Otsingu valikud
Avaleht Meedia Suunaviidad Uuringud & väljaanded Statistika Rahapoliitika Euro Maksed & turud Töövõimalused
Soovitused
Sorteeri

2-eurosed mälestusmündid – 2013

Müntide kirjeldused pärinevad Euroopa Liidu Teatajast ning neid ei ole ühtlustatud sellel veebilehel avaldatud varasemate aastate müntide kirjeldustega.

Madalmaad

Motiiv: Madalmaade Kuningriigi 200. aastapäev

Kirjeldus: kujunduse keskel on mündi servalt algav katkematu lint, mis moodustab kõigepealt kuningas Willem-Alexanderi profiilportree ning seejärel kuninga kuue eelkäija – kuningannade Beatrixi, Juliana ja Wilhelmina ning kuningate Willem III, Willem II ja Willem I – profiilportree. Profiilportreid ümbritsevad kiri „Willem-Alexander Koning der Nederlanden” ning Madalmaade kuningliku rahapaja ja rahapaja juhataja tunnus, aastaarv 2013 ja kujundaja nimetähed. Profiilportreedest vasakul on kiri „200 jaar Koninkrijk der Nederlanden”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 3,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: november 2013.

Soome

Motiiv: Nobeli kirjanduspreemia laureaadi F. E. SILLANPÄÄ 125. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on kujutatud Sillanpää portree. Ülaosas on poolringina sõnad „F. E. SILLANPÄÄ”. Vasakul on aastaarv 1888 ja rahapaja tunnus, paremal aastaarv 1964, käibelelaskva riigi tunnus FI ning käibelelaskmise aasta 2013. Selle erimündiga mälestatakse kogu rahvuse vanaisa. F. E. SILLANPÄÄ oli stiilimeister, kes tõi Soome kirjandusse inimese ja looduse vahekorra sügavad nüansid. Talle anti Nobeli preemia 1939. aastal, eelkõige romaanide „Vaga viletsus” ja „Silja” eest. Särava kirjaniku rahvuslik maine suurenes veelgi tänu populaarsetele raadiosaadetele ja meeldejäävatele jõulujuttudele. Sõjajärgsetel aastatel kujunes tippkirjanikust pikahabemeline taat – kogu riigi mitteametlik vanaisa. Tema lapsepõlve jõulumeenutustest sai armastatud tava: kogu rahvas kogunes raadiote ümber hingestatult kuulama tema jõulupajatusi. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,5 miljonit münti

Emissiooni aeg: november 2013.

Malta

Motiiv: 1921. aastal omavalitsuse kehtestanud põhiseadus

Kirjeldus: kujundusel on Malta saarte kaart ja inimesed. Allosas on aastaarv 2013. Üleval on poolringina kiri „MALTA — Self-government 1921”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 500 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2013.

Vatikani Linnriik

Motiiv: 28. ülemaailmne noortepäev

Kirjeldus: kujunduses domineerib Rio de Janeiro tuntuim mälestusmärk, Corcovado Kristuse Lunastaja kuju, ja mõned noored selle ümber. Ülaosas on poolringina kiri „XXVIII G.M.G. CITTÀ DEL VATICANO RIO 2013”. Paremal on rahapaja tunnus R ja kunstniku nimi P DANIELE. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 115 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2013.

Kreeka

Motiiv: Kreeta Kreekaga ühinemise 100. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on kujutatud Kreeta mässulisi tõstmas üles Kreeka lippu, mis sümboliseerib Kreeta püüdlusi Kreekaga ühinemiseks. Ülemises osas on kirjutatud ringikujuliselt suurtähtedega käibelelaskva riigi nimi „Kreeka Vabariik” kreeka keeles. Allpool on sõnad „100 aastat Kreeta liitu Kreekaga” kreeka keeles. Paremal on aastaarvud 1913–2013 ja Kreeka rahapaja monogramm. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 750 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2013.

