetama pannud ülalt alla laskuv vaim. Horisontaaljoone parempoolses otsas on käibelelaskva riigi tähis FI. Kujunduse allosas on kujutatud kunstnikupaletti, millel on Gallen-Kallela sünniaasta 1865 ja mündi käibelelaskmise aasta 2015. Paleti kõrval on rahapaja tunnus. Rõhtjoonest allpool piki mündi äärt on kunstniku nimi AKSELI GALLEN KALLELA. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 500 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2015.

Läti

Motiiv: ohustatud liik – must-toonekurg

Kirjeldus: mündil on kujutatud must-toonekurge (Ciconia nigra), mida peetakse üheks Euroopa looduskaitse sümboliks. 2005. aastal võeti Lätis vastu must-toonekure kaitse kava. Kujunduse allosas on käibelelaskva riigi nimi „LATVIJA” ja selle all käibelelaskmise aasta 2015. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 010 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2015.

Slovakkia

Motiiv: Ľudovít Štúri 200. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündi kujunduses on kasutatud Ľudovít Štúri portreed. Piki mündi siseäärt on esitatud käibelelaskmise aasta 2015 ja sellest omakorda parema ääre pool käibelelaskva riigi nimi „SLOVENSKO”. Portreest vasakul, piki mündi siseäärt on esitatud Štúri sünni- ja surmaaasta 1815–1856 ja sellest omakorda vasema ääre pool nimi „ĽUDOVÍT ŠTÚR”. Kujunduse ülemises parempoolses osas on Kremnica rahapaja (Mincovňa Kremnica) tunnus, mille moodustavad kahe matriitsi vahele paigutatud tähed MK. Alumises parempoolses osas on kujunduse autori Ivan Řeháki stiliseeritud nimetähed IŘ. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: oktoober 2015.

Euroala riigid

Motiiv: ELi lipu 30. aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud ELi lippu kui sümbolit, mis ühendab rahvaid ja kultuure, kellel on ühesugune kujutlus paremast ühisest tulevikust ja ühised ideaalid. Kaksteist tähte, mille ümber on inimkujutised, sümboliseerivad uue Euroopa sündi. Üleval paremal on poolkaares käibelelaskva riigi nimi ja aastaarvud 1985–2015. All paremal on kunstniku (Georgios Stamatopoulos) nimetähed. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: riigiti erinev

Emissiooni aeg: 2015. aasta neljas kvartal.

Kreeka

Motiiv: Spyros Loúise 75. surma-aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Panathinaikó staadioni taustal Spyros Loúis ja karikas, millega teda autasustati. Siseserval on käibelelaskva riigi nimi „KREEKA VABARIIK” ja kiri „75 AASTAT SPYROS LOUISE MÄLESTUST” (kreeka keeles). Karika kohal on käibelelaskmise aasta 2015 ja sellest paremal Kreeka rahapaja tunnus – palmett. Kujunduse allosas on kunstniku (Georgios Stamatopoulos) monogramm. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 750 000 münti

Emissiooni aeg: 2015. aasta kolmas kvartal.

Malta

Motiiv: Malta Vabariik 1974

Kirjeldus: münt on viimane viiemündilises seerias, millega tähistatakse Malta põhiseaduslikke tähtpäevi. Malta kuulutati vabariigiks 13. detsembril 1974 pärast muudatusi põhiseaduses, milles Malta parlamendis suure häälteenamusega kokku lepiti. Mündil kujutatakse marmortahvlit, mis on kinnitatud Vallettas presidendipalee fassaadile, et tähistada Malta muutumist monarhiast vabariigiks. Paremal ülal on poolkaares kiri „MALTA – Republic 1974”. All on kujutatud aastaarv 2015. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 400 000 münti

Emissiooni aeg: september 2015.

