Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

2-eurosed mälestusmündid – 2023

Müntide kirjeldused pärinevad Euroopa Liidu Teatajast ning neid ei ole ühtlustatud sellel veebilehel avaldatud varasemate aastate müntide kirjeldustega.

Andorra

Motiiv: suvise pööripäeva tulefestivalid Püreneede piirkonnas

Kirjeldus: suvise pööripäeva tulefestivalid kanti 2015. aastal UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Need on traditsioonilised ja populaarsed pidustused, mida Andorras igal aastal laialdaselt tähistatakse. Mündil on kujutatud inimkuju („fallaire”), kes kannab traditsioonilist keepi ja teeb „fallaga” tuleringe. See on festivali peamine element ja koosneb puukoorest, mida pärast süütamist energiliselt keerutatakse, luues suuri tuleringe. Taustal olev joonte graafiline kujundus kujutab endast suvist pööripäeva koos käibelelaskva riigi nimega „ANDORRA” ja aastaarvuga 2023. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 70 000 münti

Emissiooni aeg: 2023. aasta viimane kvartal.

Andorra

Motiiv: 30 aastat Andorra Vürstiriigi liikmesust Ühinenud Rahvaste Organisatsioonis

Kirjeldus: Ühinenud Rahvaste Organisatsioon on esindatud kahe sümboolse elemendiga: kaks loorberipärga ja maakera, mis moodustab osa numbrist 30, mis on esindatud tekstiga „ANYS” („aastad”) ja aastaarvuga 2023 allpool. Kujunduse ülaosas on Andorra vapp ja tekst „ANDORRA MEMBRE DE LES NACIONS UNIDES” (Andorra, Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni liige). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 70 000 münti

Emissiooni aeg: 2023. aasta viimane kvartal.

Sloveenia

Motiiv: Josip Plemelji (matemaatik ja astronoom) 150. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud võrrandi osad, mille Josip Plemelj esimese inimesena maailmas lahendas. Arvud ja sümbolid pöörlevad telgedel, mis kujutavad planeedi pöörlemist, liikumist ruumis ning üksikute lahustumatute elementide tervikuks muutumist. Nii on kujutatud Josip Plemelji mõlemat töövaldkonda, st matemaatikat ja astronoomiat. Kujundusse on lisatud kiri „Josip Plemelj 1873”, käibelelaskva riigi nimi „SLOVENIJA” ja käibelelaskmise aasta 2023. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: detsember 2023.

Portugal

Motiiv: rahu

Kirjeldus: münt on pühendatud rahvastevahelisele rahule ning sõbralikule ja vastastikku kasulikule kooseksisteerimisele. Rahu otsimine peab toimuma ühiste jõupingutuste abil ja ühise eesmärgi nimel. Praeguses väga polariseerunud geopoliitilises kontekstis on selle mündi eesmärk aidata meelde tuletada tungivat vajadust kaitsta sellist hindamatut vara nagu rahu. Mündil on kõigi 20 euroala riigi (2023. aasta jaanuari seisuga) 16 ametlikus keeles sõna „PAZ” („RAHU”) ning need paiknevad radiaalselt. Ülaosas on kiri „PORTUGAL”, millele järgneb käibelelaskmise aasta 2023 (ülaosas paremal); vasakul ülaosas on mündi kujundaja José S. Teixeira nimi ja vasakul rahapaja tunnus „CASA DA MOEDA” (Portugali rahapaja nimi). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 015 000 münti

Emissiooni aeg: november 2023.

Küpros

Motiiv: Küprose keskpanga asutamise 60. aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud tööriistu mikrokiibil sümboliseerimaks majanduse stabiilset arengut tööstus- ja digitaalajastul 60. tegevusaastat tähistava Küprose keskpanga juhtimisel. Mündi allosas on käibelelaskva riigi nimi „ΚYΠΡΟΣ KIBRIS” ja aastaarvud 1963–2023. Mündi rahvusliku külje siseringile on kantud fraas „60 ΧΡOΝΙΑ ΑΠO ΤΗΝ IΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙKHΣ ΤΡAΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΚYΠΡΟΥ” („60 aastat Küprose keskpanga asutamisest”). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 412 000 münti

Emissiooni aeg: 2023. aasta teine/kolmas kvartal.

