Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal
  • PRANEŠIMAS SPAUDAI

Eurosistema pradeda kitą skaitmeninio euro projekto etapą

2023 m. spalio 18 d.

  • Pasibaigus dvejus metus trukusiam tiriamajam etapui, kurio metu daugiausia dėmesio skirta skaitmeninio euro modelio ir platinimo temoms, Valdančioji taryba planuoja pradėti pasirengimo skaitmeniniam eurui etapą.
  • Per parengiamąjį etapą bus padėti pagrindai galimam skaitmeniniam eurui – bus baigtas rengti taisyklių sąvadas ir atrinkti paslaugų teikėjai, kurie kurs platformą ir infrastruktūrą.
  • Parengiamojo etapo metu bus sudarytos sąlygos ateityje priimti galimą sprendimą dėl skaitmeninio euro išleidimo.

Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba šiandien nusprendė pereiti prie skaitmeninio euro projekto tolesnio – parengiamojo – etapo.

Šis sprendimas priimtas užbaigus tiriamąjį etapą, kurį 2021 m. spalio mėn. inicijavo Eurosistema, siekdama išanalizuoti galimus skaitmeninio euro dizaino ir platinimo modelius. Remdamasis šio etapo išvadomis, išsamiai apibūdintomis šiandien paskelbtoje ataskaitoje, ECB parengė skaitmeninį eurą, kuris būtų plačiai prieinamas piliečiams ir įmonėms per prižiūrimus tarpininkus, pavyzdžiui, bankus.

Numatoma, kad skaitmeninis euras būtų skaitmeninės formos grynieji pinigai, kuriuos būtų galima naudoti visiems skaitmeniniams mokėjimams visoje euro zonoje. Jis būtų plačiai prieinamas, o jo pagrindinės paslaugos būtų nemokamos. Juo būtų galima naudotis ir internetu, ir neprisijungus prie interneto. Jis užtikrintų aukščiausio lygio privatumą ir leistų naudotojams akimirksniu atlikti mokėjimus centrinio banko pinigais. Juo būtų galima atsiskaityti tarpusavyje, prekybos vietose, vykdant elektroninę prekybą ir valdžios sandorius. Nė viena skaitmeninė mokėjimo priemonė neturi visų šių savybių, tad skaitmeninis euras užpildytų šią spragą.

Kitas skaitmeninio euro projekto etapas – parengiamasis etapas – prasidės 2023 m. lapkričio 1 d. Numatoma, kad iš pradžių jis truks dvejus metus. Šio etapo metu planuojama užbaigti rengti skaitmeninio euro taisyklių sąvadą ir atrinkti paslaugų teikėjus, kurie galėtų sukurti skaitmeninio euro platformą bei infrastruktūrą. Taip pat bus atliekami bandymai ir eksperimentai, kad skaitmeninis euras atitiktų Eurosistemos reikalavimus ir naudotojų poreikius, pavyzdžiui, patirties, privatumo, finansinės įtraukties ir poveikio aplinkai požiūriu. Šiame etape ECB ir toliau bendradarbiaus su visuomene ir visais suinteresuotaisiais subjektais. Po dvejų metų Valdančioji taryba spręs, ar pereiti prie kitos parengiamojo etapo fazės, kad būtų sudarytos sąlygos galimam skaitmeninio euro išleidimui ir įdiegimui.

Sprendimas pradėti parengiamąjį etapą nėra sprendimas, ar išleisti skaitmeninį eurą. Pastarąjį klausimą Valdančioji taryba svarstys tik tada, kai bus baigtas atitinkamas Europos Sąjungos teisėkūros procesas. ECB apsvarstys visas skaitmeninio euro modelio korekcijas, kurių gali prireikti atsižvelgus į priimamų teisės aktų svarstymo rezultatus.

