Co jsou to peníze?
24. listopadu 2015 (aktualizováno 19. června 2024)
Používáte eurobankovky a mince a pravděpodobně máte také bankovní účet. Ale co jsou to vlastně peníze? Jak vznikají a jakou úlohu hrají centrální banky, jako je ECB?
Kolik toho víte o svých penězích?
Peníze se v průběhu času vyvíjely
Raná měna měla zpravidla podobu komoditních peněz, které byly vyrobeny z některých cenných materiálů, např. zlata. Později měly peníze formu bankovek, které bylo možné směnit za zlato nebo stříbro. Moderní ekonomiky stejně jako eurozóna využívají tzv. fiat peníze, které nejsou na komoditu vázány vůbec.
Euro jako fiat peníze
Fiat peníze jsou označeny za zákonné platidlo a vydávané centrální bankou. Nelze jej přímo převést například na zlato. Papír používaný pro výrobu bankovek nemá velkou hodnotu, ale přijímá se, protože je široce použitelný a centrální banky pracují na tom, aby byla hodnota peněz stabilní.
Peníze v různých podobách
Naše euro může mít podobu bankovek a mincí, ale může existovat i na bankovním účtu jako počítačový vstup nebo být uloženo na spořicím účtu. Abychom zajistili, že naše měna bude připravena na budoucnost, pracujeme také na budoucích bankovkách a na možném digitálním euru, které by hotovost doplňovalo.
Bankovky
Eurobankovky vyrábějí společně národní centrální banky eurozóny. ECB odpovídá za správu množství bankovek v oběhu a za dohled nad činností národních centrálních bank.
Zjistěte více o eurobankovkáchMince
Zatímco ECB odpovídá za schvalování objemu euromincí, které mohou být vydány, jedinými zákonnými emitenty zůstávají země eurozóny. Záležitosti týkající se mincí koordinuje Evropská komise.
Více o pamětních mincíchBudoucí bankovky
Připravujeme se na novou sérii eurobankovek, aby byly ještě bezpečnější a udržitelnější. Eurobankovky budou vůbec poprvé opatřeny také zcela novými motivy.
Zjistěte více o budoucích eurobankovkáchDigitální euro
Připravujeme se na možné zavedení digitálního eura, abychom lidem zajistili přímý přístup k penězům centrální banky v digitální podobě. Digitální euro by lidem umožnilo platit kdykoliv a kdekoliv v eurozóně, stejně jako dnes bankovkami, ale digitálně.
Podívejte se, proč se digitálním eurem zabývámeJak peníze vznikají?
K pochopení způsobu, jak peníze vznikají, je důležité rozlišovat mezi dvěma druhy peněz.
- Peníze centrální banky jsou kryty veřejnou institucí, jako je ECB. V eurozóně mohou tento druh peněz vytvářet národní centrální banky. Pro občany jsou nejviditelnější v podobě bankovek. Dalším druhem peněz centrální banky jsou vklady, které mají komerční banky u centrální banky – tzv. rezervy u centrální banky. Ty jsou vytvářeny elektronicky prostřednictvím našich operací na volném trhu.
- Peníze komerčních bank tvoří většinu peněz, které lidé ve skutečnosti používají. Jsou zajištěny a vyváženy aktivy v držení komerčních bank. Vytváří je tedy banky, které rozšiřují své rozvahy. Pokud vám např. komerční banka poskytne půjčku na nákup auta, vytvoří tímto způsobem peníze. A když půjčku splatíte, vzniklé peníze zmizí.
Kolik peněz je v ekonomice?
ECB definuje peněžní agregáty pro měření objemu peněz v eurozóně a poskytování informací o stavu ekonomiky: od úzkého peněžního agregátu (M1) bankovek, mincí a bankovních vkladů, které si klienti mohou rychle vybrat, po široký peněžní agregát (M3), který zahrnuje také dlouhodobější vklady a jiná podobná aktiva.
Podívejte se, kolik jste se dozvěděli!
Otestujte si v tomto interaktivním kvízu, kolik toho víte o penězích. Jste na výzvu připraveni?
VIZ TAKÉ