Soome

Motiiv: sotsiaal- ja tervishoiuteenused

Kirjeldus: mündil on kujutatud stiliseeritud Soome kaart. Vasakul on soome- ja rootsikeelne kiri „HYVINVOINTI VÄLFÄRD” („heaolu”). Mündi keskpaigast veidi vasakul on käibelelaskmise aasta 2023. Alumises servas on käibelelaskva riigi tähis FI. Paremal on Soome rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 400 000 münti

Emissiooni aeg: sügis 2023.

Slovakkia

Motiiv: Viini ja Bratislava vahelise kiirpostitõllateenuse käivitamise 200. aastapäev

Kirjeldus: Viini ja Bratislava vahelist kiirpostitõllateenust sümboliseerival kujutisel on kiiresti liikuv postitõld ja mündi keskel ristkülikukujulise sümboli sees postisarv. Kujutise all on aastaarv 1823, mil kiirpostiteenus toimima hakkas, ning aastaarvu all on kohakuti slovakikeelsed linnanimed „VIEDEŇ” ja „BRATISLAVA”. Mündi siseringi allosas on käibelelaskmise aasta 2023, mis on eraldatud ülalpool esitatud tekstist horisontaalse joonega. Mündi ülaservale on märgitud käibelelaskva riigi nimi „SLOVENSKO”. Postitõllast paremal on Kremnica rahapaja (Mincovňa Kremnica) tunnus, mille moodustavad kahe matriitsi vahele paigutatud tähed MK. Tunnuse all on stiliseeritud initsiaalid MP, mis viitavad rahvusliku külje kujundajale Mária Poldaufovále. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: oktoober 2023.

Belgia

Motiiv: Belgias naistele valimisõiguse andmise 75. aastapäev

Kirjeldus: mündi keskel on kujutatud hääletussedelil asuv kastike, mida värvitakse pliiatsiga. Värvitud kast kattub Veenuse sümboliga (naissoo sümbol). Keskse kujutise kõrval all vasakul on tekst „75 JAAR ANS”. Kujutist ümbritsevad ka hollandi- ja prantsuskeelsed sõnad „ALGEMEEN VROUWENKIESRECHT” – „SUFFRAGE UNIVERSEL FÉMININ”. Mündi allosas asuvad kujundaja Iris Bruijnsi initsiaalid. Kuna mündid vermib Hollandi Kuninglik Rahapaja, on paremal Utrechti rahapaja tunnus (Mercuriuse sau) koos Belgia rahapaja juhataja tunnuse – Erlenmeyeri kolvi ja selle taustal oleva astriga –, riigikoodiga BE ja aastaarvuga 2023. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 130 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2023.

Horvaatia

Motiiv: euro kasutuselevõtt Horvaatia ametliku vääringuna 1. jaanuaril 2023

Kirjeldus: mündil on horisontaalselt selle käibele lasknud riigi nimi „HRVATSKA” („Horvaatia”) ja käibelelaskmise aasta 2023 ning mündi siseserval sõnad „ČLANICA EUROPODRUČJA” („euroala liige”). Nendest moodustub stiliseeritud euro sümbol. Mündi kujunduse teine keskne element on iseloomulik ruudustik, mis on äratuntav Horvaatia sümbol ja moodustab osa Horvaatia Vabariigi vapist. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 250 000 münti

Emissiooni aeg: september 2023.

San Marino

Motiiv: 500 aastat Luca Signorelli surmast

Kirjeldus: mündi keskel on Orvieto katedraali San Brizio kabelis oleval Luca Signorelli maalil „Il Paradiso” kujutatud ingel. Vasakul on Rooma rahapaja tunnus R. Mündi all vasakul on kaarekujuliselt nimi „SIGNORELLI”. Paremal on käibelelaskva riigi nimi „SAN MARINO” ja ülal aastaarvud 1523 2023. All keskel on autori Marta Bonifacio initsiaalid MB. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 56 000 münti

Emissiooni aeg: september 2023.

