Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

Dziś we Frankfurcie prezentacja nowego banknotu 20 euro

24 lutego 2015

EMBARGO

Embargo do godz. 15.00 czasu środkowoeuropejskiego we wtorek 24 lutego 2015 r.
  • Okienko z portretem umieszczone w hologramie nowego banknotu 20 euro stanowi innowację w technice produkcji banknotów.
  • Banknot ten zacznie wchodzić do obiegu 25 listopada 2015 r., co daje producentom sprzętu do obsługi banknotów, osobom mającym zawodowo do czynienia z gotówką i innym zainteresowanym aż dziewięć miesięcy na przygotowania.
  • Banknotami euro posługuje się obecnie 338 milionów ludzi w 19 krajach. Łączna wartość nominalna tych banknotów wynosi 1 bilion euro.

Prezes EBC Mario Draghi dokonał dziś oficjalnej prezentacji nowego banknotu o nominale 20 euro i ogłosił, że wejdzie on do obiegu 25 listopada 2015 r. Prezentacja odbyła się w siedzibie EBC we Frankfurcie nad Menem. Banknot 20 euro ma nowatorskie zabezpieczenie w postaci okienka z portretem, umieszczonego w hologramie. Przy oglądaniu pod światło okienko staje się przezroczyste i ukazuje twarz mitycznej Europy. Widać to na obu stronach banknotu. Do zabezpieczeń nowego banknotu 20 euro, tak jak nowych 5 i 10 euro, należą także szmaragdowa liczba i znak wodny z portretem Europy.

Okienko z portretem stanowi prawdziwą innowację w technice produkcji banknotów. Jest efektem prac prowadzonych przez Eurosystem, aby utrzymać odporność banknotów euro na fałszowanie – powiedział Mario Draghi. – Pozwoli to umocnić zaufanie, jakim 338 milionów ludzi w strefie euro darzy te banknoty.

Nowe 20 euro to trzeci nominał z serii „Europa”, która stopniowo zastępuje pierwszą serię banknotów euro, wprowadzoną w 2002 r. Banknot 5 euro z nowej serii wszedł do obiegu w maju 2013 r., a 10 euro – we wrześniu 2014 r. Po przedstawionych dziś 20 euro pojawią się z czasem nowe wersje 50, 100, 200 i 500 euro.

20 euro to jeden z najczęściej używanych nominałów. Banknoty te są powszechnie wypłacane w bankomatach, przyjmuje je wiele automatów sprzedażowych, w tym biletowych, a sprzedawcy w punktach detalicznych często sprawdzają ich autentyczność za pomocą podręcznych urządzeń.

Aby wspomóc producentów urządzeń do obsługi banknotów i przyrządów do sprawdzania autentyczności oraz inne zainteresowane podmioty w przygotowaniu się na wejście do obiegu nowych 20 euro, EBC i krajowe banki centralne należące do Eurosystemu podjęły działania informacyjne i odpowiednio wcześnie udostępniły nowe banknoty na potrzeby testowania i adaptacji sprzętu. W ramach obecnego programu producenci będą dodatkowo otrzymywać informacje dotyczące dostosowania urządzeń i przyrządów, tak aby w całej strefie euro były one gotowe na czas, czyli do 25 listopada 2015 r.

Kontakt z mediami: Eva Taylor, tel. +49 69 1344 7162.

KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami