Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle
TISKOVÁ ZPRÁVA

Pololetní informace o padělání eura

13. ledna 2005

Ve druhé polovině roku 2004 bylo v eurozóně i v zemích mimo eurozónu staženo z oběhu celkem 287 000 padělaných eurobankovek. Pro srovnání, v první polovině roku bylo staženo celkem 307 000 padělků. Celkový počet za rok 2004 tedy dosáhl přibližně 594 000 padělků. Přestože oproti roku 2003 je to zhruba o 8 % více, nejnovější údaje ukazují na klesající trend počtu padělků.

Rozdělení padělků podle nominální hodnoty:

5 € 10 € 20 € 50 € 100 € 200 € 500 € Celkem
Podíly jednotlivých hodnot (v %) 1 5 24 48 17 4 1 100 %

Tyto údaje je třeba vnímat s ohledem na počet pravých bankovek v oběhu (přibližně 9 miliard).

Kvalitě a ochranným prvkům eurobankovek může veřejnost důvěřovat. Eurosystém, tedy Evropská centrální banka (ECB) a 12 národních centrálních bank eurozóny, však i nadále doporučuje, aby se veřejnost měla před možnými padělky na pozoru. Převážnou většinu padělků lze od pravých bankovek snadno rozlišit hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním, jak je popsáno v informačních materiálech Eurosystému. Informace o tom, jak si ověřit pravost bankovky, naleznete také na internetových stránkách ECB.[1] Důsledným uplatňováním tohoto postupu lze odhalit i dobře zhotovené padělky. Jste-li na pochybách, měli byste podezřelou bankovku porovnat s jinou, o které víte, že je pravá.

Eurosystém v boji proti padělání peněz velmi úzce spolupracuje s Europolem, Interpolem, Evropskou komisí (která odpovídá za zveřejňování informací o padělcích euromincí) a policejními složkami jednotlivých států. Každý, kdo obdrží padělanou bankovku, by ji měl spolu s co nejpodrobnějšími informacemi o jejím původu předat policii, případně národní centrální bance, pokud to pravidla v daném státě umožňují.

  1. [1] Na adrese http://www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/security/recognise/html/index.cs.html.

KONTAKT

Evropská centrální banka

Generální ředitelství pro komunikaci

Reprodukce je povolena pouze s uvedením zdroje.

Kontakty pro média