Portugal

Motiiv: ülemaailmne noortepäev

Kirjeldus: ülemaailmset noortepäeva tähistati 2023. aasta augustis Lissabonis. Ülemaailmsel noortepäeval saavad kokku noored, kes soovivad osaleda pidulikul kohtumisel paavsti ja sadade tuhandete teiste noortega üle kogu maailma, kes jagavad samu universaalseid põhimõtteid, mis käsitlevad rahu, liitu ja vendlust. Mündil on kujutatud palverändurite rist ning eri suuruse ja tekstuuriga inimesetaolised kujud maakera sees. Allpool hoiavad seda kogumit kaks kätt, sümboliseerides kaasatust ja universaalsust, mis on selle kogunemise juhtmõte. Ringi ülaosas on tekstid „JORNADA MUNDIAL DA JUVENTUDE” („ÜLEMAAILMNE NOORTEPÄEV” portugali keeles) ja „LISBOA 2023”. Mündi allservas on Portugali vapp, riigi nimi „PORTUGAL”, rahapaja tunnus „CASA DA MOEDA” (Portugali rahapaja nimi) ja kujundaja nimi „ JOÃO DUARTE”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 015 000 münti

Emissiooni aeg: juuli 2023.

Iirimaa

Motiiv: 50 aastat Iirimaa ühinemisest Euroopa Liiduga

Kirjeldus: mündil on kujutatud muudetud kujul programmi „EL50” logo, millega riigi ministeeriumid reklaamivad üritusi, mis on pühendatud 50 aasta möödumisele Iirimaa ühinemisest ELiga. Logo kohal on käibele laskva riigi nimi „ÉIRE”. Aastaarv 1973 osutab aastale, mil Iirimaa ühines ELiga, ning aastaarv 2023 käibelelaskmise aastale. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 500 000 münti

Emissiooni aeg: juuli 2023.

Kreeka

Motiiv: Maria Callase 100. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud legendaarse Kreeka soprani Maria Callase portreed. Siseserval on sõnad „100 AASTAT MARIA CALLASE SÜNNIST” ning paremal vermimisaasta 2023 ja palmett (Kreeka rahapaja tunnus), portree all on sõnad „KREEKA VABARIIK”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 750 000 münti

Emissiooni aeg: juuli 2023.

Kreeka

Motiiv: Constantin Carathéodory 150. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Kreeka matemaatiku Constantin Carathéodory portreed. Vasakul siseserval on sõnad „CONSTANTIN CARATHÉODORY 1873–1950” ning paremal siseserval vermimisaasta 2023 ja palmett (Kreeka rahapaja tunnus), portree all on sõnad „KREEKA VABARIIK”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 750 000 münti

Emissiooni aeg: juuli 2023.

Eesti

Motiiv: Eesti rahvuslind suitsupääsuke

Kirjeldus: mündil on kujutatud suitsupääsukese siluett ja paremas ülaservas poolkaarena kiri „HIRUNDO RUSTICA” (suitsupääsukese ladinakeelne nimetus). All on käibelelaskva riigi nimi „EESTI” ja selle all käibelelaskmise aasta 2023. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: 2023. aasta teine kvartal.

Prantsusmaa

Motiiv: 2023. aasta ragbi maailmameistrivõistlused Prantsusmaal

Kirjeldus: Prantsusmaal korraldatavate ragbi maailmameistrivõistluste puhul tõstab Pariisi rahapaja esile seda spordiala ja võistlust, millel osaleb kakskümmend rahvusmeeskonda. Mündil on stiliseeritult kujutatud söötu andev ragbimängija. Tagaplaanil on maakera, millele on nagu ragbiväljakule paigaldatud väravapostid. Seda ümbritseb kujuteldav ragbigalaktika, mille teised planeedid on ovaalse kujuga. Mängija kõrval on võistluse embleem ja kujutise ümber võistluse nimetus. Kujutise all paremal on käibelelaskva riigi tähis RF, rahapaja tunnus ja rahapaja juhataja tunnus. Vasakul on võistluse nimetus, käibelelaskva riigi nimi „FRANCE” ja käibelelaskmise aasta 2023. Nii kujutist ümbritsev võitluse nimetus kui ka tähis RF on ürituse ametlikus kirjatüübis Mobius. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 15 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuni 2023.

