Možnosti vyhledávání
Home Média ECB vysvětluje Výzkum a publikace Statistika Měnová politika Euro Platební systémy a trhy Kariéra
Návrhy
Třídit podle

Ukažte mi…

Nemáte chuť číst dlouhé texty?
Podívejte se blíže na činnosti ECB prostřednictvím multimédií.

Co je to TLTRO?

30. března 2021

Cílené dlouhodobější refinanční operace (TLTRO) motivují banky, aby udržovaly tok výhodných úvěrů pro domácnosti a podniky, a podporují tak výdaje a investice v ekonomice. Christine Lagardeová vysvětluje, jak TLTRO fungují.

Přehrát

ECB vysvětluje: proč na hotovosti záleží

18. února 2021

Potřebujeme v digitálním světě hotovost? Naše kolegyně Chiara vysvětluje, jak hotové peníze hrají zásadní úlohu v naší společnosti a co děláme pro to, abyste k nim měli přístup, kdykoli a kdekoli je chcete použít.

Přehrát

ECB vysvětluje: swapové linky

4. listopadu 2020

Součástí nástrojů, které jako centrální banka máme, jsou také swapové linky. Co to je? A proč je používáme? Naše kolegyně Imène vysvětluje, proč jsou důležitým nástrojem k uchování finanční stability a že mohou pomoci předejít tomu, aby napětí na trzích ovlivňovalo reálnou ekonomiku.

Přehrát

ECB vysvětluje: spolehlivé statistické údaje

20. října 2020

Proč potřebujeme spolehlivé údaje? A kdo je sestavuje? Naše spolupracovnice Rita vysvětluje, jak ECB zajišťuje, aby statistické údaje byly přesné a konzistentní a aby byly zveřejňovány ve správný čas.

Přehrát

ECB vysvětluje: etické hackování

21. srpna 2020

V roce 2018 jsme vypracovali rámec pro etické hackování. Co to znamená? Náš kolega Emran vysvětluje, co dělá etický hacker a jak etické hackování pomáhá testovat odolnost a slabiny bank.

Přehrát

ECB vysvětluje: devizové rezervy

21. srpna 2020

Devizové rezervy jsou cizí měny nebo jiná aktiva v držbě centrálních bank – jako je například ECB – i jiných orgánů. Náš kolega Joaquim vysvětluje úlohu devizových rezerv a především pak příznačné rysy devizových rezerv ECB.

Přehrát

ECB vysvětluje: podpisy na eurobankovkách

21. srpna 2020

Naše bankovky mají spoustu fascinujících prvků. Dobrým příkladem je podpis prezidenta nebo prezidentky ECB. Naše kolegyně Sarai vysvětluje, jak jejich podpis na eurobankovkách pomáhá zajistit důvěru v jednotnou měnu eurozóny.

Přehrát

ECB vysvětluje: bankovní unie

21. srpna 2020

Bankovní unie umožňuje konzistentní uplatňování bankovních pravidel EU, což pomáhá zajistit odolnost bankovního systému. Naše kolegyně Filipa vysvětluje, co je základem bankovní unie a jak díky ní mohou lidé v Evropě s důvěrou peníze spořit, utrácet nebo si je půjčovat.

Přehrát

ECB vysvětluje: evropský bankovní dohled

21. srpna 2020

ECB jakožto evropský orgán bankovního dohledu kontroluje, jestli banky dodržují pravidla. Náš kolega François vysvětluje, jak tím v konečném důsledku prospíváme Evropanům, jelikož tak pomáháme zajišťovat bezpečnost a zdraví bank.

Přehrát

ECB vysvětluje: signalizace měnové politiky

11. prosince 2019

Když centrální banka signalizuje svou měnovou politiku, poskytuje informace o svých budoucích krocích. V ECB ji signalizujeme na tiskových konferencích v prohlášeních o záměrech naší měnové politiky. Náš kolega Michael vysvětlí, jak může signalizace měnové politiky pomoci povzbudit ekonomiku.

Přehrát

ECB vysvětluje: kryptoaktiva

21. listopadu 2019

Nové technologie mohou mít vliv na to, jak budeme v budoucnu platit. Jedním z našich čtyř cílů jako centrální banky odpovědné za euro je zajistit, aby platby v celé eurozóně probíhaly bezpečně a efektivně. Naše spolupracovnice Maria Teresa vysvětluje výhody a rizika kryptoaktiv.

Přehrát

ECB vysvětluje: odpovědnost

13. listopadu 2019

ECB je nezávislá instituce, která využívá svých nástrojů k plnění svého mandátu. Naše rozhodnutí také vysvětlujeme Evropanům a jejich zvoleným zástupcům v Evropském parlamentu. Sledujte video s pracovníkem ECB Jeanem-Françoisem a dozvíte se více.

Přehrát

Jaký vliv mají naše opatření ve vašem regionu?

16. října 2018

Člen Výkonné rady Benoît Cœuré navštívil výrobní závod společnosti Vorwerk v Cloyes-sur-le-Loir ve Francii. Hovořil s místními lidmi o tom, jak ECB zvýšila v očích bank atraktivitu úvěrování podniků. Podniky tak mají lepší podmínky pro své podnikání a to pomáhá vytvářet další pracovní místa.

Přehrát

Jak politika ECB snížila nerovnost

27. července 2018

Nejenže opatření měnové politiky ECB od r. 2014 pomohla zvýšit hospodářský růst a odstranit riziko deflace – ale také snížila celkovou nerovnost v eurozóně, jak potvrdil nový výzkum. Podívejte se na naše video, ve kterém vám ukážeme jak.

Přehrát

Jak jsou vybíráni členové Výkonné rady?

