Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

2-eurosed mälestusmündid – 2011

Müntide kirjeldused pärinevad Euroopa Liidu Teatajast ning neid ei ole ühtlustatud sellel veebilehel avaldatud varasemate aastate müntide kirjeldustega.

Malta

Motiiv: konstitutsiooniline ajalugu – esmakordne saadikute valimine 1849. aastal

Kirjeldus: Malta konstitutsioonilise ajaloo tähtsündmusi meenutava viiest mündist koosneva seeria esimese mündi siseosas kujutatakse kätt laskmas hääletussedelit valimiskasti, millega tähistatakse 1849. aasta valimisi. Sel aastal valiti esimesed Malta esindajad nõukokku, mis nõustas Briti valitsejat Maltal. Maltast sai Suurbritannia koloonia Pariisi lepinguga 1814. aastal. Mündiseeria emiteeritakse viie aasta jooksul. Mündi ülemisel paremal äärel on sõnad „MALTA – First elected representatives 1849”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 430 000 münti

Emissiooni aeg: november 2011.

Vatikani Linnriik

Motiiv: 26. ülemaailmne noortepäev

Kirjeldus: mündi siseosas keskel on kujutatud noored inimesed lippudega ning rahapaja tunnus R ja aastaarv 2011. Üleval sisemise ringjoone peal on Rooma number XXVI ja tähed „G.M.G”, mis on lühend sõnadest „Giornata Mondiale della Gioventù” (ülemaailmne noortepäev). All on käibelelaskva riigi nimi „CITTÀ DEL VATICANO”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 115 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2011.

Soome

Motiiv: Soome keskpanga 200. aastapäev

Kirjeldus: Soome keskpanga 200. aastapäeva tähistaval mälestusmündil, mille kujundas kunstnik Hannu Veijalainen, on Soome rahvuslind laululuik. Lisaks kujutab mündi siseosa aastaarve 2011, mis on mündi emiteerimise aasta, ning 1811, mil Venemaa keiser Aleksander I andis korralduse asutada Soomes Turu linnas rahavahetuse, laenamise ja hoiustamise võimalust pakkuv institutsioon. See oli Soome esimene pank (1819. aastast asukohaga Helsingis), millest arenes välja Soome keskpank. Pank sai keskpanga funktsioonid 19. sajandi teisel poolel, kui Soome oli kasutusele võtnud oma rahaühiku ning riigis olid asutatud kommertspangad. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: oktoober 2011.

Portugal

Motiiv: Fernão Mendes Pinto 500. sünniaastapäev

Kirjeldus: Fernão Mendes Pinto oli Portugali maadeavastaja, kelle avastustest ja seiklustest Aasia maades ja meredel pajatav raamat „Peregrinação” („Palverännak”) avaldati postuumselt. Mündi siseosas kujutatakse purjelaeva seilamas sõnadest moodustatud lainetel. Sõnad viitavad Portugalile, Lissabonile, Pinto raamatule ja tema reiside mõnele sihtkohale. Mündi allosas keskel on riigi nimi Portugal. Mündi siseosa ülemisel äärel on poolkaares aastaarvud 1511 ja 2011 ning nende vahel maadeavastaja nimi. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 520 000 münti

Emissiooni aeg: september 2011.

Monaco

Motiiv: prints Alberti ja Charlene Wittstocki pulm

Kirjeldus: mündi siseosa keskel on prints Alberti ja Charlene’i profiilkujutised. Allosas on esitatud käibele laskva riigi nimi „MONACO” ja emiteerimise aasta 2011. Rahapaja tunnus ja graveerija tunnus on esitatud vastavalt enne ja pärast kirja „MONACO”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 148 000 münti

Emissiooni aeg: juuli 2011.

Prantsusmaa

Motiiv: 30 aastat muusikapidustusi „Fête de la Musique”

Kirjeldus: mündi siseosas kujutatakse lõbusat rahvahulka ning muusikariista stiliseeritud kujutist ja õhus lendlevaid noote, mis annavad edasi muusikapäeva peoõhustikku. Muusikapäeva tähistatakse Prantsusmaal alates 1981. aastast igal aastal suvisel pööripäeval. Mündi keskel on sõnad „Fête de la MUSIQUE” ja kuupäev „21 JUIN 2011”. Mündi ülaosas on paremale kaarduvad sõnad „30e ANNIVERSAIRE” ja allosas riigi tunnus RF. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 10 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuni 2011.

Kreeka

Motiiv: 2011. aasta eriolümpia suvemängud Ateenas

Kirjeldus: mündi siseosas kujutatakse eriolümpia suvemängude embleemi – elu allikaks olevat kiirgavat päikest, rõhutades suvemängudel osalevate sportlaste hiilgust ja jõudu, mida sümboliseerivad vastavalt õlipuu oks ja päikese keskpunktist algav spiraal. Mündi siseosa ülemisele paremale äärele on graveeritud kiri „XIII SPECIAL OLYMPICS W.S.G. ATHENS 2011” ja mündi emiteerinud riigi nimi „ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ”, mille vahel on rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: juuni 2011.