Malta

Motiiv: prantslaste saabumine Maltale 1798. aastal

Kirjeldus: juunis 1798 lõpetas Napoleon Bonaparte Maltal johanniitide ordu valitsemise. Oma lühikesel Maltal viibimise ajal rajas Napoleon Maltal vabariikliku riigikorra ning viis läbi põhjaliku õigus- ja institutsioonide reformi. Muu hulgas kaotati orjus ja aadli eriõigused, loodi ilmalik riik ja lõpetati inkvisitsioon. Maltalased ei pooldanud esialgu nii põhjalikke reforme ja korraldasid varsti ülestõusu. Mündil on kujutatud Prantsuse Vabariiki isikustatuna, nii nagu seda kujutati kaasaegsetel ametlikel kirjaplankidel. Vasakul on sõnad „225th ANNIVERSARY”, millele järgnevad kaarekujuliselt, ülevalt paremalt alates, sõnad „ARRIVAL OF THE FRENCH IN MALTA”. All on käibelelaskmise aasta 2023. Külje vasakul pool on sõna „Liberté” („Vabadus”) ja paremal pool sõna „Egalité” („Võrdsus”). Sõna „Egalité” kohal, veidi vasakul, on aastaarvud 1798–2023. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 85 500 münti

Emissiooni aeg: juuni 2023.

Malta

Motiiv: Mikołaj Koperniku 550. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on Koperniku profiil ja Koperniku heliotsentrilise maailmapildi stiliseeritud kujutis. Vasakul ülal on kiri „NICOLAUS COPERNICUS 1473–1543”, all vasakul on käibelelaskva riigi nimi „MALTA” ja selle järel käibelelaskmise aasta 2023. Allosas on ka kunstniku Daniela Fusco allkiri „FUSCO”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 95 500 münti

Emissiooni aeg: juuni 2023.

Monaco

Motiiv: prints Rainier III 100. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on prints Rainier III portree. Ülaosas on käibelelaskva riigi nimi „MONACO” ja käibelelaskmise aasta 2023. Allosas on kiri „RAINIER III”, millele järgneb kuupäev „31 MAI 1923”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 25 000 münti

Emissiooni aeg: juuni 2023.

Belgia

Motiiv: Belgias 2023. aastal korraldatav juugendiaasta

Kirjeldus: mündil on kujutatud Belgia juugendiarhitekti Victor Horta projekteeritud, UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud, Brüsselile eriti iseloomuliku linnamaja Hotel Van Eetvelde fassaadikaunistuse elementi. Selle kaunistuselemendi kumerad asümmeetrilised jooned peegeldavad juugendile iseloomulikku loodusest inspireeritud stiili. See detail täidab külje alumise poole; ülemise poole vabale pinnale on kantud kiri „ART NOUVEAU”. Paremal on kujundaja Iris Bruijnsi initsiaalid. Kuna mündid vermib Hollandi Kuninglik Rahapaja, on vasakul Utrechti rahapaja tunnus (Mercuriuse sau) koos Belgia rahapaja juhataja tunnuse – Erlenmeyeri kolvi ja selle taustal oleva astriga –, riigikoodiga BE ja aastaarvuga 2023. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 155 000 münti

Emissiooni aeg: juuni 2023.

Hispaania

Motiiv: Hispaania eesistumine Euroopa Liidu Nõukogus

Kirjeldus: mündil on kaks kujutist. Esimene on Euroopa Liidu Nõukogu Hispaania eesistumise logo. Logo ümbritsevad kirjad: „ESPANA 2023 – PRESIDENCIA ESPANOLA” ja „CONSEJO DE LA UNION EUROPEA” (Hispaania 2023 – Hispaania eesistumine ja Euroopa Liidu Nõukogu). Teine kujutis, alumises osas, on Fabrica Nacional de Moneda y Timbre Real Casa de la Moneda rahapaja tunnus (krooniga M). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: 1. juuni 2023.

