Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

ECB a její partneři podepsali memorandum o porozumění týkající se nové bankovky 20 €

23. července 2015
  • Memorandum o porozumění má za cíl zajistit, aby stroje na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti napříč eurozónou byly připraveny od 25. listopadu 2015 přijímat novou bankovku 20 €.
  • Partneři budou o nové bankovce 20 € informovat osoby a subjekty, se kterými jsou v kontaktu.
  • ECB a národní centrální banky Eurosystému budou partnerům při testování a upravování uvedených strojů a zařízení i nadále poskytovat pomoc.

Evropská centrální banka dnes s evropskými odvětvovými sdruženími, výrobci strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti a dalšími partnery podepsala memorandum o porozumění. Tento krok je posílením Programu partnerství ECB, který přispěl k hladkému zavedení nových bankovek 10 € v roce 2014.

Smluvní strany memoranda se dohodly využít veškerých možností, aby zajistily, že stroje na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti a prodejní automaty budou novou bankovku 20 € přijímat nejpozději do 25. listopadu 2015, tedy v den, kdy budou tyto nové bankovky uvedeny do oběhu. Výrobci strojů a zařízení se dále zavázali, že svým zákazníkům dodají nezbytné softwarové a hardwarové aktualizace co nejdříve, aby jim tak na úpravu těchto strojů a zařízení poskytli dostatek času.

Yves Mersch, člen Výkonné rady ECB, uvedl: „ECB, národní centrální banky i naši odvětvoví partneři – ti všichni hrají v přípravách na uvedení nových bankovek do oběhu svoji roli. Memorandum o porozumění, které jsme dnes podepsali, zdůrazňuje náš společný závazek a odpovědnost zajistit, aby od 25. listopadu mohli občané v celé eurozóně používat nové bankovky 20 € hladce na kterémkoli místě.“

S cílem pomoci účastníkům Partnerského programu se na zavedení nové bankovky 20 € připravit, jsou nové bankovky k dispozici pro testování a úpravy a ECB a národní centrální banky Eurosystému poskytují informační materiály již od února 2015. Po celé Evropě je nyní 450 partnerů. Program poskytuje výrobcům strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti, obsluze uvedených strojů a zařízení a dalším zainteresovaným subjektům v bankovním odvětví podporu, aby mohli o nových eurobankovkách informovat své zaměstnance a zákazníky a zajistit včasné úpravy uvedených strojů a zařízení.

Případné dotazy médií zodpoví Rocío González na telefonním čísle: +49 69 1344 6451

Poznámky:

Memorandum o porozumění týkající se úpravy strojů na zpracování bankovek a zařízení na ověřování jejich pravosti na novou bankovku 20 € je k dispozici zde (pouze v angličtině).

Seznam partnerů, kteří podepsali memorandum o porozumění, je k dispozici zde .

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média