Kreeka

Motiiv: Platoni Akadeemia asutamise 2400. aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Platoni portree (profiilis). Vasakul on sõnad „2400 aastat Platoni Akadeemia asutamisest” ja „Kreeka Vabariik” vanakreeka kirjas, paremal aastaarv 2013 ja Kreeka rahapaja monogramm. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 750 000 münti

Emissiooni aeg: oktoober 2013.

San Marino

Motiiv: Itaalia maalikunstniku Pinturicchio 500. surma-aastapäev

Kirjeldus: esiplaanil on fresko „Jeesus templis”. All on poolringis kiri „SAN MARINO” ja vasakul Itaalia rahapaja tähis R. Fresko alaservas on mündi autori nimi MOMONI ja ülal poolringis kiri „PINTURICCHIO”, mille all on aastaarvud 1513 ja 2013. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 115 000 münti

Emissiooni aeg: september 2013.

Belgia

Motiiv: Kuningliku Meteoroloogiainstituudi asutamise 100. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosa keskel on number 100, mille esimene null ümbritseb lühendeid KMI ja IRM ning teine null kujutab päikest. Päikesest vasakul on samarõhujooned, vihmapiisad ja lumehelbed. Päikese ülemiste kiirte vahel on aastaarv 2013 ja alumiste kiirte vahel riigi tunnus BE. Arvu 100 number 1 all on graveerija tunnus ja Brüsseli rahapaja tunnus, milleks on peaingel Miikaeli kiivriga pea. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 2 miljonit münti

Emissiooni aeg: september 2013.

Soome

Motiiv: Soome parlamendi 150. aastapäev, tähistamaks parlamendi korrapäraste istungite algust 1863. aastal

Kirjeldus: 2-eurosel mälestusmündil on kujutatud aastaarv 1863, millest kasvab välja võsu, mis sümboliseerib demokraatia algust ja Soome arengut. Allosas on poolringina kirjutatud käibelelaskva riigi nimi „SUOMI FINLAND” (kahe sõna vahel rahapaja tunnus) ja aastaarv 2013. 1863. aasta maapäev märgib valgustusperioodi algust. 1863. aasta tähistab Soomes tõelise demokraatia ja läbipaistva ajakirjanduse algust ning soome keele kasutamise õiguse teket. Maapäeva korrapäraste istungite algusega suurenesid soomlaste võimalused kodumaad puudutavate küsimuste mõjutamisel enneolematul määral. See aasta tähistab Soome demokraatia valgustusperioodi algust. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: september 2013.

Luksemburg

Motiiv: Luksemburgi Suurhertsogiriigi riigihümn

Kirjeldus: mündi siseosas paremal on profiilkujutis Tema Kuninglikust Kõrgusest suurhertsog Henrist, kes vaatab vasakule, ja mündi siseosas vasakul on nii riigihümni noodid kui ka tekst. Mündi siseosa ülemisel poolel on kiri „Ons Heemecht” ja alumisel poolel käibelelaskva riigi nimi „LËTZEBUERG” ning aastaarv 2013, mille kõrval on rahapaja tunnus ja rahapaja juhataja nimetähed. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,4 miljonit münti

Emissiooni aeg: september 2013.

Slovakkia

Motiiv: Konstantinose ja Methodiose Suur-Morava misjonitöö alguse 1150. aastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on kujutatud Thessaloníkist pärit vendasid Konstantinost ja Methodiost ning sümboolset kahekordset risti kolmel mäel. Risti hoitakse samas nagu piiskopisaua, mis ühendab nii riikluse kui ka ristiusu sümbolid. See toonitab, kui oluline oli vendade missioon aidata kaasa Suur-Morava, Kesk-Euroopa esimese slaavi riigi täieliku suveräänsuse ja õiguspärasuse tagamisele. Konstantinos hoiab käes raamatut, mis on hariduse ja usu sümbol, Methodiost aga on kujutatud koos usku ja institutsioonilist ristiusku sümboliseeriva kirikuga. Mündi siseosa alumises servas on käibelelaskva riigi nimi „SLOVENSKO” ning aastaarvud 863 ja 2013. Mündi siseosa ülemises servas on nimed „KONŠTANTÍN” ja „METOD”. Vendadest vasakul pool on mündi kujundaja Miroslav Hrici stiliseeritud kirjas initsiaalid „mh” ning paremal on kahe matriitsi vahel rahapaja Kremnica Mint tunnus MK. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: juuli 2013.