Vatikan

Motiiv: Alessandro Manzoni 150. surma-aastapäev

Kirjeldus: mündil on Manzoni portree, kirjasulg ja tema meistriteose „I Promessi Sposi” algus. Ülaosas on poolkaares vasakult paremale tekst „CITTÀ DEL VATICANO”. Allosas on kiri „Alessandro Manzoni” ja aastaarvud 1873–2023. Vasakul on rahapaja tunnus R. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 82 500 münti

Emissiooni aeg: mai 2023.

Vatikan

Motiiv: Pietro Perugino 500. surma-aastapäev

Kirjeldus: mündil on Perugino portree ja detail freskost „Jeesuse ristimine” Vatikanis asuvas Sixtuse kabelis. Ülaosas on poolkaares tekst „CITTÀ DEL VATICANO”. Allosas on kiri „PERUGINO” ja aastaarvud 1523–2023. Vasakul on rahapaja tunnus R. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 82 500 münti

Emissiooni aeg: mai 2023.

Latvia

Feature: Ukraine Sunflower

Description: The design represents a sunflower, which is one of the national symbols of Ukraine, as Ukraine is one of the biggest sunflower oil producers and exporters worldwide. Since the start of the war in Ukraine, the sunflower has become a global symbol for peace. For the first time sunflowers were used as a peace symbol in the summer of 1996. Then they were planted in a military base near Pervomaysk, approximately 155 miles south of the capital Kyiv. Now sunflowers are used as a symbol of peace and support to Ukraine worldwide. At the top, in semi-circle, is the inscription ‘SLAVA UKRAINAI!’ (Glory to Ukraine) and at the bottom, in semi-circle, is the name of the issuing country ‘LATVIJA’ followed by the year of issuance ‘2023’. The author of the design is the Latvian artist Krišs Salmanis. The coin’s outer ring bears the 12 stars of the European flag.

Issuing volume: 415 000 coins

Issuing date: May 2023

Soome

Motiiv: Soome esimene looduskaitseseadus

Kirjeldus: mündil on kujutatud stiliseeritud mardikat. Mündi ülaosas on poolringis kiri „LUONNONSUOJELU” („looduskaitse” soome keeles) ja mündi allosas poolringis kiri „NATURSKYDD” („looduskaitse” rootsi keeles) ning käibelelaskmise aasta 2023. Mündi siseosa paremal poolel on tähed FI. Mündi siseosa vasakul poolel on Soome rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 400 000 münti

Emissiooni aeg: kevad 2023.

San Marino

Motiiv: 500 aastat Perugino surmast

Kirjeldus: kujunduses on kesksel kohal Firenze Uffizi galeriis oleval Perugino maalil „Madonna lapse, püha Sebastianuse ja Ristija Johannesega” kujutatud neitsi Maarja koos oma lapse Jeesusega. Vasakul pool on kiri „PERUGINO”, aastaarvud 1523 ja 2023 ning rahapaja tunnus R. Paremal pool on käibele laskva riigi nimi „SAN MARINO” ja all paremal on autori Maria Angela Cassoli initsiaalid MAC. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 56 000 münti

Emissiooni aeg: aprill 2023.

Leedu

Motiiv: oleme üks Ukrainaga

Kirjeldus: mündi keskel on stiliseeritud päevalill, mille õielehed meenutavad käest kinni hoidvate, üksteist embavate ja kaitsvate inimeste siluette, sümboliseerides ühtsust, toetust ja kokkukuuluvuse väge. Päevalill on kujundatud kui tõusev päike, mis sümboliseerib uut algust, koos lindudega, kes väljendavad vabadust, lootust ja vaprust, nagu inimesed, kes on tõusnud oma olukorrast kõrgemale ega allu võõrale tahtele, kuid kelles võib näha ka oma elu ohverdanute hingi. Kujutist ümbritsevad sõnad „LIETUVA” ja „KARTU SU UKRAINA” (oleme üks Ukrainaga) ning käibelelaskmise aasta (2023) ja Leedu rahapaja tunnus. Mündi on kujundanud Eglė Žemaitė. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 500 000 münti

Emissiooni aeg: 2023. aasta esimene kvartal.