„Turime parengti savo valiutą ateičiai“, – sako ECB Pirmininkė Christine Lagarde. „Skaitmeninį eurą suvokiame kaip skaitmeninės formos grynuosius pinigus. Jis galėtų būti nemokamai naudojamas visiems skaitmeniniams mokėjimams ir atitiktų aukščiausius privatumo standartus. Jis egzistuotų kartu su fiziniais grynaisiais pinigais, kurie visada bus prieinami, todėl niekas neliktų nuošalyje.“

Skaitmeninis euras atitiktų aukščiausius duomenų apsaugos standartus. Eurosistema negalėtų matyti naudotojų asmens duomenų ar susieti mokėjimų informacijos su konkrečiais asmenimis. Atliekant mokėjimus neprisijungus prie interneto skaitmeninis euras užtikrintų tokį pat privatumą, kaip ir atsiskaitant grynaisiais pinigais.

Skaitmeninis euras didintų Europos mokėjimų sektoriaus atsparumą, skatintų konkurenciją ir inovacijas. Jis būtų visoje euro zonoje veikiantis europinis ir Europos valdomas mokėjimo sprendimas. Jis turėtų savo infrastruktūrą, todėl padidėtų atsparumas. Be to, būtų sukurta platforma, per kurią prižiūrimi Europos tarpininkai galėtų kurti visą Europą apimančias paslaugas savo klientams, o dėl to didėtų efektyvumas, mažėtų sąnaudos ir būtų skatinamos naujovės.

„Kadangi žmonės vis dažniau atsiskaito skaitmeniniu būdu, turėtume būti pasirengę šalia grynųjų pinigų išleisti ir skaitmeninį eurą", – sakė ECB vykdomosios valdybos narys ir skaitmeninio euro aukšto lygio darbo grupės pirmininkas Fabio Panetta. „Skaitmeninis euras padidintų Europos mokėjimų veiksmingumą ir prisidėtų prie Europos strateginio savarankiškumo.“

Skaitmeninio euro platinimas

Naudotojai skaitmeninio euro paslaugomis galėtų naudotis per savo mokėjimo paslaugų teikėjo nuosavybinę programėlę ir elektroninę sąsają arba per Eurosistemos teikiamą skaitmeninio euro programėlę. Prieigos prie banko sąskaitos ar skaitmeninių įrenginių neturintys asmenys taip pat galėtų atsiskaityti skaitmeniniu euru, pavyzdžiui, naudodamiesi viešosios įstaigos, kaip antai pašto, išduota kortele. Bankomatuose naudotojai galėtų keisti skaitmeninius eurus į grynuosius pinigus ir atvirkščiai.

Eurosistema svarsto apie skaitmeninį eurą, kurio pagrindinėmis paslaugomis žmonės galėtų naudotis nemokamai. Kompensavimo tarp tarpininkų ir prekybininkų modelis padėtų užtikrinti, kad tarpininkai būtų skatinami platinti skaitmeninį eurą, kaip tai daroma ir su kitomis elektroninėmis mokėjimo priemonėmis, ir kad būtų numatytos tinkamos apsaugos priemonės, neleidžiančios taikyti per didelių paslaugos mokesčių prekybininkams. Eurosistema prisiimtų savo išlaidas, įskaitant išlaidas, susijusias su sistemos valdymu ir atsiskaitymo apdorojimu.

Projektas ir toliau grindžiamas skaidrumo ir glaudus bendradarbiavimo su suinteresuotaisiais subjektais principais. Eurosistemai labai naudingos buvo pastabos, kurias pateikė Europos sprendimų priėmimo organai, rinkos dalyviai ir potencialūs naudotojai. Ji ir toliau aktyviai bendradarbiaus su įvairiais suinteresuotaisiais subjektais. Glaudų bendradarbiavimą tęsime ir su ES teisės aktų leidėjais.

Žiniasklaidos atstovai užklausas gali teikti Silvijai Margiocco, tel. +49 69 1344 6619, arba Paulai González Escribano, tel. +49 1512 3815096.

Pastabos

KUR KREIPTIS

Europos Centrinis Bankas

Komunikacijos generalinis direktoratas

Leidžiama perspausdinti, jei nurodomas šaltinis.

Kontaktai žiniasklaidai