Monaco

Motiiv: ÜROsse astumise 20. aastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud tuvi oliivioksaga, kaare keskel vasakul pool küllusesarv ja paremal pool stants Pariisi rahapaja graveerimiskoja sümbolina. Ülaosas on poolringina kirjutatud käibelelaskva riigi nimi „MONACO” ja allosas on poolringina kiri „1993 ADMISSION À L'ONU 2013”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1,2 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuli 2013.

Itaalia

Motiiv: Giovanni BOCCACCIO 700. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Giovanni BOCCACCIO pea kolmneljandikvaates mündi parema külje poole, nagu see on maalitud umbes 1450. aastast pärineval Andrea del Castagno freskol (Firenze, Galleria degli Uffizi); allpool on ringikujuliselt kirjutatud „BOCCACCIO 1313 2013”; paremal ülestikku tähed R (Rooma rahapaja monogramm) / RI (Itaalia Vabariigi monogramm) / m (autor Roberto Mauri monogramm). Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 10 miljonit münti

Emissiooni aeg: juuli 2013.

Portugal

Motiiv: „Torre dos Clérigos” ehitamise 250. aastapäev

Kirjeldus: torni koos Portole tüüpilise Douro jõe lõunakaldalt avaneva siluetiga on mündil kujutatud nii, nagu seda näeks torni kõrval tänaval seistes. Üleval on poolringina kiri „250 ANOS TORRE DOS CLÉRIGOS — 2013”. All paremal on Portugali vapp ja selle all on käibelelaskva riigi nimi „PORTUGAL”. Vasakul on rahapaja tunnus ja kunstniku nimi „INCM — HUGO MACIEL”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 525 000 münti

Emissiooni aeg: juuni 2013.

Prantsusmaa

Motiiv: olümpiamängude taaselustamise algataja ja Rahvusvahelise Olümpiakomitee esimese presidendi Pierre de Coubertini 150. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündi siseosas on paremal pool kujutatud noore Pierre de Coubertini portree. Taustal on stiliseeritud olümpiarõngad, mis raamivad olümpiaalasid sümboliseerivaid siluette. Portreest vasakul on käibelelaskva riigi tähis RF ja aastaarv 2013. Siseosa ülaservas on kiri „PIERRE DE COUBERTIN”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: juuni 2013.

Vatikani Linnriik

Motiiv: Sede Vacante 2013

Kirjeldus: kujunduses domineerib kardinal Camerlengo vapp ja selle kohal paavsti kuuria sümbol, kaks väikest risti, vasakul sõnad „CITTÀ DEL VATICANO” ja paremal sõnad „SEDE VACANTE MMXIII”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 125 000 münti

Emissiooni aeg: mai 2013.

Itaalia

Motiiv: Giuseppe VERDI 200. sünniaastapäev

Kirjeldus: mündil on kujutatud Giuseppe VERDI büst, kelle nägu on kolmneljandikvaates mündi vasaku külje poole. Vasakul on ülestikku Itaalia Vabariigi monogrammi tähed RI ja aastaarv1813, paremal on täht R (Rooma rahapaja monogramm) ja aastaarv 2013. Mündi allosas on autori Maria Carmela COLANERI monogramm MCC ja kiri „G. VERDI”. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 10 miljonit münti

Emissiooni aeg: märts 2013.

Madalmaad

Motiiv: Tema Majesteet kuninganna Beatrixi troonist loobumisest teatamine

Kirjeldus: kujundusel on esiplaanil kuninganna Beatrixi profiilportree ning tagaplaanil on Oranje printsi profiilportree, mis on osaliselt kaetud kuninganna Beatrixi profiilportreega. Mõlema profiilportree ümber on järgmine tekst: „WILLEM-ALEXANDER PRINS VAN ORANJE” (krooni tähis) „BEATRIX KONINGIN DER NEDERLANDEN” (rahapaja tunnus) kuupäev „28 januari 2013” rahapaja juhataja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 20 miljonit münti

Emissiooni aeg: veebruar 2013.