Hispaania

Motiiv: UNESCO Cáceres

Kirjeldus: Cáceresi vanalinn on Pürenee poolsaare lääneosas Extremadura autonoomses piirkonnas asuv arhitektuuriline tervik. Kuna vanalinna ainulaadsetes ajaloolistes joontes on (alates keskajast kuni klassitsismini) segunenud väga mitmesugused ja vastuolulised mõjutused, näiteks põhjagooti, islami, Itaalia renessansi ja uue maailma kunst, on see kantud maailmapärandi nimistusse. Kujutisel on monumentaalkompleksi panoraam, eriti peaväljak. Ülal on suurtähtedega sõna „ESPAÑA” ja vermimisaasta 2023. Ülal paremal on rahapaja tunnus. All on suurtähtedega sõna „CÁCERES”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: 2023. aasta esimene kvartal.

Saksamaa

Motiiv: Frangi riigi kuninga ja Rooma Riigi keisri Karl Suure (748–814) 1275. sünniaastapäev

Kirjeldus: kasutatud on kahte kaasaegset kujunduselementi: Karl Suure monogramm ja Aacheni toomkiriku kaheksanurkne põhiplaan. Need kaks motiivi on oskuslikult ühendatud iseseisvaks kunstiteoseks. Kujundus on väljapaistev eriti oma dünaamilisuse ja kolmemõõtmelisuse poolest. Mündiga avaldatakse uuenduslikul viisil tunnustust Euroopa ajaloo silmapaistvale tegelasele. Mündi siseringi ülaosas on kiri „KARL DER GROßE”, alaosas aga käibelelaskmise aasta (2023), aastaarvud 748–814, Saksamaa kui käibele laskva riigi tunnus D, vermiva rahapaja tunnus (A, D, F, G või J) ja kunstniku nimetähed TW. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 20 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2023.

Slovakkia

Motiiv: 100 aastat esimesest vereülekandest Slovakkias

Kirjeldus: mündil on võrdharuline rist – rahvusvaheline arstiabi, lootuse ja inimlikkuse sümbol. Igale harule on graveeritud üks neljast veregrupist: A, B, 0 ja AB. Risti sees on üksteise peal veel kaks võrdharulist risti ning kujutise keskel on tilk verd. Keskse risti ümber on võrdse vahega paigutatud kaheksa katseklaasi alumised osad, millest igaüks sisaldab stiliseeritud vermitud veretilka. Kõigi katseklaaside vahel on samuti reljeefne veretilk. Alumise katseklaasi paremal pool on stiliseeritud initsiaalid MP, mis viitavad rahvusliku külje kujundajale Mária Poldaufovále, ning vasakul pool Kremnica rahapaja (Mincovňa Kremnica) tunnus, mis koosneb kahe matriitsi vahele paigutatud tähtedest MK. Enamikku mündi siseosa servast ümbritseb kiri „PRVÁ TRANSFÚZIA KRVI 1923 – 2023” (mille sõnad tähendavad eesti keeles „esimene vereülekanne”). Siseosa serva alumises osas on käibele laskva riigi nimi „SLOVENSKO”, mille kummalgi pool on punkt, et eraldada seda ülejäänud kirjast. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: märts 2023.

Luksemburg

Motiiv: Luksemburgi parlamendi 175. aastapäev

Kirjeldus: mündi vasakul poolel on kujutatud suurhertsog Henri portree ning paremal pool parlamendi alamkoja hoone. Hoone kohal paremal on aastaarv 1848 ja tekst „Chambre des députés”. Mündi allosas keskel paikneb käibelelaskva riigi nimi „LUXEMBOURG” ja käibelelaskmise aasta 2023. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 500 000 münti

Emissiooni aeg: veebruar 2023.

