Menu

2-eurosed mälestusmündid – 2009

Slovakkia

€2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: vabaduse ja demokraatia eest võitlemise päeva 20. aastapäev (17. november 1989)

Kirjeldus: mündil kujutatakse stiliseeritud kella, mille kellatiladeks on võtmed. Sellega meenutatakse 17. novembril 1989 toimunud demonstratsiooni, milles osalejad kõlistasid võtmetega, et sümboliseerida uste lukust avamist. Sündmus tähistas Sametrevolutsiooni algust tollases Tšehhoslovakkias. Kella all paiknevad kunstniku tunnus ja Mincovňa Kremnica rahapaja (Slovakkia rahapaja) tunnus. Kella ümbritsevad sõnad „17. NOVEMBER SLOBODA DEMOKRACIA”, aastaarvud 1989–2009 ning mündi emiteerinud riigi nimi „SLOVENSKO”. Mündi välisringi moodustavad Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: november 2009.


Soome

€2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: autonoomse Soome ja Porvoo maapäeva 200. aastapäev

Kirjeldus: esimene Soome maapäev tuli kokku 1809. aastal Porvoos. Mündil kujutatakse Porvoo katedraali, kus viidi läbi maapäeva avatseremoonia. Katedraali kohal paikneb stiliseeritud aastaarv 1809, vasakul on riigi tunnus FI ja paremal emiteerimise aasta 2009. Mündi välisringi moodustavad Euroopa Liidu lipu kaksteist tähte.

Emissiooni maht: 1,6 miljonit münti

Emissiooni aeg: oktoober 2009.


Vatikani Linnriik

€2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: rahvusvaheline astronoomia aasta

Kirjeldus: mündiga tähistatakse rahvusvahelist astronoomia aastat. Mündi siseosas kujutatakse tähtede ja planeetide sündi ning erinevaid astronoomilisi instrumente. Kujundus on inspireeritud Sixtuse kabelis asuvatest Michelangelo freskodest. Mündi välisringi moodustavad Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 106 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2009.


Itaalia

€2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: Louis Braille’ 200. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil kujutatakse inimese kätt avatud raamatut kompimas. Nimetissõrm osutab vertikaalsele kirjale „LOUIS BRAILLE 1809–2009”. Kaks käe kohal lendavat lindu sümboliseerivad teadmiste vabadust. Ülal paremal paikneb Itaalia Vabariigi monogramm RI ning all paremal rahapaja tunnus R. Raamatu alla on kirjutatud Braille' nimi tema enda loodud tähestikus. Kõige all paiknevad kunstnik Maria Carmela Colaneri initsiaalid MCC. Mündi välisringi moodustavad Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 2 miljonit münti

Emissiooni aeg: oktoober 2009.


Belgia

€2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: Louis Braille' 200. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on Louis Braille' portree ning tema initsiaalid L ja B tema enda loodud tähestikus. Portree kohal paikneb Braille' nimi ning selle all mündi emiteerinud riigi tähis BE ning aastaarvud 1809 ja 2009. Rahapaja tunnus ja graveerija tunnus paiknevad kujutisest vastavalt vasakul ja paremal pool. Mündi välisringi moodustavad Euroopa Liidu lipu kaksteist tähte.

Emissiooni maht: 5 miljonit münti

Emissiooni aeg: september 2009.


Portugal

€2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: portugalikeelsete riikide teised spordivõistlused

Kirjeldus: mündiga tähistatakse portugalikeelsete riikide spordivõistlusi. Mündil kujutatakse lindiga võimlejat. Mündi ülaosas paiknevad Portugali vapp ja emiteerinud riigi nimi „PORTUGAL”, allosas vasakul on lühend INCM ja paremal kunstniku nimi J. AURÉLIO ning nende vahel paikneb kiri „2.os JOGOS DA LUSOFONIA LISBOA”. Võimleja kohal on aastaarv 2009. Mündi välisringis kujutatakse kontsentriliste ringjoonte taustal Euroopa Liidu lipu kahtteist tähte.

Emissiooni maht: 1,25 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuni 2009.


San Marino

€2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: Euroopa loovuse ja uuenduste aasta

Kirjeldus: mündil kujutatakse mõningaid teadustöö sümboleid: raamatut, kompassi, katseklaasi ja kolbi. Vasakul on San Marino Vabariigi embleemil kujutatud kolm sulge, paremal aastaarv 2009 ja rahapaja tunnus R. Motiivi kohal asuvad sõnad „CREATIVITÁ INNOVAZIONE”. Motiivi all paiknevad emiteerinud riigi nimi „SAN MARINO” ja kunstniku initsiaalid A.M. Mündi välisringis on Euroopa Liidu lipu kaksteist tähte.

Emissiooni maht: 130 000 münti

Emissiooni aeg: mai 2009.


Saksamaa

€2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: Saarlandi liidumaa

Kirjeldus: mündil kujutatakse Saarlandi liidumaa pealinna Saarbrückeni sümbolit Ludwigi kirikut. Motiivil on kiriku väljapaistev idapoolne fassaad ja kellatorn ning selle all sõna „SAARLAND” ja rahapaja tunnus G. Motiivist paremal paiknevad mündi kujundanud Friedrich Brenneri initsiaalid. Mündi välisringi moodustavad müntimise aasta 2009, Euroopa Liidu lipu kaksteist tähte ning sõnad „BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND”.

Emissiooni maht: 30 miljonit münti

Emissiooni aeg: veebruar 2009.


Euroala riigid

€2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg &€2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg €2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: majandus- ja rahaliidu 10. aastapäev

Kirjeldus: mündil kujutatakse euro sümboliga ühendatud kriipspoissi. Kujundus sümboliseerib ühisraha ning majandus- ja rahaliitu (EMU) kui viimast sammu Euroopa kaubandusliku ja majandusliku lõimumise pikas ajaloos. Mälestusmündi emiteerivad kõik euroala riigid. Mündil on lisaks selle emiteerinud riigi nimi (näidisel puudub) ja sõnad „EMU 1999–2009” vastava riigi keel(t)es. Kujunduse valisid välja Euroopa Liidu kodanikud internetihääletusel viie konkursitöö hulgast. Võidutöö autor George Stamatopoulos on Kreeka keskpanga müntide vermimise osakonna skulptor. Mündi välisringis on Euroopa Liidu lipu kaksteist tähte.

Emissiooni maht: riigiti erinev

Emissiooni aeg: jaanuar 2009.


Luksemburg

€2, mälestust jäädvustav külg

Motiiv: suurhertsog Henri ja suurhertsoginna Charlotte

Kirjeldus: mündil on suurhertsog Henri ja suurhertsoginna Charlotte. Motiivist paremal paiknevad vertikaalselt sõnad „LËTZEBUERG” ja aastaarv 2009, ning nende ümber graveerija ja rahapaja tunnus. Mündi välisringis on Euroopa Liidu lipu kaksteist tähte.

Emissiooni maht: 1,4 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2009.