Saksamaa

Motiiv: Baden-Württemberg seeriast „Liidumaad”

Kirjeldus: mündi siseosas on kujutatud Maulbronni klooster, mis on kõige paremini säilinud keskaegne kloostrikompleks Alpide põhjaosas. Klooster asutati 1147. aastal ning alates 1993. aastast kuulub see UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse. Ülaosas on ringlusse laskmise aasta 2013. All on kiri „BADEN-WÜRTTEMBERG” ja selle all käibelelaskva riigi tähis D. Paremal on rahapaja tunnus, mis on tähistatud tähega A, D, F, G või J. All vasakul on kunstniku initsiaalid. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 30 miljonit münti

Emissiooni aeg: veebruar 2013.

Sloveenia

Motiiv: 800 aastat Postojna koobastiku esimesest külastusest

Kirjeldus: mündi keskel on kujutatud stiliseeritud spiraal, mis algab mündi vasakul pool kirjaga „POSTOJNSKA JAMA • 1213–2013 • SLOVENIJA” ja lõpeb kahe stiliseeritud speleoteemiga. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 1 miljon münti

Emissiooni aeg: veebruar 2013.

Hispaania

Motiiv: UNESCO maailma loodus- ja kultuuripärand – San Lorenzo de El Escoriali klooster

Kirjeldus: mündi siseosas on kujutatud San Lorenzo de El Escoriali klooster. Ülaservas on kaarekujuliselt trükitähtedes käibelelaskva riigi nimi „ESPAÑA”. Paremal on käibelelaskmise aasta 2013 ja rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 8 miljonit münti

Emissiooni aeg: veebruar 2013.

Prantsusmaa

Motiiv: Élysée lepingu allakirjutamise 50. aastapäev

Kirjeldus: mündil, mille on kujundanud Yves Sampo (Pariisi rahapaja), Stefanie Lindner (Berliinis asuv riiklik rahapaja), Alina Hoyer (Berliin) ja Sneschana Russewa-Hoyer (Berliin), on Élysée lepingule allakirjutanute (Saksamaa Liitvabariigi tolleaegne kantsler Konrad Adenauer ja Prantsuse Vabariigi endine president Charles de Gaulle) stiliseeritud portreed, nende allkirjad ja sõnad „50 ANS JAHRE”, mille all keskel on aastaarv 2013, samuti sõnad „TRAITÉ DE L’ÉLYSÉE” mündi ülaosas ja sõnad „ÉLYSÉE-VERTRAG” mündi allosas. Mündi siseosa paremal pool Konrad Adenaueri portree all asuvad graveerimiskoja tunnus (lilleõis) ja käibelelaskva riigi kood RF ning vasakul pool Charles de Gaulle'i portree all on kujutatud rahapaja tunnus. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 10 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2013.

Saksamaa

Motiiv: Élysée lepingu allakirjutamise 50. aastapäev

Kirjeldus: mündil, mille on kujundanud Yves Sampo (Pariisi rahapaja), Stefanie Lindner (Berliinis asuv riiklik rahapaja), Alina Hoyer (Berliin) ja Sneschana Russewa-Hoyer (Berliin), on Élysée lepingule allakirjutanute (Saksamaa Liitvabariigi tolleaegne kantsler Konrad Adenauer ja Prantsuse Vabariigi endine president Charles de Gaulle) stiliseeritud portreed, nende allkirjad ja sõnad „50 ANS JAHRE”, mille all keskel on aastaarv 2013, samuti sõnad „TRAITÉ DE L’ÉLYSÉE” mündi ülaosas ja sõnad „ÉLYSÉE-VERTRAG” mündi allosas. Mündi siseosa paremal pool Konrad Adenaueri portree all asuvad rahapaja tunnus (täht A, D, F, G või J) ning käibelelaskva riigi kood D. Mündi välisringil on kujutatud Euroopa Liidu lipu 12 tähte.

Emissiooni maht: 11 miljonit münti

Emissiooni aeg: jaanuar 2013.