San Marino

Motiiv: Saksamaa taasühendamise 25. aastapäev

Kirjeldus: mündil on külma sõja ajal Ida-Berliinis asunud Brandenburgi värava kaks kujutist, mis on üksteisega põimunud nagu kaks kätt, sümboliseerides Berliini kahe osa taasühendamist. Paremal on rahapaja tunnus R ja vasakul kunstniku initsiaalid ES (Erik Spiekermann). Kujutise ümber ringis on kiri „25o ANNIVERSARIO DELLA RIUNIFICAZIONE DELLA GERMANIA 1990-2015” (Saksamaa taasühendamise 25. aastapäev) ning käibelelaskva riigi nimi ja käibelelaskmise aasta („San Marino MMXV”). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 100 000 münti

Emissiooni aeg: september 2015.

Belgia

Motiiv: 2015 – Euroopa arenguaasta

Kirjeldus: mündi keskel on kujutatud maakera ja taime hoidev käsi. Maakera kohal on kaarena kiri „2015 EUROPEAN YEAR FOR DEVELOPMENT”. Riigi tähis BE paikneb käe all. Käest vasakul on rahapaja juhataja tunnus ja Brüsseli rahapaja tunnus, milleks on peaingel Miikaeli kiivriga pea. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 250 000 münti

Emissiooni aeg: september 2015.

Luksemburg

Motiiv: 125 aasta möödumine Nassau-Weilburgi suguvõsa trooniletulekust

Kirjeldus: mündi vasakus servas on Tema Kuningliku Kõrguse suurhertsog Henri näokujutis ja paremal poolkaares ja trooniletuleku järjekorras Nende Kuninglike Kõrguste suurhertsog Adolphe’i, suurhertsog Guillaume IV, suurhertsoginna Marie-Adélaïde’i, suurhertsoginna Charlotte’i ja suurhertsog Jeani portreed. Kujutisest paremal on poolkaarena tekst „1890 – Dynastie Nassau-Weilbourg” („1890 – Nassau-Weilburgi suguvõsa”). Mündi keskel on vertikaalses kirjas käibelelaskva riigi nimetus „Luxembourg” ja käibelelaskmise aasta 2015. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,4 miljonit münti

Emissiooni aeg: august 2015.

Prantsusmaa

Motiiv: 225 aasta möödumine Prantsusmaa rahvuspüha tähistamise algusest

Kirjeldus: Prantsusmaa rahvuspüha aitab liita kõiki prantslasi, seda püha peetakse vabariigi auks. Kujundusse kuulub vabariiki kehastava sümboli Marianne’i modernne graafiliselt esitatud profiil. Ta kannab früügia mütsi. Paremal on visandatud kokard ja selle all tähed RF. Aastanumber on paigutatud mündi keskele. Vasakul on salm prantsuse luuletaja Paul Eluard’i luuletusest „Liberté” (Vabadus), millega osutatakse Prantsuse Vabariigi deviisile. Salmi kõrval on rahapaja tunnused. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 4 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuli 2015.

Itaalia

Motiiv: Dante Alighieri (1265-2015) 750. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Dante, kelle vasakus käes on avatud raamat, ja tagaplaanil Puhastustule mägi. See on detail „Jumaliku komöödia” illustratsioonist, mille on maalinud Domenico di Michelino (1417–1491) Firenze S. Maria del Fiore katedraalis. Mündi keskosas on Itaalia Vabariigi lühend RI, paremal Rooma rahapaja tähis R, allosas Silvia Petrassi initsiaalid SP ja aastaarvud 1265 2015, mis tähistavad vastavalt Dante sünniaastat ja mündi käibelelaskmise aastat. Mündi ülaosas on kaarjas kiri „DANTE ALIGHIERI”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 3,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuli 2015.

Portugal

Motiiv: 500 aastat esimesest kontaktist Timoriga, mis praegu on sõltumatu portugalikeelne riik (Timor Lorosae e Ida-Timor)

Kirjeldus: mündil on kujutatud XVI sajandi laev, mis tähistab Portugali meresõitjate saabumist saarele, ja kohalikele majadele iseloomulik rookatus, mida kaunistavad tüüpilised puuskulptuurid, milles on jäädvustatud müüdid ja legendid. Mündil kujutatud motiiv sümboliseerib esimeste elanike saabumist laevaga Aasia teistest osadest ja seda, kui oluline on hobune liikumiseks järskude mägede vahel, mis katavad enamikku osa saarest. Paremal üleval on aastaarv 1515 ja käibelelaskva riigi nimi „PORTUGAL”. Vasakul all on kiri „TIMOR” ja aastaarv 2015. Allosas on kunstniku Fernando Fonseca allkiri. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 520 000 münti

Emissiooni aeg: juuli 2015.

