Opcje wyszukiwania
Podstawy Media Warto wiedzieć Badania i publikacje Statystyka Polityka pieniężna €uro Płatności i rynki Praca
Podpowiedzi
Kolejność
KOMUNIKAT PRASOWY

EBC ogłasza konkurs online dotyczący nowego banknotu 10 euro

16 grudnia 2013

EMBARGO

Embargo do godz. 10.00 czasu środkowoeuropejskiego w poniedziałek 16 grudnia 2013 r.
  • Jeszcze przed oficjalną prezentacją nowego 10 euro, która nastąpi w styczniu 2014 r., mieszkańcy Unii Europejskiej mogą poznać jego zabezpieczenia w rozpoczynającym się dziś konkursie.
  • Dwudziestu uczestników, którzy uzyskają najlepsze wyniki, otrzyma banknot 5 euro z serii „Europa” w wersji dla VIP-ów – z własnoręcznym podpisem prezesa EBC.
  • Na następnych osiemdziesięciu czekają pamiątkowe egzemplarze banknotu 10 euro z pierwszej serii.

Nowy banknot 10 euro zostanie po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany 13 stycznia 2014 r., a do obiegu wejdzie w dalszej części roku. Aby skierować uwagę społeczeństwa na zabezpieczenia tego banknotu, Europejski Bank Centralny otwiera dziś konkurs online, przeznaczony dla pełnoletnich mieszkańców Unii Europejskiej. Zadaniem uczestników jest odkryć cztery z tych zabezpieczeń i odgadnąć, ile banknotów euro będzie w obiegu w strefie euro 31 grudnia 2013 r. Konkurs zaczyna się dzisiaj o godz. 10.00 czasu środkowoeuropejskiego, a kończy 12 stycznia 2014 r. o godz. 23.59.

Christine Graeff, dyrektor generalna Komunikacji i Służb Językowych w EBC: „Euro jest najbardziej widocznym i znanym na świecie symbolem zjednoczonej Europy. Banknotów euro używają na co dzień 334 miliony ludzi. Konkurs w formie zabawy przypomina, że banknotom warto przyjrzeć się z bliska”.

Gra konkursowa (wraz z warunkami) jest dostępna na stronie http://www.nowe-banknoty-euro.eu/. Kontakt z mediami: Elodie Lafitte Nowodazkij, tel. +49 69 1344 7390.

KONTAKT

Europejski Bank Centralny

Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji

Przedruk dozwolony pod warunkiem podania źródła.

Kontakt z mediami