Luksemburg

Motiiv: suurhertsog Henri Rahvusvahelise Olümpiakomitee liikmesuse 25. aastapäev


Kirjeldus: mündil on kujutatud paremale vaatava suurhertsog Henri portree ja arv 25. Portree kõrval on erinevaid olümpiaalasid kujutavad piktogrammid. Portree all on kolm läbipõimuvat ringi. All paremal on tekst „MEMBER VUM INTERNATIONALE OLYMPESCHE KOMMITEE”. Vasakul on riigi nimi „LËTZEBUERG” ja tekst „GROUSSHERZOG HENRI”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte. 

Emissiooni maht: 500 000 münti 

Emissiooni aeg: veebruar 2023.

Prantsusmaa

Motiiv: 2024. aasta olümpiamängud Pariisis

Kirjeldus: sada aastat pärast 1924. aasta Pariisi olümpiamänge toimuvad Prantsusmaa pealinnas 2024. aastal taas suveolümpiamängud. Aasta enne mängude algust alustab Pariisi rahapaja (Monnaie de Paris) selle sündmuse tähistamist ja tutvustab kuni selle alguseni nii olümpia kui ka Pariisi pärandit. Tegemist on rahvusvahelise üritusega, mille kõlapind toimumiseelsetel aastatel järk-järgult laieneb. Olümpiamängudele on viimastel aastatel pühendatud juba mitu 2-eurost mälestusmünti. Mündil on kujutatud rusikavõitlust harjutav külvaja. Külvaja on Prantsuse rahvuslik sümbol ja kohalik numismaatika ikoon ning rusikavõitlus on antiikolümpiamängudelt tuttav spordiala ja poksi eelkäija. Külvaja naiselik siluett on mündi esiplaanil. Tema taga paistab tuntud sild Pont-Neuf ja tema ümber on näha Ile de la Cité piirkonnale omaseid Pariisi maastiku põhielemente. Taustal on staadion, mille paremale küljele on paigutatud 2024. aasta Pariisi olümpiamängude embleem. Aastaarv, tähed RF ja rahapaja tunnus on paigutatud sillakaare alla, silla rinnatisele ja Seine’i jõkke. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 260 000 münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2023.

Itaalia

Motiiv: õhujõudude 100. aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud õhujõudude sajanda aastapäeva logo. Vasakul pool on Rooma rahapaja tunnus R, selle kohal on Itaalia Vabariigi akronüüm RI, all on kaarekujuliselt sõnad „AERONAUTICA MILITARE” ja paremal kujundaja Valerio de Seta nimetähed VdS. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 3 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2023.

Itaalia

Motiiv: Alessandro Manzoni 150. surma-aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Itaalia kirjaniku Alessandro Manzoni poolportree, mille kujunduses on eeskuju võetud 1967. aastal välja antud 100 000 liirisel pangatähel kasutatud pildist. Portreest vasakul on Itaalia Vabariigi akronüüm RI ja aastaarvud 1873–2023 (kirjaniku surma-aasta ja mündi käibelelaskmise aasta) ning kaarekujuliselt sõnad „ALESSANDRO MANZONI”. Paremal on Rooma rahapaja tunnus R ja kujundaja Antonio Vecchio initsiaalid AV. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 3 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2023.

Saksamaa

Motiiv: Hamburg (liidumaade seeria)

Kirjeldus: mündil on kujutatud Hamburgi uusimat suurehitist – Elbphilharmonie kontserdihoonet. Kontsernihoone muljetavaldav, detailne kujutis koos merevaatelise taustaga tähistab Hamburgi liidumaad eriti tabavalt. Mündi keskosa vasakul poolel on Saksamaa kui käibele laskva riigi tähis D, aastaarv 2023 ja rahapaja tunnus (kas A, D, F, G või J). Paremal poolel on kunstniku nimetähed ja alaosas sõna „HAMBURG”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 30 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2023.