Portugal

Motiiv: Portugali Punase Risti 150. aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud kompositsioon, mis põhineb organisatsiooni sümboliks oleval hästituntud ristil, mida on esitatud mitu korda, et kujutada humanitaartegevuse laienemist nii Portugalis kui ka väljaspool seda. Taustal olev käekontuur sümboliseerib organisatsiooni pakutavat erinevat laadi abi, mis hõlmab enamasti arstiabi, kuid muu hulgas ka koostööd, ehitust ja toetustegevust. Vasakul on poolkaares kiri „CRUZ VERMELHA PORTUGUESA”. Ülaosas on vapp ja käibelelaskva riigi nimi „PORTUGAL” ning alaosas aastaarvud 1865 ja 2015. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 520 000 münti

Emissiooni aeg: aprill 2015.

San Marino

Motiiv: Dante Alighieri 750. sünniaastapäev

Kirjeldus: Annalisa Masini kujundatud mündil on Botticelli freskolt pärit Dante portree. Portreest paremal on vertikaalne kiri „DANTE”. Mündi siseringi paremal pool on poolringi kujuliselt esitatud käibelelaskva riigi nimi „SAN MARINO”. Nende kahe kirje vahel on rahapaja tunnus R, aastaarvud 1265 ja 2015 ning kunstniku initsiaalid AM. Riigi ja kirjaniku nime esitamiseks kasutatud kirjastiili aluseks on Dante „Jumaliku komöödia” esmatrükis kasutatud stiil. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 104 000 münti

Emissiooni aeg: aprill 2015.

Malta

Motiiv: esimene lend Maltalt

Kirjeldus: mündiga tähistatakse olulist verstaposti Malta lennundusajaloos – 100 aasta möödumist esimesest lennust Maltalt. 13. veebruaril 1915 startis kapten Kilmer vesilennukil Grand Harbourist lennukikandjalt HMS Ark Royal. Lennuk jõudis 55-minutise lennu järel sadamasse tagasi. Mündil kujutatakse kapten Kilmeri vesilennukit Senglea Pointi taustal, mis on Grand Harbouri tuntud vaatamisväärsus. Mündi ülaservas on poolkaares kiri „FIRST FLIGHT FROM MALTA”. Paremal on aastaarvud 1915–2015. All vasakul on kiri „100TH ANNIVERSARY” ning allservas mündi kujundaja initsiaalid NGB (Noel Galea Bason). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 300 000 münti

Emissiooni aeg: märts 2015.

Luksemburg

Motiiv: Tema Kuningliku Kõrguse suurhertsogi trooniletuleku 15. aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Nende Kuninglikke Kõrgusi suurhertsogit ja suurhertsoginnat, nende kohal on trooniletuleku aasta 2000, käibelelaskva riigi nimi „Luxembourg” ja käibelelaskmise aasta 2015. Mündi allosas on kiri „15e anniversaire de l’accession au trône de S.A.R. le Grand-Duc” (Tema Kuningliku Kõrguse suurhertsogi trooniletuleku 15. aastapäev). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,4 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2015.

Itaalia

Motiiv: 2015. aasta Milano EXPO

Kirjeldus: mündil kujutatud kompositsioon sümboliseerib Maa viljakust. Maakera tähistaval poolringil on seeme, mida kastetakse veega ja mis on valmis tärkama. Maa kohal on kujutatud puutüvest kasvav viinamarjaväät, oliivipuuoks ja viljapea. Kujutise ümber on kiri „NUTRIRE IL PIANETA” (toita planeeti), vasakul on kujundaja Maria Grazia Urbani initsiaalid MGU. Paremal on Itaalia Vabariigi monogramm IR ja Rooma rahapaja tähis R, keskel 2015. aasta Milano EXPO logo. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 3,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2015.