San Marino

Motiiv: Giorgio Vasari 500. sünniaastapäev

Kirjeldus: Giorgio Vasari (30. juuli 1511 – 27. juuni 1574) oli maalikunstnik, kirjanik ja arhitekt, kes on tuntud Itaalia kunstnike biograafiate kirjutajana ja keda peetakse kunstiajaloolise kirjanduse ideoloogiliseks rajajaks. Mündi siseringis kujutatakse detaili Vasari maalist, millel Juudit raiub maha Olovernese pea. Mündi allosas keskel on aastaarvud 1511–2011, nendest vasakul on nimi „G. VASARI” ja paremal mündi emiteerinud riigi nimi „SAN MARINO”. Põhimotiivist vasakul on rahapaja tunnus R ja paremal graveerija Claudia Momoni initsiaalid CM. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 130 000 münti

Emissiooni aeg: juuni 2011.

Itaalia

Motiiv: Itaalia ühendamise 150. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosa keskel on kujutatud kolme tuules lehvivat Itaalia lippu, mis tähistavad möödunud kolme 50-aastast perioodi (lõpuga 1911, 1961 ja 2011) ning sümboliseerivad põlvkondadevahelist täiuslikku sidet: tegemist on Itaalia ühendamise 150. aastapäeva logoga. Mündi ülemises ääres on kolme lipu ümber poolringis sõnad „150° DELL’UNITÀ D’ITALIA” (Itaalia ühendamise 150. aastapäev) ja siseosas paremal pool asetsevad kohakuti tähed RI, mis tähistavad mündi emiteerinud Itaalia Vabariiki. Kolme lipu kujutise all on aastaarvud „1861 › 2011 › ›”. Nende all keskel asub rahapaja tunnus R ning paremas servas paiknevad tähed „ELF INC.”– kunstnik Ettore Lorenzo Frapiccini initsiaalid ja tema itaaliakeelse ametinimetuse (incisore) kolm esimest tähte. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 10 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2011.

Hispaania

Motiiv: Lõvide õu, Granada – UNESCO maailmapärand

Kirjeldus: mündi siseosas on Alhambra Lõvide õu – Granada linnas asuv kindlus, mis võeti 1984. aastal UNESCO maailmapärandi nimistusse. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 8 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2011.

Sloveenia

Motiiv: Franc Rozman-Stane 100. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on Sloveenia partisaniarmee juhi ja rahvuskangelase Franc Rozman-Stane stiliseeritud kujutis. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: märts 2011.

Belgia

Motiiv: 8. märtsil tähistatava rahvusvahelise naistepäeva 100. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas kujutatakse esimese Belgia naisarsti Isala Van Diesti ja esimese Belgia naisadvokaadi Marie Popelini portreed. Portreede all, kahel pool aastaarvu 2011 on nende nimed ja ametisümbolid. Portreede kohal keskel on tähed BE, vasakul graveerija tunnus ja paremal rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 5 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2011.

Slovakkia

Motiiv: Visegrádi rühma loomise 20. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on nelja Kesk-Euroopa riigi (Tšehhi Vabariigi, Ungari, Poola ja Slovakkia) kontuurid, mille kohal on Visegrádi rühma sümboliseeriv täht V. Visegrádi rühm ehk Visegrádi nelik (V4) on piirkondlik liit, mis moodustati pärast Tšehhoslovakkia, Ungari ja Poola riigipeade ja valitsusjuhtide tippkohtumist Visegrádi linnas Ungaris 15. veebruaril 1991. Liidu loomise eesmärk oli teha Euroopa lõimumise raames koostööd ühist huvi pakkuvates valdkondades. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2011.

Luksemburg

Motiiv: suurhertsoginna Charlotte'i poja Jeani asevalitsejaks (lieutenant-représentant) nimetamise 50. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosa paremas servas kujutatakse Luksemburgi suurhertsogit Henri'd, kelle pilk on pööratud vasakule. Tema kõrval on suurhertsog Jean ja suurhertsoginna Charlotte. Kolme portree kohal on riigi nimi „LËTZEBUERG” ja aastaarv 2011, mida ümbritsevad graveerija ja rahapaja tunnus. Kuninglike kõrguste nimed on märgitud portreede alla. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,4 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2011.

Madalmaad

Motiiv: Hollandi filosoofi, humanisti ja teoloogi Desiderius Erasmuse kuulsa raamatu „Laus Stultitiae” avaldamise 500. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on raamatut kirjutav Erasmus ja kuninganna Beatrix'i portree. Nende vahel on vertikaalselt sõnad „Beatrix Koningin der Nederlanden”, aastaarv 2011, graveerija tunnus ja rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 4 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2011.

Saksamaa

Motiiv: Nordrhein-Westfaleni liidumaa

Kirjeldus: mündi siseosas kujutatakse Kölni toomkirikut ja selle all sõnu „Nordrhein-Westfalen”, tähistamaks kiriku asukohaks olevat Saksamaa liidumaad. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte ja selle allosas on emiteerimise aasta 2011.

Emissiooni maht: 30 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2011.