8. června 2018

Zajímalo by vás, jak probíhá jmenování členů naší Výkonné rady? Volení zástupci jednotlivých států rozhodují na evropské úrovni, kdo zasedne v radě na období osmi let (bez možnosti prodloužení). Podívejte se, kdo navrhuje kandidáty a jak probíhá jejich výběr.

Přehrát

Jak euro pomáhá Evropanům v podnikání?

9. května 2018

Malé a střední podniky jsou páteří hospodářství eurozóny. Podívejte se, jaké výhody přináší podnikatelům a majitelům malých podniků jednotná měna.

Přehrát

Jak chráníme naše peníze před kybernetickými útoky?

2. května 2018

Peníze si uschováváme v bance. Ale co když někdo napadne její počítačové systémy? Podívejte se na video, které vysvětluje, jak ECB podporou „etického hackování“ pomáhá finančnímu systému, aby zůstal bezpečný.

Přehrát

Co je TIPS?

17. října 2017

Zde se dozvíte více o vypořádání okamžitých plateb v systému TARGET (TARGET Instant Payment Settlement - TIPS), nové službě, která bude uvedena do provozu na konci roku 2018 a ulehčí život podnikům i jednotlivcům.

Přehrát

Proč jsou úrokové sazby nízké?

4. října 2017

Podívejte se, proč na udržení stabilních cen potřebujeme nízké úrokové sazby.

Přehrát

Už brzy: přeshraniční okamžité platby

2. října 2017

Když můžeme dnes zařídit všechno možné za okamžik, nabízí se otázka, proč bankovní převody mohou stále ještě trvat až 24 hodin. ECB pracuje na změně.

Přehrát

Jak Evropané platí?

12. dubna 2017

Dne 4. dubna 2017 uvedla ECB do oběhu svou novou bankovku 50 € se zdokonalenými ochrannými prvky. Podívejte se, jak Evropané dnes platí.

Přehrát

Euro otvírá Evropanům dveře

7. února 2017

Před 25 lety podepsali čelní evropští představitelé Maastrichtskou smlouvu, jeden z milníků evropské integrace, který vydláždil cestu euru. Podívejte se, jak naše jednotná měna usnadňuje Evropanům cestování, studium a práci v zahraničí.

Přehrát

Euro mimo Evropu

24. ledna 2017

Eurobankovky a mince v každodenním životě používá asi 339 mil. obyvatel eurozóny. Ale věděli jste, že se euro používá i v řadě míst mimo Evropskou unii a Evropu? Chcete-li zjistit, kde všude, podívejte se na naše mapy.

Více informací

Infografika: Jak funguje kvantitativní uvolňování

9. prosince 2016

Programy nákupu aktiv prováděné ECB podporují hospodářský růst a pomáhají nám dosahovat našeho inflačního cíle. Podívejte se, jak programy fungují, jakou úlohu sehrávají komerční banky a jak tato opatření ovlivňují podniky a spotřebitele.

Více informací

Program nákupu aktiv

6. června 2016

Podívejte se do zákulisí, jak se v ECB navrhuje a realizuje program nákupu aktiv, a získejte více informací o tom, proč se v eurozóně kvantitativní uvolňování používá a jak funguje.

Přehrát

Co je to TLTRO-II?

10. března 2016

Co je to ta nová série cílených dlouhodobějších refinančních operací a proč je zapotřebí? Prezident ECB Mario Draghi přibližuje TLTRO-II.

Přehrát

Jakým způsobem podporuje T2S jednotný kapitálový trh v Evropě?

2. července 2015

Podívejte se, jak T2S, nová platforma pro vypořádání obchodů s cennými papíry, usnadňuje a zlevňuje „cestování“ cenných papírů po Evropě a představuje přínos pro firmy a investory.

Přehrát

Kdo kdy vstoupil do eurozóny?

1. ledna 2015

Prozkoumejte tuto interaktivní mapu a zjistěte, které země jsou členy eurozóny a kdy do ní vstoupily.

Více informací

Sídlo ECB – od vize k realitě

10. prosince 2014

V listopadu 2014 se zaměstnanci ECB přestěhovali do nového sídla ve frankfurtské čtvrti Ostend. Toto krátké časosběrné video vám ukáže, jak se nové sídlo stavělo.

Přehrát

Rozhodování ECB o bankovním dohledu

4. listopadu 2014

Podívejte se, jak jsou postupem neuplatnění námitek přijímána rozhodnutí o bankovním dohledu.

Více informací

Integrace tržní infrastruktury

24. září 2014

Integrovaná tržní infrastruktura v Evropě představuje jednotný a účinný „potrubní systém“, na němž trh stojí. Podívejte se, proč infrastruktura pro platební styk a vypořádání obchodů s cennými papíry představuje přínos pro občany, podniky i investory.

Přehrát

Co pro mě znamenají záporné úrokové sazby?

5. června 2014

Rada guvernérů dne 5. června 2014 zavedla zápornou úrokovou sazbu pro vkladovou facilitu. Prezident ECB Mario Draghi vysvětluje, co rozhodnutí o změně sazby znamená pro střadatele v eurozóně.

Přehrát

SSM ve třech minutách

24. března 2014

Podívejte se na toto video o jednotném mechanismu dohledu a dozvíte se, jak v Evropě funguje dohled nad bankami.

Přehrát

ECB a Eurosystém ve třech minutách

26. září 2013

Co je to inflace? Proč je pro vás cenová stabilita důležitá? Odpovědi na tyto i další otázky naleznete v této tříminutové prezentaci o úloze a úkolech ECB a Eurosystému.

Přehrát

Všechny stránky v této části