Hispaania

Motiiv: UNESCO ülemaailmse kultuuri- ja looduspärandi objektid – Altamira koobas

Kirjeldus: esiplaanil on Kantaabrias asuvast Altamira koopast leitud koopamaal, millel on kujutatud piisonit. Kujutisest ülevalpool on kaarekujuliselt suurtähtedega kirjutatud „ESPAÑA”, alaosas käibelelaskmise aasta 2015 ja paremal rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 8 miljonit münti

Emissiooni aeg: veebruar 2015.

Saksamaa

Motiiv: Saksamaa taasühinemise 25. aastapäev

Kirjeldus: esipaanil on Brandenburgi värava – Saksamaa ühtsuse sümboli – ees seisvad inimesed, kes sümboliseerivad uut algust ja liikumist parema tuleviku suunas. Tekst „Wir sind ein Volk” („me oleme üks rahvas”) – Saksa kodanike ühine tahteavaldus – on esitatud nii, et see kujutab Saksamaa taasühinemiseks käidud teed. Mündi siseosas on ka rahapaja tunnus (täht A, D, F, G või J), käibelelaskva riigi kood (D) ja graveerija tunnus (initsiaalid BW – Bernd Wendhut). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 30 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2015.

Saksamaa

Motiiv: Hessen seeriast „Liidumaad”

Kirjeldus: mündil on kujutatud klassikaline vaade Frankfurdi Püha Pauluse kirikule (Paulskirche), kus 1849. aastal asus tööle Saksamaa esimene vabalt valitud seadusandlik kogu. Kirikut peetakse Saksamaa demokraatia hälliks ja seega on vaatel oluline sümboolne väärtus. Kujundus toob esile domineeriva torni ja kiriku ovaalse struktuuri vahelise pinge. Kiriku mõnevõrra suuremana kujutatud trepp mõjub kutsuvalt ja loob tausta selle all olevale kirjale „HESSEN” (kirik asub Hesseni liidumaal). Lisaks on mündi siseringis vasakul pool aastaarv 2015 ja rahapaja tunnus (täht A, D, F, G või J) ning paremal pool käibelelaskva riigi kood (D) ja graveerija tunnus (initsiaalid HH – Heinz Hoyer). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 30 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2015.

Sloveenia

Motiiv: Emona-Ljubljana

Kirjeldus: mündi keskosas on kujutatud tähed, mis moodustavad sõna „EMONA” või „AEMONA”, ja Emona stiliseeritud plaan. Alumises servas on kaarekujuliselt kirjutatud „EMONA LJUBLJANA SLOVENIJA 2015”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2015.

Prantsusmaa

Motiiv: Euroopa edendab alates aastast 1945 rahu ja julgeolekut

Kirjeldus: liikmesriiki tähistaval küljel on kujutatud graafiliselt ja modernselt tuvi. Tuvi kannab rahu sümboliseerivat oliivipuuoksa, mille harud on asendatud 12 tähe ja Euroopa lipuga. Euroopa Liidu 28 riiki tähistab iga riigi ISO-kood. Mündi allosas on tähed RF, vasakul pool on kaks rahapaja tunnust ja paremal aastaarv 2015. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 4 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2015.

Soome

Motiiv: helilooja Jean Sibeliuse 150. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündi siseosal on kujutatud tähistaevas ja paremal pool puuladvad. Mündi siseosa vasakul poolel on tekst „JEAN SIBELIUS” ning käibelelaskmise aasta 2015. Paremal paikneb käibelelaskva riigi tähis FI ja rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2015.

Läti

Motiiv: ELi Nõukogu eesistujariik Läti

Kirjeldus: mündil on kujutatud Läti kui Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigi ametlik logo. Lisaks logole on mündil kiri „LATVIJAS PREZIDENTŪRA ES PADOMĒ” („ELi NÕUKOGU EESISTUJARIIK LÄTI”) ja eesistumise veebilehe aadress „EU2015.LV”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 2 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2015.